TRENDY WNĘTRZARSKIE | 5 SŁÓW, KTÓRE POWINIENEŚ ZNAĆ O JAPOŃSKIM DESIGNIE | IH - Internity Home

TRENDY WNĘTRZARSKIE | 5 SŁÓW, KTÓRE POWINIENEŚ ZNAĆ O JAPOŃSKIM DESIGNIE

Japoński design

Obecnie obserwujemy fuzję zachodniego i wschodniego designu. Japandi to trend wnętrzarski, który wkroczył już śmiało do naszych wnętrz. Widoczne jest wyraźne przeplatanie się stylów i zanikania granic pomiędzy nimi. Możemy śmiało powiedzieć, że trend japandi w naszych mieszkaniach zagości na dłużej za sprawą swojego minimalistycznego lecz przytulnego kierunku. Każdy z nas zna takie terminy jak joga, feng-shui, ajurweda, wabi-sabi a jakie powinniśmy jeszcze znać, jeśli fascynuje nas japoński design?

Proj Studio O Wizualizacje Michał Nowak Wizualizacje

#Kanso design

Ten termin także określa japońską estetykę minimalistyczną, która zachęca nas do zachowania tylko tego, co niezbędne, aby zapewnić więcej miejsca w pomieszczeniu. W rzeczywistości im więcej obiektów w pomieszczeniu, tym trudniej jest na swobodny przepływ energii. Nie trzeba również dodawać, że w wyniku szczególnie napiętym i trudnym momencie historycznym, ludzie na nowo odkrywają podejście do projektowania wnętrz.

sofa sits
sofa sits
Sofa SitS Cleo
Sofa SitS Cleo
Enso nowa kolekcja hiszpańskich płytek Wow Design!
Enso nowa kolekcja hiszpańskich płytek Wow Design!

#Lampy Noguchi (lampy z papieru)

Nazwa ta pochodzi od słynnego japońsko-amerykańskiego rzeźbiarza Isamu Noguchi, który podczas podróży po Japonii zainspirował się lampionami używanymi przez nocnego wędkarza. Nauczył się tradycyjnej metody konstrukcji i z papieru stworzył swoje lampy, które po japońsku nazwał Akari, czyli „światło”.

Lampy zaprojektowane przez Isamu Noguchi
Lampy zaprojektowane przez Isamu Noguchi – wyglądają jak przybysze z kosmosu

#Wanny Ofuro

Na pewno już je gdzieś widzieliście: małe i głębokie wanny z drewna, o czystym i geometrycznym designie. Prawidłowa nazwa japońskich wanien to OfuroSą wykonane z drewna hiroki – japońskiego drewna cyprysowego – i są używane od wieków w Japonii, zachowując przez cały czas ten sam wzór. W każdym razie japońska koncepcja kąpieli bardzo różni się od zachodniej: to coś więcej niż tylko sposób na oczyszczenie ciała, ponieważ japońska kąpiel w gorącej wodzie to rodzaj duchowego rytuału, który oczyszcza, odmładza i leczy umysł, ciało i ducha.

W rzeczywistości użytkownicy zawsze kąpią się przed wejściem do wanny, ponieważ japońskie rytuały kąpielowe koncentrują się na relaksie i rozgrzaniu ciała, a nie tylko na oczyszczeniu. Wanny Ofuro są mniejsze i głębsze niż standardowa wanna i posiadają siedzisko.

Zencha – Rytuał Zen

 

#Drewno Yakisugi

Drewno zawsze było głównym bohaterem japońskich tradycyjnych domów. Obecnie 60% domów w Japonii jest nadal zbudowanych z drewna, a drewno jest najczęściej używanym materiałem budowlanym. Ostatnio trend w kierunku ciemniejszego drewna doprowadził do ponownego odkrycia tradycyjnej japońskiej metody konserwacji drewna, zwanej  Yakisugi (lub  Shou Sugi Ban ).

Yakisugi to tradycyjna japońska metoda konserwacji drewna. Starożytna japońska technika architektoniczna, która była używana do konserwacji drewna poprzez zwęglenie powierzchni gorącym płomieniem. Tradycyjnie była wykonywana na drewnie Sugi, które jest japońskim cedrem. Ta metoda pozwala na zwiększenie trwałości drewna bez konieczności stosowania środków chemicznych, farb i innych zabiegów. Oprócz tego jest w 100%  ekologiczną metodą konserwacji, która zapewnia również piękne, poczerniałe wykończenie i staje się bardzo modna w tym roku.

Taką metodę opalania drewna możemy odnaleźć w najnowszym projekcie pracowni Formy Otwarte.

Przytulny drewniany dom w Tatrach | Proj: Formy Otwarte | Drewno opalane Shou Sugi Ban

#Ceramika Kintsugi i Raku

Kintsugi jest w rzeczywistości japońską sztuką naprawy pękniętej ceramiki za pomocą lakieru zmieszanego ze sproszkowanym złotem i odzwierciedla typową dla kultury japońskiej filozofię „odnajdywania piękna w niedoskonałości”. Kintsugi uczy nas, jak wyszczerbiony, pęknięty lub skrzypiący przedmiot może być wyjątkowym i niezastąpionym, a historia jest najważniejszą częścią obiektu. Ta metoda stała się ostatnio bardzo popularna w zachodniej ceramice.

 

Innym słowem, które powinieneś znać, jest Raku, to rodzaj japońskiej ceramiki tradycyjnie używanej podczas ceremonii parzenia herbaty, najczęściej w postaci miseczek do herbaty. Jest to rodzaj wypalania wytwarzania ceramiki, który daje piękne spękane powierzchnie szkliwa, czarną wędzoną nieszkliwioną glinę lub nawet metaliczne efekty. 

Chcesz urządzić swoje mieszkanie? Potrzebujesz wsparcia? Napisz do nas:

    Proszę o rozmowę ze specjalistąProszę o przedstawienie oferty


    Projekt Oikoi
    Projekt Studio.O

    Zobacz // próbki i ekspozycję

    Internity Home Warszawa

    Duchnicka 3, Warszawa

    Internity Home Warszawa

    ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

    Internity Home Łódź

    Wróblewskiego 19a, Łódź

    Prodesigne Kraków

    ul. Praska 47, Kraków