proj. ZAZA Studio, zdj. Marcin Grabowiecki, stylizacja: Michał Gulajski
proj. ZAZA Studio, zdj. Marcin Grabowiecki, stylizacja: Michał Gulajski

Jak zaplanować oświetlenie w kuchni? Specjalista IH radzi

Czasy, w których wydawało nam się, że jedna lampa w kuchni wystarczy, bezpowrotnie minęły. Nasza świadomość względem oświetlenia, diametralnie rośnie, nie tylko jeśli chodzi o jego projekt, ale również w kontekście dbania o środowisko naturalne. Jak zatem zaplanować oświetlenie w kuchni, tak aby było zarówno ergonomiczne, pasujące do stylu wnętrza, jak i ekologiczne? W tym wpisie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje. 

 

oświetlenie w kuchni
Proj.: Raca Architekci Marta i Michał Raca; Fot.: Tom Kurek

 

Oświetlenie ogólne 

Specjalista w showroomie Internity Home – Oliwia Santarius – zapytana, co jest najważniejsze w projekcie oświetlenia w kuchni, bez wahania odpowiedziała, że podział pomieszczenia na strefy. Oprócz oświetlenia ogólnego, którego zadaniem jest – jak sama nazwa wskazuje – oświetlanie całego pomieszczenia, powinniśmy zadbać o doświetlenie każdego kąta oddzielnym źródłem światła. W roli światła ogólnego dobrze sprawdza się plafon lub bardzo popularne w kuchniach oświetlenie architektoniczne, do którego możemy zaliczyć oprawy natynkowe oraz wpuszczane w sufit. 

 

oświetlenie w kuchni
proj. Jacek Tryc

 

 

Zaletą oświetlenia technicznego jest jego uniwersalny charakter. Pasuje do niemalże każdego stylu a także można je w różny sposób wykorzystywać. Poniżej mamy ciekawy przykład wkomponowania opraw natynkowych w drewniane lamele na suficie. Efekt jest naprawdę imponujący. 

 

oświetlenie w kuchni
proj. DOMagała Design | fot. Martyna Rudnicka

 

Oświetlenie w kuchni poszczególnych stref funkcyjnych

Co istotne, podział kuchni na strefy należy uczynić jeszcze zanim zaczniemy meblować wnętrze. To oznacza, że już w fazie początkowej należy zaprojektować oświetlenie, czyli zaplanować, gdzie i w jakiej ilości będą potrzebne oprawy.

Jedną z podstawowych stref funkcyjnych jest stół. W zależności od jego wielkości, powinniśmy umieścić nad blatem odpowiednią ilość lamp. Jeśli przy naszym stole może maksymalnie usiąść 2-5 osób wystarczy jedna oprawa. Natomiast jeśli stół jest dłuższy, należy proporcjonalnie zwiększyć ich ilość. 

 

Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowski
Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowski
Proj. WZ Studio; fot. Artur Jarosz/ Trzykropy
Proj. WZ Studio; fot. Artur Jarosz/ Trzykropy

 

Oprawy oświetleniowe nad stołem lub wyspą mogą pełnić również dekoracyjną rolę. Pamiętaj, aby ich styl pasował do wystroju całego wnętrza. Jest to szczególnie ważne, gdy kuchnia jest otwarta na salon. Wybór lampy nad wyspę powinien być również uzależniony od funkcji, jakie spełnia. 

 

Kuchnia z wyspą – rarytas dla wybranych, a może opcja dla każdego?

 

proj. kaim.work
proj. kaim.work
proj. MUM Studio
proj. MUM Studio

 

Oświetlenie nad blatem

Kwestii, której nie możemy pominąć, to oświetlenie nad blatem. Bądź co bądź jest to miejsce pod względem korzystania z kuchni najważniejsze, dlatego nie możemy zaniedbać tej kwestii. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są taśmy ledowe z profilami umieszczonymi w zabudowie kuchennej. Jeszcze większe możliwości zyskamy, gdy wybierzemy źródło światła z regulowaną temperaturą barwową, którą będziemy mogli dostosować do aktualnej potrzeby. 

 

Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowski
Proj.: Kohlrabi | Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; Fot.: Stanisław Zajączkowski
proj. iHome Studio
proj. iHome Studio

 

Barwa światła w kuchni 

Generalnie barwa światła w kuchni powinna być taka sama jak w całym domu. Warto w tym temacie być konsekwentnym, bo tylko wtedy cały projekt będzie prezentował się nienagannie. Przebywając we wnętrzu, w którym nieświadomie są zastosowane różne barwy światła, trudniej o harmonię i odpoczynek. 

 

Barwa światła w kuchni powinna być taka jaka jest zastosowana w całym domu, aby nie odstawała od reszty. Ewentualnie można zastosować nieco chłodniejszą do oświetlenia blatu roboczego, choć tak naprawdę jest to bardzo indywidualna kwestia. Neutralna temperatura lepiej oświetli warzywa czy owoce, ponieważ będą wyglądały świeżej. Można też zastosować oprawy z regulowaną temperaturą barwową. I tak w aneksie kuchennym otwartym na salon możemy ustawić roboczą temperaturę na poziomie 4000K a po skończonej pracy warto zadbać o przyjemniejszy klimat, by zrelaksować się w ulubionym fotelu przy „ambientowym” oświetleniu w przyciemnionej ciepłej barwie. 

Oliwia Santarius (Specjalista w dziale oświetlenie w showroomie IH)

 

 

Jakie oprawy oświetleniowe wybrać do kuchni?

Niestety nie ma jednej odpowiedzi. Najbardziej uniwersalne są oprawy natynkowe i wpuszczane w sufit, bo ich design nie rzuca się w oczy. Bardzo dobrym kompromisem jest zastosowanie ich w formie oświetlenia głównego, a styl wnętrza możemy podkreślić dekoracyjną lampą wiszącą nad stołem lub wyspą. 

 

proj. Anna Maria Sokołowska | zdj. Fotomohito
proj. Anna Maria Sokołowska | zdj. Fotomohito

 

Warto jednak dodać, że ogólne tendencje w projektowaniu oświetlenia idą w stronę minimalizmu. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się ,,znikające oprawy”, czyli z montażem bezramkowym. W ten trend wpisują się oprawy wpuszczane z serii Trimless polskiej marki SternLight, które są dostępne w showroomach z Grupy Internity Home. 

 

Zobacz adresy naszych showroomów >> 

 

proj. ON OFF Architekci, zdj. Rafał Poławski
Oprawy wbudowane w sufit  TRIMLESS 1xGU10 marki SternLight w projekcie ON OFF Architekci (zdj. Rafał Poławski)

 

Modułowe oświetlenie magnetyczne

Innym silnym trendem jest oświetlenie magnetyczne, do którego możemy zaliczyć system Archlines. Profil magnetyczny dostępny jest w wersji wpuszczanej do montażu bezramkowego oraz natynkowej, a jego instalacja możliwa jest zarówno na suficie, jak i na ścianie. Oferta systemu ARCHLINES obejmuje również, gotowe elementy do łączenia profili pod kątem 90 stopni, co pozwala na tworzenie układów, przechodzących między różnymi płaszczyznami.

ARCHLINES to innowacyjny system, który umożliwia zbudowanie dowolnej konstrukcji świetlnej, charakteryzującej się pełną mobilnością i elastycznością, a co za tym idzie, w pełni podporządkowanej potrzebom użytkownika. Montaż profilu jest łatwy, a samo instalowanie opraw, odbywa się beznarzędziowo, dzięki czemu zamiana aranżacji oświetleniowej jest szybka i nie wymaga udziału fachowca.

Profil magnetyczny można wyposażyć w jeden typ opraw lub zestawić ze sobą klika różnych modeli, dzięki którym możemy stworzyć zindywidualizowaną kompozycję oświetleniową. System sprawdzi się w kuchni w formie oświetlenia głównego. Poniżej przykład zastosowania Archlines w kuchni przez architekt Natalię Pęcką. 

 

System Archlines jest dostępny w showroomach z Grupy Intetrnity Home. 

 

oświetlenie w kuchni
Proj.: Natalia Pęcka – Dezeen Architekci

 

Zwrot w stronę natury 

Już na samym początku wpisu wspomniałam o świadomości ekologicznej w kontekście oświetlenia, bowiem – jak wiemy – nasze wybory mają ogromny wpływ na kondycję planety. Możemy na to spojrzeć pod wieloma kątami:

 • z jakiego materiału oprawa oświetleniowa jest wykonana, czy nadaje do recyklingu a może powstała na bazie filozofii zero west?
 • wybierajmy ledowe źródła światła ze względu na ich długowieczność i tym samym generowanie mniejszej ilości odpadów, które jednocześnie są mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Oprócz tego ledy w przeciwieństwie do oświetlenia tradycyjnego generują niewielkie ilości energii cieplnej z racji ich wysokiej wydajności.

 

oświetlenie w kuchni otwartej na salon
proj. Grupa NONO

 

Kwestią, o której warto wspomnieć jest również dostęp do naturalnego światła, który ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na kondycję roślin i ziół obecnych w naszych wnętrzach. Problem pojawia się, gdy kuchnia nie ma do niego dostępu, np. przez brak okna, albo w okresie zimowym, gdy tego światła jest po prostu bardzo mało. Nie bez powodu w ofercie IH znalazła się oprawa Blunami by SternLight, która symuluje naturalne światło słoneczne oraz potrafi odtwarzać dobowy cykl słoneczny – poczynając od ciepłego porannego światła, przez zimne popołudniowe, kończąc na bardzo ciepłym wieczornym.

 

blunami w internity home
Oprawa Blunami symuluje światło słoneczne oraz odtwarza dobowy cykl słoneczny

 

Spraw, aby to oświetlenie dopasowywało się do Twojego trybu życia (źródło: Stilnovo)
Spraw, aby to oświetlenie dopasowywało się do Twojego trybu życia (źródło: Stilnovo)

  ZAPYTAJ O WYCENĘ NASZEGO SPECJALISTĘ

  1 WYPEŁNIJ FORMULARZ


  2 WYBIERZ TEMAT

  Chcę umówić się na spotkanieProszę o wycenę projektuProszę o ofertę

   

  Chcesz od nas dostawać raz w tygodniu najciekawsze informacje ze świata designu? Zapisz się do newslettera:

  tak, chcę otrzymywać Newsletter dot. produktów i usług Internity S.A z siedzibą w W-wie

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Internity S.A z siedzibą w W-wie. Dowiedz się więcej polityka prywatności o ochronie Twoich danych osobowych.

  Zapytaj // naszego eksperta

  Specjalista branży oświetlenia

  Oświetlenie dekoracyjne
  ×

  Zobacz // próbki i ekspozycję

  Internity Home Katowice

  ul. Porcelanowa 23

  Internity Home Kraków

  ul. Krakusa 11

  Internity Home Warszawa

  Duchnicka 3, Warszawa

  Internity Home Warszawa

  ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

  Internity Home Łódź

  Wróblewskiego 19a, Łódź

  Prodesigne Kraków

  ul. Praska 47, Kraków