Przedpokój w bloku rządzi się własnymi prawami. Często z jednej strony jest bardzo mały, z drugiej – chcielibyśmy wygospodarować w nim jak najwięcej miejsca do przechowywania. To w połączeniu z zachowaniem estetyki koniecznej dla wizytówki domu sprawia, że jego urządzanie jawi się nam jako wyzwanie, którym – chcąc nie chcąc – musimy podołać. W naszym wpisie znajdziecie mnóstwo wskazówek ułatwiających aranżację tego miejsca w domu a także inspiracje w postaci pomysłowych projektów małych wiatrołapów.
Jeden przedpokój, wiele funkcji
Nie ma co się oszukiwać, przedpokój w bloku często jest jedynym możliwym miejscem do przechowywania wszystkiego: sezonowych ubrań, deski do prasowania, suszarki na ubrania, odkurzacza, mopa i tak możemy wyliczać bez końca.
Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że w przypadku małych pomieszczeń nie należy doprowadzić do zagracenia wnętrza. Tu doskonale sprawdza się zasada ,,mniej znaczy więcej”. Chcąc pogodzić estetykę i funkcjonalność, warto zainwestować w szafę wnękową robioną pod wymiar. Wtedy możemy mieć pewność, że maksymalnie wykorzystaliśmy dostępny metraż.
Ciekawym wizualnie rozwiązaniem jest szafa wtapiająca się w ścianę. Dzięki zastosowanym materiałom w ogóle nie rzuca się w oczy, tym samym dbając o „czystość” aranżacji małego pomieszczenia.
Na wysoki połysk
W małych pomieszczeniach warto zastosować wysokopołyskowe lub lustrzane fronty szaf. Te drugie nie dość, że optycznie powiększą pomieszczenie, to jeszcze będą pomocne przy układaniu stylizacji przed wyjściem z domu. Jeśli jednak zdecydujecie się na inny front, ważne aby mimo wszystko w przedpokoju pojawiło się lustro. Może zajmować całą ścianę lub jedynie stanowić akcent dekoracyjny, na przykład powieszane nad konsolą.
Obecnie ogromną popularnością cieszy się lustro – słońce, które samo w sobie stanowi element dekoracyjny wnętrza.
Powiększamy przestrzeń
Innym, często polecanym trikiem jest stosowanie jasnych kolorów, którym przypisuje się magiczne właściwości optycznego powiększenia wnętrza. Muszę przyznać, że rzeczywiście biel i szarość są najbezpieczniejszymi rozwiązaniami i owe barwy najłatwiej wchodzą w związki z innymi mocniejszymi kolorami i materiałami.
Natomiast jeśli zależy Ci na bardziej charakternym efekcie warto postawić na mocniejsze tony, na przykład nieśmiertelną butelkową zieleń, albo granat. Doskonałym pomysłem na wprowadzenie nasyconego koloru bez obawy o przytłoczenie małej przestrzeni jest modna obecnie lamperia.
Alternatywą dla ścian pokrytych farbą są piękne tapety, które stanowią wyjątkową dekorację wnętrza. W holach bardziej klasycznych możemy pokusić się o sztukaterie, które obecnie przeżywają swój renesans.
W optycznym powiększeniu przedpokoju w bloku pomoże również faktura drewna (nie tylko na podłodze, ale i na ścianach), która wprowadza iluzję jakoby nasz wiatrołap był większy niż w rzeczywistości jest. Drugą zaletą tego materiału jest to, że drewno sprawia, że nasze mieszkanie już od samego wejścia bije autentycznym ciepłem.
Przedpokój bliski naturze
Otwórz się na…
Innym rozwiązaniem, które może korzystnie wpłynąć nie tylko na odbiór wizualny naszego przedpokoju, ale też komfort naszego życia, jest próba zintegrowania wiatrołapu z innymi pomieszczeniami w domu, najczęściej z salonem i kuchnią. Wyzbywanie się zbędnych ścianek działowych sprawia, że naturalne światło może penetrować otwarte pomieszczenia a nasze mieszkanie wygląda na większe.
Jeśli w Twoim przedpokoju nie ma okna a chcesz, aby miało dostęp do światła dziennego bez konieczności integracji tego pomieszczenia z innymi, zainwestuj w przeszklenia.
Przedpokój w bloku a światło
Nie zależnie od tego czy nasze mieszkanie jest typu studio czy ma bardziej tradycyjny układ, ważne aby zadbać o odpowiedni projekt oświetlenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych pomieszczeń pozbawionych okna. Ogólna zasada mówi o tym, że zawsze powinniśmy zadbać o obecność oświetlenia głównego, dopełniając go dodatkowymi punktami świetlnymi skierowanymi na konkretne strefy. W przedpokoju może to być, na przykład miejsce przy lustrze.
W małych przedpokojach doskonale sprawdzą się oprawy punkowe, na przykład te natynkowe, wpuszczane, albo projektory, które wprowadzają do wnętrza loftowy sznyt. Bardzo przyszłościowym rozwiązaniem jest oświetlenie magnetyczne, które pozwala na swobodną indywidualizację oświetlenia w trakcie użytkowania bez zbędnych remontów. Tym samym na bieżąco możemy dostosowywać projekt oświetlenia do aktualnych potrzeb.
Światło piękne w swojej formie
Ładnie i praktycznie
Choć na co dzień najbardziej liczy się użytkowa funkcja przedpokoju, warto pamiętać, że jest on wizytówką domu i pierwszą okazją, by oczarować odwiedzających nas gości. Podczas urządzania tego pomieszczenia zadbajmy więc nie tylko o jego funkcjonalność, ale i o stylową aranżację. Ozdobą może być lustro, tapeta, grafiki, szafki na klucze, designerskie wieszaki czy pufki, które dobrze jeśli kryją w sobie schowki, zwiększając tym samym miejsce do przechowywania.
Propozycje naszego stylisty