Czasy, w których wydawało nam się, że jedna lampa w kuchni wystarczy, bezpowrotnie minęły. Nasza świadomość względem oświetlenia, diametralnie rośnie, nie tylko jeśli chodzi o jego projekt, ale również w kontekście dbania o środowisko naturalne. Jak zatem zaplanować oświetlenie w kuchni, tak aby było zarówno ergonomiczne, pasujące do stylu wnętrza, jak i ekologiczne? W tym wpisie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.
Oświetlenie ogólne
Specjalista w showroomie Internity Home – Oliwia Santarius – zapytana, co jest najważniejsze w projekcie oświetlenia w kuchni, bez wahania odpowiedziała, że podział pomieszczenia na strefy. Oprócz oświetlenia ogólnego, którego zadaniem jest – jak sama nazwa wskazuje – oświetlanie całego pomieszczenia, powinniśmy zadbać o doświetlenie każdego kąta oddzielnym źródłem światła. W roli światła ogólnego dobrze sprawdza się plafon lub bardzo popularne w kuchniach oświetlenie architektoniczne, do którego możemy zaliczyć oprawy natynkowe oraz wpuszczane w sufit.
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
Zaletą oświetlenia technicznego jest jego uniwersalny charakter. Pasuje do niemalże każdego stylu a także można je w różny sposób wykorzystywać. Poniżej mamy ciekawy przykład wkomponowania opraw natynkowych w drewniane lamele na suficie. Efekt jest naprawdę imponujący.
Ostatnio dodane
Oświetlenie w kuchni poszczególnych stref funkcyjnych
Co istotne, podział kuchni na strefy należy uczynić jeszcze zanim zaczniemy meblować wnętrze. To oznacza, że już w fazie początkowej należy zaprojektować oświetlenie, czyli zaplanować, gdzie i w jakiej ilości będą potrzebne oprawy.
Jedną z podstawowych stref funkcyjnych jest stół. W zależności od jego wielkości, powinniśmy umieścić nad blatem odpowiednią ilość lamp. Jeśli przy naszym stole może maksymalnie usiąść 2-5 osób wystarczy jedna oprawa. Natomiast jeśli stół jest dłuższy, należy proporcjonalnie zwiększyć ich ilość.
Ostatnio dodane
Oprawy oświetleniowe nad stołem lub wyspą mogą pełnić również dekoracyjną rolę. Pamiętaj, aby ich styl pasował do wystroju całego wnętrza. Jest to szczególnie ważne, gdy kuchnia jest otwarta na salon. Wybór lampy nad wyspę powinien być również uzależniony od funkcji, jakie spełnia.
Ostatnio dodane
Oświetlenie nad blatem
Kwestii, której nie możemy pominąć, to oświetlenie nad blatem. Bądź co bądź jest to miejsce pod względem korzystania z kuchni najważniejsze, dlatego nie możemy zaniedbać tej kwestii. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są taśmy ledowe z profilami umieszczonymi w zabudowie kuchennej. Jeszcze większe możliwości zyskamy, gdy wybierzemy źródło światła z regulowaną temperaturą barwową, którą będziemy mogli dostosować do aktualnej potrzeby.
Barwa światła w kuchni
Generalnie barwa światła w kuchni powinna być taka sama jak w całym domu. Warto w tym temacie być konsekwentnym, bo tylko wtedy cały projekt będzie prezentował się nienagannie. Przebywając we wnętrzu, w którym nieświadomie są zastosowane różne barwy światła, trudniej o harmonię i odpoczynek.
Jakie oprawy oświetleniowe wybrać do kuchni?
Niestety nie ma jednej odpowiedzi. Najbardziej uniwersalne są oprawy natynkowe i wpuszczane w sufit, bo ich design nie rzuca się w oczy. Bardzo dobrym kompromisem jest zastosowanie ich w formie oświetlenia głównego, a styl wnętrza możemy podkreślić dekoracyjną lampą wiszącą nad stołem lub wyspą.
Warto jednak dodać, że ogólne tendencje w projektowaniu oświetlenia idą w stronę minimalizmu. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się ,,znikające oprawy”, czyli z montażem bezramkowym. W ten trend wpisują się oprawy wpuszczane z serii Trimless polskiej marki SternLight, które są dostępne w showroomach z Grupy Internity Home.
Ostatnio dodane
Modułowe oświetlenie magnetyczne
Innym silnym trendem jest oświetlenie magnetyczne, do którego możemy zaliczyć system Archlines. Profil magnetyczny dostępny jest w wersji wpuszczanej do montażu bezramkowego oraz natynkowej, a jego instalacja możliwa jest zarówno na suficie, jak i na ścianie. Oferta systemu ARCHLINES obejmuje również, gotowe elementy do łączenia profili pod kątem 90 stopni, co pozwala na tworzenie układów, przechodzących między różnymi płaszczyznami.
ARCHLINES to innowacyjny system, który umożliwia zbudowanie dowolnej konstrukcji świetlnej, charakteryzującej się pełną mobilnością i elastycznością, a co za tym idzie, w pełni podporządkowanej potrzebom użytkownika. Montaż profilu jest łatwy, a samo instalowanie opraw, odbywa się beznarzędziowo, dzięki czemu zamiana aranżacji oświetleniowej jest szybka i nie wymaga udziału fachowca.
Profil magnetyczny można wyposażyć w jeden typ opraw lub zestawić ze sobą klika różnych modeli, dzięki którym możemy stworzyć zindywidualizowaną kompozycję oświetleniową. System sprawdzi się w kuchni w formie oświetlenia głównego. Poniżej przykład zastosowania Archlines w kuchni przez architekt Natalię Pęcką.
System Archlines jest dostępny w showroomach z Grupy Intetrnity Home.
Ostatnio dodane
Zwrot w stronę natury
Już na samym początku wpisu wspomniałam o świadomości ekologicznej w kontekście oświetlenia, bowiem – jak wiemy – nasze wybory mają ogromny wpływ na kondycję planety. Możemy na to spojrzeć pod wieloma kątami:
- z jakiego materiału oprawa oświetleniowa jest wykonana, czy nadaje do recyklingu a może powstała na bazie filozofii zero west?
- wybierajmy ledowe źródła światła ze względu na ich długowieczność i tym samym generowanie mniejszej ilości odpadów, które jednocześnie są mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Oprócz tego ledy w przeciwieństwie do oświetlenia tradycyjnego generują niewielkie ilości energii cieplnej z racji ich wysokiej wydajności.
Kwestią, o której warto wspomnieć jest również dostęp do naturalnego światła, który ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na kondycję roślin i ziół obecnych w naszych wnętrzach. Problem pojawia się, gdy kuchnia nie ma do niego dostępu, np. przez brak okna, albo w okresie zimowym, gdy tego światła jest po prostu bardzo mało. Nie bez powodu w ofercie IH znalazła się oprawa Blunami by SternLight, która symuluje naturalne światło słoneczne oraz potrafi odtwarzać dobowy cykl słoneczny – poczynając od ciepłego porannego światła, przez zimne popołudniowe, kończąc na bardzo ciepłym wieczornym.
Ostatnio dodane