proj. ZEN Interiors

Pomysł na przedpokój – 10 projektów architektów

Inspiracji do urządzenia przedpokoju nigdy dość! Dlatego postanowiłam pokazać Wam 10 zróżnicowanych projektów tego pomieszczenia przygotowanych przez naszych rodzimych architektów. Nie zabraknie tu inspiracji na wykończenie ścian, podłogi czy chociażby projektu oświetlenia, który jest szczególnie istotny w przypadku małych i ciemnych wnętrz. Pomysł na przedpokój? – zapraszam do świata przepełnionego kreatywnością i nietuzinkowym podejściem do aranżacji.

 

1. Przedpokój w trendach

 

pomysł na przedpokój
proj. Anna Maria Sokołowska, zdj.: Fotomohito

 

Pierwsza propozycja przygotowana przez arch. Annę Marię Sokołowską to prawdziwa mieszanka trendów. Podstawę stanowi pięknie zaaranżowana podłoga. Składają się nań płytki heksagonalne w odcieniach szarości a także czarne deski podłogowe z drewna. Ściany są wykończone również drewnem, jednakże w swoim naturalnym kolorze. Taki zabieg sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne.

Ciekawym konceptem jest metalowa konstrukcja w industrialnym klimacie na jednej ze ścian. To znacznie unowocześnia projekt a także stwarza miejsce do przechowywania. Na okrycie wierzchnie architektka wygospodarowała szafę, która swoim designem nawiązuje do skandynawskiego minimalizmu. Gładkie szare fronty zdradzają, że kryją w sobie wnękę jedynie finezyjnymi uchwytami. Zaraz obok szafy znajduje się siedzisko obite zielonym welurem. Na rzecz optycznego powiększenia wnętrza działa duże lustro.

 

 

2. Minimalizm w luksusowym wydaniu

 

proj. Studio Projekt
proj. Studio Projekt

 

Kolejny pomysł na przedpokój to dzieło pracowni Studio Projekt. Ten hol udowadnia, że jeśli chcemy, to nawet minimalistyczną estetykę możemy podać w luksusowym wydaniu. Przeważająca w projekcie biel jednoznacznie wskazuje na zamiłowanie do minimalizmu. Jednakże zestawienie jej z eleganckim welurem, złotą ramą lustra i marmurową podłogą, sprawia że wnętrze prezentuje się bardzo ciekawie. Zwróćmy również uwagę na oprawy natynkowe znajdujące się w projekcie. Ten rodzaj oświetlenia doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach, ponieważ w stu procentach spełnia swoje funkcje a przy tym nie zakłóca estetyki projektu.

 

 

SternLight – nowoczesne oświetlenie przedpokoju >>

 

3. Gdy klasyka zakochuje się w nowojorskim sznycie

 

proj. JT Grupa
proj. JT Grupa

 

Ten pomysł na przedpokój spodoba się przede wszystkim fanom połączenia klasycznej estetyki z nowojorskim sznytem. O zamiłowaniu do tradycyjnych rozwiązań mówi nam wykorzystanie ciemnego drewna na ścianie i części podłogi. W najbardziej newralgicznym miejscu pojawiły się beżowe płytki. Ciekawą częścią aranżacji jest również rzeźbiony sufit z nowoczesnymi podświetleniami. Dodatkowym źródłem światła są kinkiety. Cały kącik, na który składają się wysoko – połyskowa konsola, lustro i właśnie lampy naścienne jest utrzymany w kobiecym klimacie glamour.

 

 

4. Pomysł na przedpokój w klasycystycznym stylu

 

pomysł na przedpokój
proj. Mikołajska Studio

 

Pewnie większość z Was boryka się z małą ilością miejsca w przedpokoju. Jedyne co możemy doradzić w tej kwestii to optyczne powiększenie go za pomocą kilku sprawdzonych trików. Przede wszystkim zadbajmy o porządny projekt oświetlenia. W projekcie przedpokoju od Mikołajskiej Studio oprócz wiszących lamp, znalazły się też minimalistyczne oprawy wpuszczane w sufit.

Druga kwestia to jasne kolory. Aby nasze wnętrze nie wiało za bardzo nudą, ściany możemy urozmaicić jasną tapetą. To doskonały pomysł na przedpokój. W tym projekcie zdecydowano się na ponadczasowy wzór od Wall&Deco.

Kolejny trik, który już pewnie każdy zna, to oczywiście lustro, które w magiczny sposób dubluje wnętrze i tym samym sprawia, że wydaje się dwa razy większe. Ponadto sami wiemy, jak przydatne jest przed wyjściem z domu.

Pamiętajmy o tym, aby w przedpokoju znalazło się również siedzisko, które okaże się niezastąpione podczas chociażby nakładania butów. W mniejszych pomieszczeniach doskonałe w tym celu sprawdzą się pufki.

 

 

5. Nowoczesna prostota

 

pomysł na przedpokój
Pomysł na przedpokój | proj. Formea Studio

 

Innym pomysłem na siedzisko jest tapicerowana ławka – tak jak w tym projekcie. Jeśli walczycie z małą ilością miejsca, dobrze jeśli byłaby otwierana. Tam możemy wygospodarować miejsce do przechowywania, na przykład czapek i szalików.

Zauważmy, że najczęściej wybieranym wykończeniem podłogi w przedpokoju są płytki – w tym przypadku szare. Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ ten materiał jest niezwykle odporny na uszkodzenia, wilgoć a także łatwo go utrzymać w dobrym stanie przez wiele lat. Jeśli planujecie ogrzewania podłogowe, tym bardziej warto skusić się na ceramikę.

Urozmaiceniem tego przedpokoju jest tapeta w geometryczny wzór, z którą doskonale korespondują czarne oprawy natynkowe. Zwróćmy uwagę również na to, że nad siedziskiem znajdują się pomocnicze uchwyty. Jeśli mamy wolną ścianę, zawsze warto je przymocować. Być może nie zdecydujemy się na zawieszanie tam okryć wierzchnich (jeśli mamy szafę), ale to doskonałe miejsce na chociażby torebkę.

 

 

6. Mały przedpokój otwarty na trendy i resztę mieszkania

 

przedpokój
proj. WZ Studio

 

Jeśli Wasz przedpokój nie ma okien i jest bardzo mały, warto rozważyć możliwość połączenia go z resztą mieszkania – tak jak w tym projekcie WZ Studio. Wtem hol zyskuje na przestronności (jak i całe mieszkanie) a także ma dostęp do naturalnego światła, które jest na wagę złota. Dodatkowych „centymetrów” dodaje szafa z lustrzanymi frontami. Dość powściągliwą aranżację urozmaicają wzorzyste płytki Kerion (dostępne w naszych showroomach). Symboliczny koniec przedpokoju wyznacza zmiana podłogi na modną drewnianą jodełkę.

 

 

7. Flower power w przedpokoju

 

pomysł na przedpokój
proj. ZEN Interiors

 

Pomysł na przedpokój z tapetą? Nie mogłam się powstrzymać, żeby nie pokazać Wam konceptu ZEN Interiors. Na jednej ze ścian znajduje się piękna tapeta w przeskalowane kwiaty od Wall & Deco (do kupienia w naszych showroomach). Zdradzę Wam, że ten motyw pojawia się również w innych częściach tego projektu, na przykład w kuchni.

Żeby tego było mało, architektki urozmaiciły przedpokój dużym lustrem, ale nie w standardowy sposób. Wrażenie przestronności daje trójwymiarowy efekt, jaki uzyskano dzięki podświetleniu od spodu okrągłego lustra i nałożenia nań dodatkowo pomocniczej półki.

 

 

8. Przytulnie i z klasą

 

przedpokój
proj. Ivan Leskov

 

Następny pomysł na przedpokój to dzieło architekta Ivana Leskova. Chciałam pokazać Wam ten projekt, ponieważ zdecydowano się tu na zastosowanie szalenie modnej tapety teksturalnej (mówiąc wprost – przypominającej tkaninę). Zestawienie jej z marmurową ceramiką na podłodze sprawiło, że udało się uzyskać efekt bardzo eleganckiego holu z dużą dozą pożądanej przytulności.

 

 

9. Relikty przeszłości w nowym wydaniu

 

proj. lummo.
proj. lummo.

 

Pomysł na przedpokój z zachowaniem zastanych elementów typowych dla kamienicy to jedna z ciekawszych propozycji. Zatem jeśli macie takie warunki, wykorzystajcie to i dopasujcie resztę wystroju do skarbów, które już są. W tym przypadku podstawą aranżacji stała się autentyczna czerwona cegła, która tak naprawdę tworzy klimat tego miejsca. Podobnie wpływają drzwi skrzynkowe i część pieca kaflowego.

Całość uzupełnia drewniana podłoga i czarne elementy w postaci ścian, lamp i grzejnika dekoracyjnego.

 

 

10. Pod znakiem zygzaków

 

proj. Kate & Co.
proj. Kate & Co.

 

Na koniec pomysł na przedpokój w bardziej nowoczesnym wydaniu. Podstawę stanowią białe ściany wykończone u podstaw eleganckimi białymi listwami, które prowadzą wspaniały dialog z rozetą znajdującą się na suficie a także konsolą w ludwikowskim stylu. Zauważmy, że ten mebel bardzo często pojawia się w projektach przedpokojów. Myślę, że wynika to z jej kompaktowej i zarazem pięknej (zazwyczaj) formy. Całość dopełnia dywan Mooqo w modne zygzaki.

Lustrzana ściana powiększa optycznie wnętrze a wieszaki przy wejściowych drzwiach podnoszą funkcjonalność pomieszczenia.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków