Rozwój przez zabawę, czyli jak stworzyć rajski pokój dziecka

Rozwój przez zabawę, czyli jak stworzyć rajski pokój dziecka

Pedagodzy zgodnie potwierdzają, że pokój dziecięcy nie jest raz na zawsze urządzoną przestrzenią. Zmieniają się potrzeby i możliwości dziecka, z czasem dochodzą specyficzne zainteresowania. Tak czy siak, na każdym etapie powinno mieć swoją przestrzeń, w której będzie nie tylko odpoczywało, ale też realizowało swoje pasje. Warto podkreślić, że dobrze zagospodarowana przestrzeń jest ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój. Oczywiście, już na samym początku należy podkreślić indywidualność każdego dziecka i jego różne potrzeby / zainteresowania. To sprawy kluczowe, które w głównej mierze powinny wpływać na to, jak pokój naszego dziecka będzie wyglądał. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji.

 
Piękny pokój dziecka (proj. luumo)
Piękny pokój dziecka (proj. luumo)

 

Pokój dziecka – wielofunkcyjna przestrzeń

,,Jeśli pokój dziecinny, wbrew naszym zakazom, tak często bywa warsztatem i składem rupieci, więc materiału do wykonywania zamierzonych robót, czy nie w tym kierunku należy zwrócić poszukiwania? Może do pokoju małego dziecka potrzeba nie linoleum, a fura zdrowego żółtego piasku, spora wiązka patyków i taczka kamieni? Może deska, tektura, funt gwoździ, piła, młotek, tokarnia byłaby milszym podarkiem niż “zabawa”, a nauczyciel rzemiosł pożyteczniejszy niż mistrz gimnastyki czy pianina. Ale trzeba by z dziecinnego pokoju przepędzić szpitalną ciszę, szpitalną czystość i obawę o zadrapanie palca”. – tak o przestrzeni dedykowanej dzieciom pisał Janusz Korczak w swojej książce „Prawo dziecka do szacunku”

Oczywiście jest to dość radykalne podejście, ale doskonale ilustruje potrzebę zabawy i twórczego działania. Dlatego w żadnym wypadku pokój dziecka nie może przypominać sterylnej sali. O ile taka estetyka może podobać się rodzicom, o tyle niekoniecznie dobrze będzie tam się czuło nasze dziecko. Pamiętajmy również o tym, że przestrzeń ta powinna stwarzać warunki do odpoczynku, zabawy i nauki.

 

Od tego, w jaki sposób urządzimy kącik czy pokój dla dziecka zależy, czy przejmie odpowiedzialność za własne rzeczy oraz czy będzie starało się utrzymać tam porządek bez ponaglania.

 

pokój dziecka
Pokój dziecka wg projektu luumo.
 

Własny kąt

Nawet jeśli w naszym małym mieszkaniu nie jesteśmy w stanie przeznaczyć oddzielnego pomieszczenia na pokój dziecka, powinniśmy zadbać o to, aby nasza pociecha miała swój kącik. Czy to będzie namiot tipi, czy parapet znajdujący się w salonie zagospodarowany pod potrzeby dzieci (tak jak w poniższym projekcie SMart Studio Projektowe), nasze dziecko na pewno doceni to, że ma swoje miejsce na ziemi.

W takiej przestrzeni maluch powinien mieć wpływ na to, co będzie tam się znajdywało i na przykład w jakiej hierarchii będą stały zabawki. Tym samym dajemy wyraz szacunku dla odrębności małego człowieka, dla którego jest to pierwsza lekcja samodzielności.

 

Jak urządzić pokój dziecka? – wywiad z architektem Magdaleną Miśkiewicz

 

pokój dziecka
proj. SMart Studio Projektowe, zdj. Tom Kurek

 

Łóżko – domek

Nie wiem jak było u Was, ale pamiętam, że moją najlepszą formą zabawy było robienie „domków” z koców, kołder i poduch. Tam wspólnie z rodzeństwem mogliśmy się zaszywać i poczuć naprawdę wyjątkowo. Obecnie w tej roli doskonale sprawdza się wspomniany wyżej tipi, ale nie tylko…

Łóżko, jako podstawowy element wyposażenia pokoju dziecięcego, może przybrać formę nieco odbiegającą od standardowej. Co powiecie na mebel w kształcie domku? Nie dość, że bardzo ładnie wygląda, to jeszcze stwarza ogrom możliwości do kreatywnych zabaw. A po uciechach dnia codziennego, możemy na nim powiesić girlandy, które będą odpowiedzialne za stworzenie wyciszającej atmosfery przed snem.

 

proj. Kowalczyk - Gajda Studio Projektowe
proj. Kowalczyk – Gajda Studio Projektowe
Pokój dziecięcy wg projektu Madama (zdj. Yassen Hristov)
Pokój dziecięcy wg projektu Madama (zdj. Yassen Hristov)
pokój dziewczynki
proj. luumo.

 

Nie zamykajcie głów na różne pomysły. Poniżej ciekawa propozycja od architektów z Mana Design dla rodzeństwa dzielącego pokój . Moim zdaniem jest to doskonałe rozwiązanie: dzieciaki są bardzo blisko a jednocześnie śpią oddzielnie.

 

proj. Mana Design
proj. Mana Design

 

Tapety w pokoju dziecka

Czy wiecie, że dziecko już od momentu narodzin ma wrodzoną umiejętność bycia kreatywnym geniuszem? Mając tę wiedzę, my jako rodzice, powinniśmy robić wszystko, aby ten pierwiastek geniuszu w nim ćwiczyć. Jak? Stwórzmy mu odpowiednią przestrzeń. Miejsce, w którym nasza pociecha będzie spędzała największą ilość czasu, powinno pobudzać wyobraźnię. Tapeta w ciekawy wzór może okazać się dobrym bodźcem do tworzenia wspólnie z opiekunem różnych historii, opowiadania sobie bajek itp. Z czasem zobaczysz, że Twój maluch sam będzie dopowiadał nowe, niesamowite zakończenia Waszych wspólnych opowieści, na przykład o zwierzątkach leśnych.

 

Wybieramy tapetę, tkaniny i dywan do pokoju dziecięcego

 

proj. Kowalczyk - Gajda Studio Projektowe
proj. Kowalczyk – Gajda Studio Projektowe
Pokój dziecięcy wg projektu Madama (zdj. Yassen Hristov)
Pokój dziecięcy wg projektu Madama (zdj. Yassen Hristov)
proj. Kowalczyk - Gajda Studio Projektowe
proj. Kowalczyk – Gajda Studio Projektowe

 

Ściana pomalowana farbą tablicową

W pokoju malucha powinna znaleźć się przestrzeń do działania… a jak wszyscy wiemy, plastelina, papier, kredki, klocki oraz inne zestawy do budowania, czy wycinania, to często za mało dla naszych małych artystów. W tym celu doskonale sprawdza się pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową, aby dziecko mogło rysować, malować, czy na niej pisać. Z czasem ścianę można odmalować, a to co nasza pociecha na tym zyska jest nie do przecenienia!

 

proj. Duet Studio
proj. Duet Studio

 

Dywan w pokoju dziecka, czyli odkrywamy zróżnicowane faktury

Kwestię obecności dywanu w pokoju dziecka należy rozpatrywać nie tylko pod względami dekoracyjnymi. Oczywiście dywan potrafi znacznie podnieść walory estetyczne wnętrza, jednakże niesie  ze sobą szereg innych zalet.

Pierwsza kwestia to oczywiście fakt, że dziecku o wiele przyjemniej będzie upadać podczas szalonej zabawy na miękki dywan niż na twarde podłoże. Jego miękkość sprawia, że o niebo milej spędza się czas na podłodze a jak wiemy dzieci uwielbiają rozkładać się z zabawkami właśnie w tym miejscu. Ponadto dywan jest godną alternatywną dla ogrzewania podłogowego.

 

Wybierając ciekawy wzór, na przykład miasta, otwieramy przed naszymi dziećmi nowe pomysły na zabawy, tym samym wzbudzamy w nich kreatywność i wyobraźnię.

 

Ciekawa faktura dywanu to również pomoc w rozwijaniu zmysłu dotyku. Pamiętajmy jednak o tym, aby dywan był wykonany z materiałów antyalergicznych i antystatycznych. Wtedy można ze spokojem pozwolić dziecku na jego dotykanie, chodzenie po nim bosymi stopami czy zabawę.

 

proj. luumo.
proj. luumo.

 

Basen sensoryczny… i wszystko pod kontrolą

Innym pomysłem na rozwój przez zabawę jest basen sensoryczny. Dziecko przybywające w nim szlifuje zmysł dotyku, wzmacnia mięśnie, trenuje odpowiednią postawę oraz koordynację ruchową. Zabawa piłeczkami znajdującymi się w suchym basenie usprawnia motorykę małą. Podczas turlania, podrzucania i naturalnego obracania piłeczki w rączkach, dzieci ćwiczą również koordynację ręka – oko. Rzucając piłeczką do basenu usprawniają celność.

Dużym plusem jest fakt, że taki basen nie zajmuje dużo miejsca. Jest za to wspaniałym sposobem na zabawę, podczas której nasza pociecha może się wiele nauczyć.

 

Basen sensoryczny to nie tylko fajna zabawa, ale też trenowanie zmysłów i ich współpracy
Basen sensoryczny to nie tylko fajna zabawa, ale też trenowanie zmysłów i ich współpracy

 

Pluszowe ściany

Elementem, który przyczyni się do wzbogacenia wystroju pokoju naszej pociechy, są tapicerowane ściany. Mają one zastosowanie głównie przy łóżku. Dla starszych dzieci mogą służyć jako oparcie podczas różnych zabaw, przyjmowania gości, czy czytania książek. Materiałem, który doskonale sprawdzi się w tym celu oraz zapewni niesamowitą miękkość, jest ponadczasowy welur. W poniższym projekcie architekt zdecydowała się na plusz w najmodniejszym koralowym kolorze.

 

proj. Buśko Architektura Wnętrz
proj. Buśko Architektura Wnętrz

Produkty idealne do pokoju dziecka

 

Huśtawka w pokoju dziecka

Większość dzieci uwielbia ruch. Najlepiej czują się na placu zabaw, gdzie mogą spożytkować swoją energię. Gorzej, gdy za oknem aura nie sprzyja takich harcom. Antidotum na niepogodę dla wszystkich dzieci potrzebujących ruchu, chociażby po długim siedzeniu w szkolnej ławce, jest huśtawka w pokoju. Nie zajmuje dużo miejsca, a niesie ze sobą ogrom zalet.

Huśtawka to przede wszystkim dobroczynny ruch, wzmacnianie mięśni, ćwiczenie równowagi, ale również sposób na wyciszenie, gdy nasze dzieci są przebodźcowane.

 

Huśtanie pozytywnie wpływa na układ przedsionkowy, który odpowiada za zmysł równowagi oraz koordynację ruchową.

 

Do domu wybierz huśtawkę, na której dziecko nie będzie szybowało pod sufit, tylko umiarkowanie się kołysało. Świetną propozycją są te nazywane hamakowymi, czyli skonstruowane z płachty materiału, tworzącego coś w rodzaju kokonu lub siedziska. Pozwalają zaszyć się i huśtać zapominając o reszcie świata. Dla dzieci, które nie szukają w huśtawce wyciszenia i relaksu, lepiej wybrać tę tradycyjną, typu deska i sznurki.

 

proj. Kowalczyk - Gajda Studio Projektowe
proj. Kowalczyk – Gajda Studio Projektowe
proj. Katarzyna Kraszewska
proj. Katarzyna Kraszewska
proj. formativ
proj. formativ

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków