Jaki styl będzie najpopularniejszy we wnętrzach w 2021 roku?
proj. OIKOI, zdj. Martyna Rudnicka

Jaki styl będzie najpopularniejszy we wnętrzach w 2021 roku?

Tytułowe pytanie miało po pierwsze zaciekawić. Po drugie, zdajemy sobie sprawę, że co niektórym podniosło ciśnienie – i słusznie. Jak widzimy, podział na style przestaje być aktualny. Jak jeszcze niedawno mogliśmy bez trudu stwierdzić, że oto mamy do czynienia z salonem w stylu skandynawskim, tak dziś możemy mówić jedynie o tym, że we wnętrzu dominuje dany kierunek. Aranżacja w jednym konkretnym stylu jest bardzo ograniczająca, dlatego śmiało łączymy różne style. Z każdego bierzemy to, co nam pasuje a głównym wyznacznikiem tego, jaką ostatecznie formę przyjmą nasze cztery kąty, są nasze indywidualne potrzeby. Dlatego obstawiamy, że głównym trendem w 2021 roku będzie szeroko rozumiana personalizacja wnętrz, w których zapanuje TWÓJ INDYWIDUALNY STYL.

 

proj. OIKOI, zdj. Martyna Rudnicka
proj. OIKOI, zdj. Martyna Rudnicka

 

Myśl potrzebami

Aby stworzyć wymarzone mieszkanie, które spełni nasze wymogi funkcjonalne, należy bardzo dobrze zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy. Często popełniamy ten błąd, że wpadamy w pułapkę danego stylu. Takie podejście nie tylko ogranicza naszą kreatywność, ale też może zakłócić odbiór naszych prawdziwych potrzeb.

 

Styl eklektyczny, zakładający łączenie różnych kiernuków, jest najbliżej tworzenia personalnych wnętrz.

 

Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowsk
Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowski

 

Zastanów się, jakie strefy (oprócz tych podstawowych) powinno mieć Twoje mieszkanie. Być może lubisz czytać – zrób wszystko, aby w mieszkaniu znalazła się mini biblioteczka z wygodnym fotelem i dobrym światłem. Nie wyobrażasz sobie tygodnia bez domowego spa? Nawet w małej łazience powinno znaleźć się miejsce na wannę wolnostojącą. Pracujesz w domu? W takim razie stworzenie komfortowego miejsca do pracy powinno stać się priorytetem. Moglibyśmy wymieniać tak bez końca – jednakże to Ty tak naprawdę wiesz najlepiej, czego oczekujesz od własnych czterech kątów.

 

Freelancer i jego miejsce pracy, czyli urządzamy home office

 

Proj.: bo/sko; FOt.: Hanna Połczyńska / kroniki.studio
Proj.: bo/sko; Fot.: Hanna Połczyńska / kroniki.studio

 

Nie bój się prosić o wsparcie

W tym miejscu trzeba dodać, że takie podejście do urządzania domu jest nieco trudniejsze. Bowiem mało ma wspólnego z odtwarzaniem aranżacji z katalogu. Dlatego bardzo pomocne jest zatrudnienie architekta, który nie tylko bez trudu żongluje różnymi stylami i wie jak je umiejętnie łączyć, ale też potrafi tworzyć zindywidualizowane wnętrza. Często wciela się w rolę psychologa, tylko po to, aby, często między wierszami, odczytać czego w głębi serca oczekujesz od miejsca, w którym spędzasz najwięcej czasu.

 

Czy warto zatrudnić architekta? Jaka jest jego rola? O(d)powiadamy!

 
Photography: Jola Skóra | Styling: Anna Olga Chmielewska | Interior metamorphosis: Anna Olga Chmielewska, Jola Skóra (JAM KOLEKTYW’s team)
Photography: Jola Skóra | Styling: Anna Olga Chmielewska | Interior metamorphosis: Anna Olga Chmielewska, Jola Skóra (JAM KOLEKTYW’s team)

 

Współcześnie architekt musi umieć odkryć i odpowiedzieć na potrzeby przyszłych użytkowników projektowanego wnętrza, świadomie kreować przestrzeń dla drugiego człowieka, używać adekwatnych środków, tak aby powstający projekt spełniał oczekiwania klienta.

 

,,Projektowanie uwzględniające szeroki zakres potrzeb inwestora, odpowiadające na te potrzeby bardzo spersonalizowanymi rozwiązaniami, nie jest wcale takie oczywiste. Inwestorzy w naturalny sposób oczekują rozwiązań, które już widzieli w prasie, internecie itd. Dobry architekt, może poprowadzić ich zupełnie inną, przygotowana specjalnie dla nich, drogą.”

arch. Jacek Tryc

 

Obejrzyj portfolio architekta >>

 

Apartament na Szczęśliwicach, projekt Jacek Tryc
Apartament na Szczęśliwicach, projekt Jacek Tryc

 

Wnętrze na własnych zasadach

Nacisk kładziony na personalizację przestrzeni, sprawia że architekt prawdopodobnie w pierwszej kolejności nie będzie pytał o ulubiony styl. Raczej poprosi Cię o informację, jak lubisz spędzać wolny czas lub jaki charakter ma Twoja praca.

Warto zatem nie tylko głęboko zastanowić się nad własnymi potrzebami, ale też zadbać o  to, aby Wasze mieszkanie miało jak najbardziej osobisty charakter. Odchodzenie od mainstream’owych rozwiązań, umieszczanie we wnętrzach sentymentalnych pamiątek oraz zerwanie z szablonowym spojrzeniem na projektowaną przestrzeń- to wszystko pozwala stworzyć wnętrze niebanalne i „nasze”.

 
Proj.: Pura Design; Fot.: Jakub Nanowski

 

Odchodzenie od katalogowych wnętrz, w których każdy krok aranżacyjny jest bardziej niż przewidywalny, to doskonały sposób na rozbudzenie w sobie kreatywności i stworzenie przestrzeni, która będzie w pełni odzwierciedlać naszą osobowość i temperament. Wybaczcie, ale wymyślony przez kogoś styl nigdy nam tego nie da. Może jedynie w jakimś stopniu zainspirować, stanowić płótno, na którym stworzymy własne dzieło. Takie podejście do projektowania jest najbardziej trendy!

 

proj. ASYMETRIC STUDIO (Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda) | Zdjęcia: Kroniki Hanna Połczyńska
proj. ASYMETRIC STUDIO (Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda) | Zdjęcia: Kroniki Hanna Połczyńska
proj. ASYMETRIC STUDIO (Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda) | Zdjęcia: Kroniki Hanna Połczyńska
proj. ASYMETRIC STUDIO (Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda) | Zdjęcia: Kroniki Hanna Połczyńska

 

Personalne wnętrze, czyli jakie?

Personalne wnętrze powinno być kształtowane tak, by stanowiło emanację jego użytkownika. I choć faktor funkcjonalności jest ważny, to cała aranżacja nie może być podporządkowana tylko jej nakazom. W odbiorze takiej przestrzeni ważne są także walory estetyczne, emocjonalne i symboliczne. Wiemy przecież jak istotne jest zaspokojenie indywidualnego poczucia piękna, potrzeby komfortu psychicznego oraz spowodowanie, by osoba mająca je użytkować dobrze się w nim czuła.

 

proj. Fuga Architektura Wnętrz
proj. Fuga Architektura Wnętrz

 

Wybierz odpowiednie kolory i materiały

Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kolorów i materiałów. Zwróć uwagę na to, jak dane barwy na Ciebie wpływają. Które Cię relaksują i uspokajają, a które pobudzają kreatywność. Być może są takie, które po prostu lubisz i w ich otoczeniu czujesz się najlepiej. Koniecznie weź to pod uwagę podczas urządzania się.

 

Psychologia architektury, czyli świat kolorów a nasze samopoczucie

 

Tak samo sprawa się ma w przypadku materiałów. One również mają niebagatelny wpływ na wygląd wnętrza a także przede wszystkim pomagają w kreowaniu pożądanego klimatu. Przykładowo drewno, sprawi, że będzie przytulnie. Beton sprawdzi się bardziej w nowoczesnych aranżach, w których możemy zagrać detalem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć oba materiały i stworzyć swój indywidualny look, który będzie odzwierciedleniem naszych pragnień.

 

proj. Werner Studio
proj. Werner Studio

 

Wybierz najlepsze produkty

W odnalezieniu swojego stylu mogą pomóc nie tylko architekci, ale również doświadczeni doradcy pracujący w naszych showroomach. Wystarczy jedno hasło, np. ,,lubię przytulne wnętrza z loftową nutą”, aby zaprezentowali przed Tobą cały wachlarz produktów, poczynając od średniej półki cenowej, kończącej na najwyższej. Pomocne jest także stworzenie moodboardu produktowego. Nasi handlowcy są w tym najlepsi.

 

Wyobraź sobie swoje wymarzone wnętrze - stwórz moodboard produktowy
Wyobraź sobie swoje wymarzone wnętrze – stwórz moodboard produktowy

 

Szeroka oferta, profesjonalni doradcy, możliwość kompleksowego urządzenia wnętrza a także przede wszystkim – zobaczenia na żywo a nawet przetestowania produktów, które wyhaczyliśmy w Internecie – to właśnie oferują nasze showroomy z Grupy Internity Home.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków