Inspiracje ze Skandynawii, które wpłyną na wnętrza w 2024 roku | IH - Internity Home

Inspiracje ze Skandynawii, które wpłyną na wnętrza w 2024 roku

Styl skandynawski od lat pełni rolę niewyczerpanego źródła inspiracji dla projektantów wnętrz. Unikalne wyczucie estetyki, minimalistyczne podejście oraz wybór trwałych, wysokiej jakości elementów stały się ikonicznymi cechami scandi. Jednak współczesna interpretacja tego stylu, dotrzymuje kroku zmieniającym się trendom i jest czymś o wiele wiele istotniejszym, niż minimalizm w odcieniach szarości. Estetyka skandynawska z odważnym zacięciem wykorzystuje to, co dzieje się we współczesnym wzornictwie: kształty, intensywne kolory i innowacyjny design. Z tą ewolucją w tle, trendy wnętrzarskie na nadchodzący rok nabierają nowego, fascynującego wymiaru, a Skandynawia nadal pozostaje głównym źródłem inspiracji dla naszych wnętrz.

Trend alert: 4 ciekawe mikrotrendy ze Skandynawii

Organiczne kształty i haptyczne doznania

Projektowanie oparte na doznaniach dotykowych oraz organicznych kształtach od pewnego czasu utrzymuje się na czołowych miejscach list trendów i nadal pozostaje istotne w kontekście skandynawskiego wzornictwa na 2024 rok. W miarę narastania wpływów cyfrowych, pragnienie czegoś fizycznego, co pobudza zmysły staje się nadrzędną wartością.  Stąd wykorzystanie powierzchni o wyraźnej fakturze, a także dążenie do organicznych kształtów, które przywołują skojarzenia z płynącą formą wody.

trendy we wnętrzach 2024
Kolekcja mebli Norr11 | Źródło: Norr11

Wibracje czerwieni

Pantone wybrał fuksjową wersję różu Viva Magenta jako kolor roku 2023. Jednak to czerwień w duecie z błękitem podbiją trendy wnętrzarskie. Według ekspertów z NCS Colour, barwy te stanowią naturalny krok naprzód po neutralnych odcieniach, które dominowały w ostatnich latach. W roku 2024 możemy spodziewać się dominacji jasnych i odważnych odcieni czerwieni. Początkowo mogą to być subtelne akcenty, które stopniowo zaczną obejmować większe fragmenty naszych przestrzeni domowych. Jeśli zatem chcesz wprowadzić do swojego wnętrza energetyzujący, pełen nadziei kolor, rok 2024 będzie doskonałym momentem, by się na to odważyć!

Proj.: Boris Kudlička with Partners; Fot. PION Studio

Wachlarz kolorów

Pozostając w temacie koloru, staje się on najważniejszym wspólnym mianownikiem trendów wnętrzarskich na rok 2024. Choć w ramach tego roku królują również neutralne odcienie, paleta barw jest o wiele bardziej różnorodna niż to miało miejsce w poprzednich latach. W tym kontekście, czerwień, róż, odcienie fioletu i nawet intensywne neony zajmują wiodącą pozycję, nadając wnętrzom niepowtarzalny blask i charakter na nadchodzący rok.

Dopaminowa moc kolorów, punktem wyjścia dla trendów

trendy we wnętrzach 2024
Projekt: Mistovia; Zdjęcia: ONI_Studio

Nowoczesna geometria

Podobnie jak kolor, wzory powoli, ale zdecydowanie stają się coraz ważniejszym elementem naszych wnętrz. Eksplozja wzorów nadal trwa, a skandynawskie trendy wnętrzarskie na rok 2024 śmiało wykorzystują desenie, szczególnie geometryczne formy, nawiązujące do stylu lat 60.

Proj.: Katarzyna Sosińska Interiors; Fot. Yassen Hristov, stylizacja Eliza Mrozińska

Meble wielofunkcyjne

Trend, który trwale zyskuje popularność – wszak wszyscy cieszymy się z mebli, które nie tylko prezentują się efektownie, ale również spełniają wiele różnych zadań. Świadome projektowanie oznacza dostosowywanie mebli do dynamicznie zmieniających się potrzeb i sytuacji życiowych. Skandynawskie trendy wskazują, że będziemy poszukiwać wielu sprytnych rozwiązań ukrytych w jednym meblu.

campeggi
Regał szybko zmieni się w stolik z dwoma krzesłami – idealne rozwiązanie do pokoju dziecięcego.
Modułowa sofa Giravolta marki Camppegi.

Mix & (don’t) Match

Jednym z kluczowych elementów kształtujących skandynawskie trendy w projektowaniu wnętrz w 2024 roku jest podążanie za osobistymi historiami. W obliczu różnorodności, łączenie elementów nabiera nowego znaczenia – choć tworzenie mieszanki stylów i materiałów może przynosić niesamowite efekty, w roku 2024 nie wszystko musi być doskonale dopasowane. To czas, aby odważnie eksperymentować z różnymi kolorami i wzorami, łączyć różne inspiracje oraz bawić się stylami. Jednak mimo tej swobody, zawsze warto pozwolić, aby wybór elementów wnętrza odzwierciedlał to, kim jesteśmy. Ostatecznie chodzi o tworzenie przestrzeni, która autentycznie reprezentuje jej mieszkańców.

trendy we wnętrzach 2024
Dom Jagny Niedzielskiej | Źródło: materiały prasowe; Fot. Stan Zajączkowski

Przyszłość retro

Kontynuacją wyznaczanego trendu w projektowaniu wnętrz z 2023 roku jest fascynujący nurt Retro futuryzmu (więcej o trendzie TUTAJ). Nostalgia splata się tu z wizją przyszłości, a inspiracje z lat 60., obierają kierunek ku wirtualnej przyszłości. Witraże, zabawne kształty, odważne barwy i charakterystyczne wzory – to wszystko stanowi pomost między minionymi dekadami a naszym nowoczesnym stylem życia. Tym samym przeszłość i przyszłość harmonijnie współistnieją we wnętrzach teraźniejszości.

trendy we wnętrzach 2024
Proj.: Boris Kudlička with Partners; Fot. PION Studio

Maksymalizm nad minimalizmem

W kontekście omówionych trendów, naturalnym finałem jest maksymalizm. Choć przez wiele lat poszukiwaliśmy idealnej estetyki minimalistycznej – prostoty i spokoju – to teraz uczucie przytulności zdobywa przewagę. Obrazy zdobiące ściany, obfitość tekstyliów, bogactwo kolorów, wzorów i detali, które opowiadają naszą osobistą historię – wszystko to skłania nas ku nowej estetyce. Skandynawskie trendy wnętrzarskie na 2024 rok zachęcają do tworzenia bardziej przytulnych, ciepłych domów, gdzie w spokoju możemy cieszyć się każdym detalem. To czas, w którym spokojne i przemyślane działania, przynoszą równie imponujące rezultaty, co nagłe zmiany.

Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot. i stylizacja: Aleksandra Dermont

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków