Weirdcore - nowy gracz w świecie wnętrz
Źródło: 41zero42

Weirdcore – nowy gracz w świecie wnętrz

Serwis Pinterest, każdego roku publikuje raport dotyczący trendów wnętrzarskich, opierając się na analizie wyszukiwań użytkowników. Według ostatniego raportu, jednym z najbardziej obiecujących trendów jest Weirdcore. To estetyka, łącząca surrealistyczne elementy z psychodelicznymi kolorami i wzorami, wykreowana głównie przez generację Z, dla której indywidualizm i odwaga w podejmowanych działaniach są kluczowymi wartościami. Weirdcore zachwyca miłośników nietypowych rozwiązań, łącząc klasyczne elementy z surrealistycznymi i futurystycznymi detalami. Przyjrzymy się bliżej temu trendowi, który ma duże szanse zagościć w nowoczesnych wnętrzach.

Zanim pojawią się wszędzie, pojawią się tutaj – raport trendów Pinteresta 2023

 

Marką, która zdaje się być niesamowicie responsywna względem wszelkich najnowszych trendów, jest włoska fabryka ceramiki 41zero42. Historie kolekcji płytek opowiadane są w sposób, niespotykany dla tej branży. Brand zaprasza między innymi do świata Notturno, będącego mocno zakorzenionego w estetyce weirdcore. Jak mówią twórcy z 41zero42: „jest to podróż przez miejsca wyimaginowane i zarazem realistyczne. Zmierzch wypacza postrzeganie rzeczy pomiędzy rzeczywistością a fikcją.”.

Nowy gracz w świecie wnętrz

Weirdcore to stosunkowo nowy trend w projektowaniu i dekorowaniu wnętrz, który widocznie zyskuje na popularności. Jego geneza wiąże się z fascynacją surrealizmem, postmodernizmem oraz motywami psychodelicznymi, popularnymi w latach 60. i 70. Estetyka weirdcore wykorzystuje fantazyjne elementy tj. nietypowe formy i wzory, a także kolorowe kombinacje czy akcenty zainspirowane sztuką i kulturą popularną. W tle klasycznej aranżacji pojawiają się zupełnie nieoczywiste dekoracje, co daje wrażenie silnego kontrastu wizualnego. We wnętrzach, które inspirowane są weirdcorem, nie ma miejsca na nudę i monotonię. Estetyka ta łączy w losowy sposób surrealistyczne i psychodeliczne elementy z kolorami i wzorami. Takie zestawienie sprawiają, że przestrzenie stają się unikalne i intrygujące. Zgodnie z danymi raportu Pinteresta, coraz więcej osób poszukuje inspiracji związanych z dekoracjami ze świata fantazji, szalonymi wzorami i stylistyką funky, co przyczynia się do popularności tego trendu.

Style, których nie znacie – 8 trendów wnętrzarskich poza głównym nurtem

tapeta Alcamo od Wall&Deco
Krzesło Cuore Macieja Franty | Paged Meble
Notturno | Źródło; 41zero42

Weirdcore – Cechy charakterystyczne

Estetyka weirdcore ma na celu wprowadzenie do przestrzeni elementów, które zaintrygują i wzbudzą zainteresowanie. Częstą inspiracją są elementy fantastyczne, jednak nawiązujące do natury. Charakterystycznym motywem stylu są grzyby – rozumiane nie tylko dosłownie, ale także jako specyficzna forma składająca się z kapelusza i nogi. Wnętrza inspirowane weirdcorem często zawierają przeskalowane motywy roślin lub zwierząt, a także „dziwne” bibeloty, figurki czy lampki. Fantastyka i surrealizm pojawiają się w formie obrazów przedstawiających sceny z filmów science-fiction, fantasy czy horrorów. W projektach weirdcore oddaje się także hołd kulturze popularnej, w szczególności komiksom oraz grom wideo, które często stanowią temat aranżacji wnętrz. Estetyka ta ceni odważne zestawienia barw, występujące w nieoczekiwanych kombinacjach, a także niekonwencjonalne formy i faktury, nawiązujące do natury lub przypominające organiczne kształty, takie jak kawałki kory, kamienie, rośliny lub zwierzęta. Wszystkie te elementy mają na celu stworzenie unikalnej i oryginalnej przestrzeni, wyrażającej indywidualność i barwną osobowość mieszkańców.

Dopaminowa moc kolorów, punktem wyjścia dla trendów

Proj.: KODO
TOTEM Jakub Szczesny | Paged Meble
Źródło: 41zero42
łazienka z płytkami PAPER41 LUX GIANNI od 41zero42

Styl nowego pokolenia

Weirdcore, przyciąga osoby chcące wyrazić swoją indywidualność i osobowość, co stanowi charakterystyczną cechę pokolenia Z. Niemniej jednak, estetyka ta będzie odpowiadać każdemu, kto lubi eksperymentować z kolorami i ceni nietypowe rozwiązania, a także interesuje się sztuką, kulturą oraz historią. Weirdcore oferuje ogromną swobodę w wyborze dodatków oraz akcesoriów. W stylu tym można użyć wszystkiego, co wydaje się nietypowe i oryginalne, a jednocześnie wpisuje się w klimat pomieszczenia. Jest to styl dla osób, które nie boją się odważnych i nietypowych rozwiązań. Jednocześnie pozwala na indywidualną ekspresję i wyrażenie siebie. W takim wnętrzu każdy element ma znaczenie i tworzy spójną całość. Warto pamiętać, że wprowadzenie tej estetyki do wnętrza wymaga pomysłowości i odrobiny odwagi, ale efekt końcowy może przerosnąć najśmielsze oczekiwania.

tapeta Bucefalo od Wall&Deco
proj. Poco Design | fot.: Yassen Hristov

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków