Ulubieniec architektów: fotel RM58

Ulubieniec architektów: fotel RM58

To, co do tej pory było zarezerwowane dla paru wyrafinowanych światowych marek z długoletnią tradycją, (…) nieoczekiwanie staje się realne na naszym rodzimym gruncie (…) Z pozoru niewykonalne zadanie znalezienia równowagi między rygorem wierności wobec pierwowzoru i kryteriami w pełni współczesnego, szlachetnego produktu zakończyło się sukcesem.

– Tomek Rygalik, designer, wykładowca ASP, Warszawa

Fotel RM58 w Atelier Internity Home.

Ikona polskiego designu w ofercie Internity Home | Fotel RM58 od VZÓR

Narodziny ikony

Wykonany w 1958 r. prototyp siedziska z laminatu poliestrowo-szklanego był prekursorskim zastosowaniem tego tworzywa w Polsce. Jego innowacyjny charakter wynikał z zastosowanej technologii produkcji. Natomiast od strony formalnej stanowił unikatowy w skali światowej przykład w pełni uformowanej, jednorodnej organicznej skorupy. Za tym projektem stał Roman Modzelewski – malarz, projektant, rzeźbiarz, wykładowca łódzkiej ASP i żeglarz. O randze stworzonego przez niego mebla, świadczy zainteresowanie jakie wzbudził na arenie międzynarodowej. Sam Le Corbusier był zainteresowany produkcją fotela na dużą skalę we Francji, co zaowocowało jego patentem w 1961 roku. Jednak ten pomysł miał się zrealizować dopiero pół wieku później i to w ojczyźnie Modzelewskiego.

fotel RM58
Roman Modzelewski na prototypie RM58. | Materiały prasowe Vzór.

Reedycja pod marką Vzór

Polska marka Vzór za swoją misję przyjęła tworzenie kolekcji bazującej na najlepszych historycznych i ponadczasowych projektach mebli polskich pochodzących głównie z lat 50 i 60-tych XX w. Tak właśnie powstał pomysł, by wdrażać do seryjnej produkcji wzory, które nie trafiły na rynek i nie stały się produktem ze względu na okoliczności społeczne, gospodarcze i polityczne. Marka zadebiutowała w 2012 roku wprowadzając na rynek fotel RM58 i przywracając go w świadomości Polaków jako ikonę designu.

fotel RM58

Produkcja RM58 w nowym materiale i z wykorzystaniem technologii przemysłowych umożliwiła odejście od ograniczeń związanych z produkcją o charakterze rzemieślniczymi. Vzór oferuje kultowy model o stałych parametrach jakościowych, produkując go szybko i względnie tanio, w dużych seriach. Opracowana przez markę współczesna technologia wytwarzania fotela (rotoformowanie) umożliwiła pokonanie ograniczeń wynikających z zastosowanej przez projektanta produkcji metodami rzemieślniczymi. Pozwoliła jednocześnie uzyskać wierne odwzorowanie względem oryginału.

fotel RM58

fotel RM58 doceniony przez architektów

Dzięki dopasowaniu proporcji fotela do współczesnych gabarytów ludzkich oraz wykonywanie go w dodatkowych wykończeniach (matowym i tapicerowanym) sprawiło, że RM58 niemal natychmiast stał się ulubieńcem architektów. Miłośnicy ponadczasowego designu, który jednocześnie można wpisać w projekt o dowolnej stylistyce, docenili unikatową formę fotela Modzelewskiego. Rm58 pomimo, iż ma już 64 lata, zachwyca nowoczesną, a nawet futurystyczną bryłą. W zależności od wybranej wersji, fotel może uzupełnić każdą aranżację, co udowodniają realizację architektów zamieszczone we wpisie. Dla Internity Home idea propagowania wartości polskiego designu jest bardzo bliska, dlatego cieszymy się, że dzięki nawiązaniu współpracy z marką VZÓR, fotel RM58 poszerzył nasze portfolio produktowe. Ponadto rok 2022 jest rokiem Romana Modzelewskiego, którego postanowiło uhonorować Muzeum Miasta Łodzi poprzez wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, a jednym z jej partnerów jest Internity Home.

fotel RM58
Dom w klimacie black & white | proj. MAKA.STUDIO, photo: Tom Kurek

fotel RM58

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków