Styl Barbie - czy architekci (po)kochają róż i subtelny kicz?
Proj.: SKANDAL studio

Czy architekci (po)kochają róż i subtelny kicz? | Wielki powrót Barbie

Cały świat, a przynajmniej ten wirtualny, oszalał na punkcie Barbie. Wielki powrót ikonicznej lalki zawdzięczamy najnowszej produkcji Hollywood. Film wyreżyserowany przez Gretę Gerwig ,,Barbie”, gdzie w rolach głównych występują Margot Robbie i Ryan Gosling, zanim doczekał się swojej premiery kinowej, już zyskał ogromną popularność w mediach społecznościowych. Stylizacje inspirowane nieco kiczowatym stylem Barbie i Kena są teraz naprawdę na topie. Ale czy popkulturowy trend ma szansę zaistnieć we wnętrzach? Wszystko wskazuje na to, że architekci również pokochali róż i bardzo chętnie wykorzystują jego potencjał w swoich projektach.

 

 

Styl Barbie na salonach

Zwiastunów wielkiego powrotu różu do mainstreamu było wiele, chociażby pokaz mody Valentino na sezon jesień – zima 2022/2023, gdzie zaprezentowano kolekcję całą w różu opracowanym specjalnie na tę okazję (Valentino Pink), czy ogłoszony przez Pantone Viva Magenta kolorem roku 2023, a jeszcze wcześniej – w 2016 – Millenial Pink.

 

Viva Magenta – wszystko, co musisz wiedzieć o kolorze roku 2023 | Wywiad z ekspertem Olką Barczak

 

 

Opisany już wcześniej na łamach naszej strony trend Barbiecore zauważalnie nabiera tempa. Sięgają po niego wszyscy: styliści, influencerzy, kostiumografowie, znane marki i… architekci wnętrz.

 

 

Choć świat lalek Barbie kojarzy nam się z plastikiem i kiczem, najlepsi polscy architekci udowadniają, że ulubiony kolor Barbie, może wyglądać bardzo stylowo. Przedstawione w tym wpisie projekty są tego najlepszym dowodem.

Jaki jest sekret uzyskania takich efektów? Przede wszystkim nie można rezygnować z najwyższej jakości. Tak samo jak bezkompromisowe i selektywne podejście do materiałów, liczy się również zachowywanie odpowiednich proporcji i dążenie do harmonii.

 

Dobrym sposobem na przełamanie infantylności różu jest zestawienie go z designerskimi meblami, lampami i dekoracjami. Szczyptą kontrowersji dla poszukujących wysublimowanego stylu, będzie połączenie lalkowego różu z elementami vintage.

 

Proj.: Mistovia; Fot.: ONI Studio

 

Pastelowy domek dla lalek

Choć róż może kojarzyć się z infantylnością a klimat domu dla lalek prawdopodobnie nie jest najlepszą inspiracją dla architektów, projekty wnętrz natchnione barbiecore wyróżniają się nie tylko odważnym kolorem, ale też stylem. Pastelowy odcień różu wprowadza do aranżacji niezwykle przytulny i ,,miękki” klimat, co doskonale obrazuje projekt studia projektowego COI.

 

inspiracje światem Barbie we wnętrzach
Proj.: Monika Rogusz-Witkos | Studio projektowe COI
inspiracje światem Barbie we wnętrzach
Proj.: Monika Rogusz-Witkos | Studio projektowe COI
inspiracje światem Barbie we wnętrzach
Proj.: Monika Rogusz-Witkos | Studio projektowe COI

 

Zastosowany w projekcie pastelowy róż świetnie rezonuje z organicznymi formami, które odnajdziemy w obrysach mebli i dekoracji. Dlatego też róż stanowi wspaniałe tło dla stylu memphis, który wyróżnia się stosowaniem krzykliwych printów i swobodnym łączeniem różnych materiałów, takich jak plastik, szkło, kamień czy lastryko.

 

barbiecore we wnętrzach
Proj.: Monika Rogusz-Witkos | Studio projektowe COI

 

Czy róż to dobry wybór do wnętrz?

Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji. Jego pastelowy odcień doskonale sprawdzi się w domach osób lubiących romantyzować rzeczywistość. Może również dobrze korespondować z osobowościami obdarzonymi buntowniczą naturą, bo choć cały świat może wydawać się szaro – bury, Ty możesz pokolorować swoje otoczenie na różowo.

Z kolei bardziej odważna barwa ,,barbie pink” odpowiednio zastosowana ma moc ożywiania pomieszczeń, wprowadza pozytywny, wesoły klimat oraz w nietuzinkowy sposób podkreśla styl retro.

 

Proj. Modeko Studio
ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Zdjęcia Kroniki (Hanna Połczyńska)

 

Barbiecore to umiejętność stosowania mocnego różu (i innych jaskrawych kolorów) do kreowania stylowych i oryginalnych wnętrz.

 

barbiecore
Proj.: SKANDAL studio

 

Róż w aranżacji łazienki

Niewątpliwy wpływ na jakość i wygląd wnętrz ubranych w róż jest oferta produktowa światowych marek. Piękne kolekcje płytek, które coraz częściej zaskakują nie tylko wyszukanym wzornictwem, ale i imponującymi rozmiarami, armatura w wykończeniu rose gold, wodoodporne tapety a nawet kolorowa ceramika – to elementy, po które chętnie sięgają architekci. W efekcie tworzą nietuzinkowe projekty różowych łazienek, wyróżniających się najlepszym designem i jakością zastosowanych materiałów. W takim przypadku nie ma mowy o kiczu, co idealnie ukazują poniższe realizacje.

 

Projekt i stylizacja: COI studio; Fot.: @zasoby.studio

 

Różowa umywalka marki HushLab w projekcie Katarzyny Kraszewskiej | zdj. Tom Kurek | Stylizacja: Eliza Mrozińska

Zapytaj // naszego eksperta

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków