Czy mała sypialnia może być stylowa i funkcjonalna? Otóż może! A dowodem na to są projekty polskich architektów. Co więcej – inspirują do kreatywnej pracy nad wnętrzem, które w efekcie może się stać miejscem eskapistycznej ucieczki, relaksu, zdrowego snu i regeneracji sił. W małych mieszkaniach to pomieszczenie często pełni też funkcję garderoby a nawet domowego biura, dlatego przemyślany projekt sypialni będzie na wagę złota. Na co zatem zwrócić uwagę?
Prawdziwa harmonia
Nieważne, czy nasza sypialnia to duży apartament o wielkości kawalerki, czy najmniejszy pokój w naszym mieszkaniu w bloku. W urządzeniu tego pomieszczenia chodzi tylko i wyłącznie o zachowanie harmonii na poziomie estetki i funkcjonalności dopasowanej do potrzeb. Dlatego kluczowe w planowaniu sypialni powinny być indywidualne preferencje.
Zastanówmy się jakie kolory najlepiej wpływają na nasze samopoczucie, jak wyobrażamy sobie wieczory spędzone w sypialni – czy to będzie czas spędzony z książką, czy może jednak wolimy oglądać filmy? Bardzo ważny element, który należy wziąć pod uwagę to również fakt, czy mamy przeznaczone oddzielne pomieszczenie na garderobę, czy może to właśnie w sypialni powinno znaleźć się miejsce na różnego rodzaju zabudowy? Czy sypialnia będzie pełniła też inne funkcje, np. do pracy? Te wszystkie aspekty koniecznie należy wciąć pod uwagę, niezależnie od metrażu pomieszczenia.
Mała sypialnia – aranżacja od podstaw
Podstawą aranżacji sypialni jest oczywiście łóżko. Oprócz samego designu, szczególnie w przypadku małych wnętrz, należy zwrócić uwagę na jego wielkość. Jeśli jest to sypialnia dla singla, spokojnie wystarczy łóżko o szerokości 90 cm, natomiast jeśli ma być dwuosobowe, to przy ograniczonym metrażu powinniśmy postawić na 140 cm.
Kolejna kwestia to funkcjonalność. Jeśli decydujemy się na proste łóżko (bez zagłowia) warto pomyśleć o wykonaniu ściany z paneli tapicerowanych, która nie tylko ozdobi wnętrza, ale też zapewni większy komfort oraz poprawi akustykę wnętrza. Ponadto, przy małej przestrzeni warto wybrać łóżko z szufladami lub pojemnikiem na pościel (każde dodatkowe miejsce do przechowywania będzie na wagę złota).
Tapicerowane panele ścienne – chwilowa moda czy rozwiązanie na lata?
Niezależnie od wielkości sypialni, wybierz najlepszy materac
Nieważne, czy Twoja sypialnia jest duża czy mała, wyznacznikiem dobrze urządzonej sypialni jest zdrowy sen, na który z kolei największe przełożenie ma odpowiednio dobrany materac.
Jak wybrać materac?
W ofercie showroomów z Grupy Internity Home znajdziesz nie tylko łóżka, ale również dedykowane doń wysokiej jakości luksusowe materace: wyższy o grubości 40 cm oraz niższy (30 cm).
Wybierając materac do sypialni zwróć uwagę z jakich materiałów został wykonany, czy pokrowiec można zdjąć do prania, z jakich warstw składa się i jak one wpływają na komfort snu oraz oczywiście jego trwałość. Kluczowe w wyborze odpowiedniego materaca jest również ,,przymierzenie” produktu, czyli – krótko mówiąc – sprawdzenie, czy dany materac stanowi optymalne podparcie dla naszego kręgosłupa i czy odpowiada nam jego miękkość.
W showrommach z Grupy Internity Home i Prodesigne kompleksowo wyposażysz wnętrze z dedykowanym specjalistą do kontaktu.
Ściana za łóżkiem podstawą dekoracji w małej sypialni
Ważnym elementem aranżacji sypialni jest również ściana za łóżkiem, którą – w zależności od potrzeb – możemy potraktować jako czysto dekoracyjną przestrzeń lub miejsce, które wygospodarujemy, na przykład na dodatkowe szafki do przechowywania.
O ile w przypadku małych pomieszczeń mówi się o wyższości jasnych kolorów nad tymi nasyconymi, o tyle ścianę za łóżkiem możemy zaakcentować mocniejszą barwą. Możemy też postawić na wyżej wspomniane panele tapicerowane (do zamówienia w naszych showroomach), lamele, panele ryflowane, tapety, albo – dla odważnych – płytki, na przykład wielkoformatowe imitujące kamień. Możesz też stworzyć nad łóżkiem mini galerię, na przykład w postaci zdjęć, obrazów, albo grafik.
Jeśli jednak jesteś zmuszony/a poświęcić ścianę za łóżkiem do celów czysto praktycznych, pamiętaj że sufit można potraktować jako piątą ścianę. Co powiesz na wykorzystanie tapety na suficie? Bardziej subtelną ozdobą może być rozeta, albo designerska lampa.
Wokół łóżka
Ważne jest również dobre zagospodarowanie przestrzeni wokół łóżka. Podstawą jest przynajmniej jedna szafka nocna. Do tego konieczne są dodatkowe punkty światła, które przydadzą się do tworzenia pożądanego klimatu, albo chociażby czytania. Przydatne przy łóżku będą również różnego rodzaju kontaktu oraz włączniki światła.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zindywidualizowana zabudowa wokół łóżka wykonana według indywidualnego projektu przez stolarza. Wtedy możemy mieć pewność, że wykorzystaliśmy każdy centymetr.
Mini garderoba w małej sypialni
Jeśli w naszej sypialni musimy znaleźć miejsce również do przechowywania elementów garderoby, to w tym przypadku również najlepiej postawić na rozwiązanie szyte na miarę. Wtedy nie tylko najlepiej wykorzystamy dostępną przestrzeń i dopasujemy zabudowę do stylu wnętrza, ale też możemy zdecydować o ilości poszczególnych szafek, szuflad, drążków itp.
Warto zwrócić uwagę również na fronty. W małej sypialni dobrze sprawdzają się duże lustra, które dublują przestrzeń, tym samym optycznie ją powiększając. Jeśli nie do końca przekonuje Cię to rozwiązanie, możesz zdecydować się na te wysoko – połyskowe, które także dobrze robią małemu pokojowi, bowiem pięknie odbijają światło.
Światło na wagę złota
W aranżacji każdego wnętrza, a już w szczególności tego o małym metrażu, bardzo ważny jest projekt oświetlenia. Pamiętajmy, że nawet najlepiej urządzony dom, bez odpowiedniego wyeksponowania światłem, nie ukaże swojego pięknego oblicza.
Tak jak w przypadku innych pomieszczeń, tak w sypialni, postawmy na jeden główny punkt światła, na przykład w postaci lampy wiszącej lub plafonu, i do tego dobierzmy dodatkowe oprawy, które sprawią, że światło będzie penetrowało każdy zakamarek naszej sypialni.
Projekt wnętrza w nowym świetle | Rozmowa o trendach w oświetleniu