Tapicerowane panele ścienne - chwilowa moda czy rozwiązanie na lata?

Tapicerowane panele ścienne – chwilowa moda czy rozwiązanie na lata?

Po długiej zimie, podczas której chłód opanował również nasze cztery kąty, czas zaprosić do nich trochę ciepła. Z nieukrywanym triumfem mogę stwierdzić, że zimny w odbiorze minimalizm powoli odchodzi do lamusa na rzecz przytulnych i nastrojowych wnętrz. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu są tapicerowane panele ścienne. Zobaczcie jak sprawdzają się na co dzień i jakie rady ma dla Was nasz ekspert. Zapraszamy!

 

Hol ze ścianą tapicerowaną z weluru |proj. Studio Projekt (zdjęcie: Fotomohito)
Hol ze ścianą tapicerowaną z weluru |proj. Studio Projekt (zdjęcie: Fotomohito)

 

,,Do zakochania jeden krok”…

…. w tapicerowanych panelach ściennych niewątpliwie! Uwodzą przede wszystkim miękkością i tym, co robią z naszymi wnętrzami. Gdziekolwiek się nie pojawią – robią furorę… i nie ma w tym nic dziwnego. Po długim okresie panowania minimalizmu, tapicerowane panele ścienne są naprawdę ciekawą odskocznią… dają wrażenie przytulności, ciepła i miękkości, a także są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych ścian pokrytych farbą czy tapetą.

 

proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito
proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito

 

Tapicerowane panele ścienne – w jakim wnętrzu najlepiej je zastosować?

Tapicerowane panele ścienne są coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem, a najczęściej można je spotkać na ścianie nad łóżkiem w sypialni, jako jej stylowe wykończenie.

Królewskie posłania, które obfitują w dużą ilość poduszek i pledów, to jeden z najgorętszych trendów w 2017 roku. Tapicerowane zagłówki lub panele ścienne są doskonałym uzupełnieniem tak zaaranżowanej sypialni.

 

ŚCIANA W SYPIALNI – ŁĄCZYMY KOLORY, WZORY I FAKTURĘ

 

ściany tapicerowane
proj. EG Projekt
Tapicerowane panele ścienne nad łóżkiem | proj. Finishstudio Architektura Wnętrz
Tapicerowane panele ścienne nad łóżkiem | proj. Finishstudio Architektura Wnętrz

 

Oprócz sypialni, tapicerowane ściany świetnie sprawdzają się w garderobie, salonie czy przedpokoju. Śmiało – zagospodarujmy nasze wnęki i zróbmy miękkie siedziska, które jeszcze bardziej zwiększą funkcjonalność naszych czterech kątów.

Nie tylko moda czy względy estetyczne przemawiają za tym rozwiązaniem. Dzięki niemu możemy uzyskać lepszą izolację akustyczną w naszym domu. Czy nie jest to wspaniały patent podczas aranżacji mieszkania w bloku?

 

Jak urządzić małe  mieszkanie? Przedstawiamy najlepsze projekty

 

Patryk Kowalski Architektura i projektowanie wnętrz

 

Rozwiązanie szyte na miarę

Co ciekawe, to jak ostatecznie będą wyglądały tapicerowane panele ścienne zależy tylko od nas. Co to oznacza w praktyce? To my sami wybieramy kolor i rodzaj tkaniny, kształt paneli i decydujemy o ostatecznym wykończeniu. Marzysz o królewskiej ścianie pełnej pikowań, przeszyć, złotych nici i okazałych guzików? Nic prostszego! Wykonanie tapicerowanej ściany i jej ostateczny design jest kwestią indywidualnych preferencji, ponieważ każdy panel jest robiony na indywidualne zamówienie. Takie usługi znajdziemy w salonach Internity Home.

Tapicerowane panele ścienne są wykonywane na indywidualne zamówienie, dzięki czemu możemy je dopasować do każdego stylu.

 

Welurowe love, czyli dobrej passy eleganckiej miękkości ciąg dalszy

 

proj. Finishstudio Architektura Wnętrz
Tapicerowana ściana w przedpokoju | proj. Finishstudio Architektura Wnętrz

 

Zobaczcie jakie rady ma dla Was Joanna Sieracka – specjalistka w salonie Internity Home w Warszawie, zajmująca się na co dzień tekstyliami i dekoracjami.

 

Redakcja: Jaki rodzaj tkaniny najlepiej zastosować na ścianę? 

Joanna Sieracka: Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej w tym celu sprawdzają się tkaniny obiciowe, czyli takie które stosujemy również do tapicerowania mebli. One charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie, coraz częściej są plamoodporne i tym samym łatwo utrzymać je w dobrym stanie. Przy wyborze materiału należy również zwrócić uwagę na to, aby miał stabilny splot. Najbardziej polecane tkaniny do obicia ścian, to welur, wełna i różnego rodzaju filce.

Red.: Która tkanina cieszy się w tej chwili największym zainteresowaniem wśród klientów i architektów?

J. S.: Obecnie coraz wyraźniej widać tendencję, aby wybierać jak najbardziej naturalne rozwiązania. Przejawia się to również w przypadku dobierania tkanin do wnętrz. Z tego względu ogromną popularnością cieszy się tkanina stworzona z połączenia bawełny i lnu marki ROMO (kolekcja Linara). Ponadto duże zainteresowanie wzbudza welur, który charakteryzuje się niezwykle przyjemną strukturą. Przykładem jest linia Omega marki LinWood.

 

Zainspiruj się tkaninami ROMO i ich szeroką gamą kolorów

 

Kolekcja Linara marki ROMO
Kolekcja Linara marki ROMO
Kolekcja Linara marki ROMO
Kolekcja Linara marki ROMO

Welurowe tkaniny LinWood

 

Red.: Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

J. S.: Chcę od razu podkreślić, że mamy przeważającą ilość plusów. Moim zdaniem największą zaletę stanowi fakt, że wszystkie panele są szyte na miarę naszego wnętrza i potrzeb. Każde zamówienie jest traktowane indywidualnie. Z tego wynikają również inne korzyści. Panele tapicerowane możemy wykorzystać w każdym wnętrzu – czy mamy do czynienia z nowoczesnym mieszkaniem, czy tym stylizowanym – wiem, że odpowiednią aranżacją, tzn. doborem rodzaju tkaniny, koloru, czy szycia możemy stworzyć harmonijną przestrzeń, w której tapicerowana ściana będzie stylowym wykończeniem. Oczywistą wartością jest to, że tkaniny ocieplają wnętrze i sprawiają, że staje się przytulniejsze. Ponadto za pomocą tapicerowań na ścianach czy wezgłowiach, możemy wprowadzić do naszego mieszkania żywy kolor czy modny wzór. Za tym rozwiązaniem przemawia również jego trwałość.

Ewentualnym minusem jest utrzymanie w czystości tapicerowanej ściany, którą należy traktować jak tapicerowane meble. Po prostu raz na jakiś czas trzeba ją oddać w ręce profesjonalisty, który zajmie się czyszczeniem tkaniny. Nie polecałabym tego rozwiązania również w mieszkaniach alergików.

Red.: Czy tapicerowana ściana nadaje się do wszystkiego rodzaju pomieszczeń?

J. S.: Ja odradzam stosowanie tapicerowań na ścianach w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność. Mam na myśli oczywiście łazienkę. Niekoniecznie jest to dobre wyjście również w przypadku w kuchni, w której często się gotuje. Nieprzyjemne zapachy z łatwością wsiąkają w tkaniny, a i też nietrudno o zabrudzenia w tym pomieszczeniu.

Red.: Z jakim kosztem musimy się liczyć, wybierając to rozwiązanie?

Oczywiście wszystko zależy od projektu, bowiem każde zamówienie jest liczone indywidualnie. Na ostateczny koszt mają wpływ metraż, rodzaj wybranego materiału, szycie, ilość zdobień etc. Jednak niezależnie od tego wszystkiego musimy liczyć się z kosztem od 1000 złotych za metr kwadratowy.

Red.: Jaki jest termin realizacji?

J. S.: W naszych salonach termin realizacji wynosi ok. 4 tygodni.

Red.: Tapicerowane ściany są według Ciebie rozwiązaniem na lata czy chwilową modą?

J. S.: Zdecydowanie rozwiązaniem na lata. Teraz rzeczywiście można zaobserwować modę na tapicerowane ściany, szczególnie w sypialniach, ale ta technika wykańczania wnętrz jest obecna od lat. Zwróćcie uwagę na to, że nawet gdy zwiedzamy zabytkowy zamek, często możemy tam spotkać tapicerowania na ścianach, nie wspominając o zagłówkach łóżek. Może kiedyś miało to trochę inną formę, która zmienia się z biegiem lat, ale na pewno nie jest to wymysł projektantów wnętrz czy chwilowa moda, a sprawdzone rozwiązanie w aranżacji wnętrz.

 

Zobacz wybrane tkaniny dostępne w salonach Internity Home

 

panele tapicerowane na ścianę
proj. Hola Design
Łóżka z okazałym zagłowiem wykonanym z drzwi | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz
Łóżka z okazałym zagłowiem wykonanym z drzwi | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz (zdjęcie: fotomohito)

 

Zapytaj // naszego eksperta

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków