TRENDY WNĘTRZARSKIE 2021 | 5 SŁÓW, KTÓRE POWINIENEŚ ZNAĆ O JAPOŃSKIM DESIGNIE

Japoński design

Japandi to trend wnętrzarski, który jest dopiero na początku wkraczania do naszych wnętrz. W obecnych czasach coraz częściej jednak obserwujemy fuzję zachodniego i wschodniego designu. Przeplatanie się stylów i zanikanie granic pomiędzy nimi. Trend Japandi w mieszkaniach wzmacnia się jeszcze bardziej za sprawą pandemii. Rośnie świadomość wagi dobrego samopoczucia w okresie lockdownu, która przyniosła wiele tradycyjnych orientalnych wartości do naszych domów. Każdy z nas zna takie terminy jak joga, feng-shui, ajurweda, wabi-sabi a jakie powinniśmy jeszcze znać? 

Proj Studio O Wizualizacje Michał Nowak Wizualizacje

#Kanso design

Ten termin także określa japońską estetykę minimalistyczną, która zachęca nas do zachowania tylko tego, co niezbędne, aby zapewnić więcej miejsca w pomieszczeniu. W rzeczywistości im więcej obiektów w pomieszczeniu, tym trudniej jest na swobodny przepływ energii. Nie trzeba również dodawać, że w wyniku szczególnie napiętym i trudnym momencie historycznym, ludzie na nowo odkrywają podejście do projektowania wnętrz.

sofa sits
sofa sits
Sofa SitS Cleo
Sofa SitS Cleo

Enso nowa kolekcja hiszpańskich płytek Wow Design!
Enso nowa kolekcja hiszpańskich płytek Wow Design!

#Lampy Noguchi (lampy z papieru)

Nazwa ta pochodzi od słynnego japońsko-amerykańskiego rzeźbiarza Isamu Noguchi, który podczas podróży po Japonii zainspirował się lampionami używanymi przez nocnego wędkarza. Nauczył się tradycyjnej metody konstrukcji i z papieru stworzył swoje lampy, które po japońsku nazwał Akari, czyli „światło”. 

Lampy zaprojektowane przez Isamu Noguchi
Lampy zaprojektowane przez Isamu Noguchi
Lampy zaprojektowane przez Isamu Noguchi
Lampy zaprojektowane przez Isamu Noguchi – wyglądają jak przybysze z kosmosu

#Wanny Ofuro

Na pewno już je gdzieś widzieliście: małe i głębokie wanny z drewna, o czystym i geometrycznym designie. Prawidłowa nazwa japońskich wanien to OfuroSą wykonane z drewna hiroki – japońskiego drewna cyprysowego – i są używane od wieków w Japonii, zachowując przez cały czas ten sam wzór. W każdym razie japońska koncepcja kąpieli bardzo różni się od zachodniej: to coś więcej niż tylko sposób na oczyszczenie ciała, ponieważ japońska kąpiel w gorącej wodzie to rodzaj duchowego rytuału, który oczyszcza, odmładza i leczy umysł, ciało i ducha.

W rzeczywistości użytkownicy zawsze kąpią się przed wejściem do wanny, ponieważ japońskie rytuały kąpielowe koncentrują się na relaksie i rozgrzaniu ciała, a nie tylko na oczyszczeniu. Wanny Ofuro są mniejsze i głębsze niż standardowa wanna i posiadają siedzisko.

#Drewno Yakisugi

Drewno zawsze było głównym bohaterem japońskich tradycyjnych domów. Obecnie 60% domów w Japonii jest nadal zbudowanych z drewna, a drewno jest najczęściej używanym materiałem budowlanym. Ostatnio trend w kierunku ciemniejszego drewna doprowadził do ponownego odkrycia tradycyjnej japońskiej metody konserwacji drewna, zwanej  Yakisugi (lub  Shou Sugi Ban ).

Yakisugi to tradycyjna japońska metoda konserwacji drewna. Starożytna japońska technika architektoniczna, która była używana do konserwacji drewna poprzez zwęglenie powierzchni gorącym płomieniem. Tradycyjnie była wykonywana na drewnie Sugi, które jest japońskim cedrem. Ta metoda pozwala na zwiększenie trwałości drewna bez konieczności stosowania środków chemicznych, farb i innych zabiegów. Oprócz tego jest w 100%  ekologiczną metodą konserwacji, która zapewnia również piękne, poczerniałe wykończenie i staje się bardzo modna w tym roku.

Taką metodę opalania drewna możemy odnaleźć w najnowszym projekcie pracowni Formy Otwarte. 

Przytulny drewniany dom w Tatrach | Proj: Formy Otwarte | Drewno opalane Shou Sugi Ban

#Ceramika Kintsugi i Raku

Kintsugi jest w rzeczywistości japońską sztuką naprawy pękniętej ceramiki za pomocą lakieru zmieszanego ze sproszkowanym złotem i odzwierciedla typową dla kultury japońskiej filozofię „odnajdywania piękna w niedoskonałości”. Kintsugi uczy nas, jak wyszczerbiony, pęknięty lub skrzypiący przedmiot może być wyjątkowym i niezastąpionym, a historia jest najważniejszą częścią obiektu. Ta metoda stała się ostatnio bardzo popularna w zachodniej ceramice.

Innym słowem, które powinieneś znać, jest Raku, to rodzaj japońskiej ceramiki tradycyjnie używanej podczas ceremonii parzenia herbaty, najczęściej w postaci miseczek do herbaty. Jest to rodzaj wypalania wytwarzania ceramiki, który daje piękne spękane powierzchnie szkliwa, czarną wędzoną nieszkliwioną glinę lub nawet metaliczne efekty. 

Chcesz urządzić swoje mieszkanie? Potrzebujesz wsparcia? Napisz do nas: 

  Proszę o rozmowę ze specjalistąProszę o przedstawienie oferty  Projekt Oikoi
  Projekt Studio.O

  Zobacz // próbki i ekspozycję

  Internity Home Warszawa

  Duchnicka 3, Warszawa

  Internity Home Warszawa

  ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

  Internity Home Łódź

  Wróblewskiego 19a, Łódź

  Prodesigne Kraków

  ul. Składowa 22, Kraków