Salon w bloku - przydatne rady aranżacyjne i piękne projekty architektów
proj. WZ Studio

Salon w bloku – przydatne rady aranżacyjne i piękne projekty architektów

Aranżacja małego salonu nie należy do najłatwiejszych. Sprawę utrudnia fakt, że jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Z drugiej strony, oprócz  nienagannego wyglądu, wymagamy od niego wielofunkcyjności, co w rzeczy samej przekłada się na wyzwanie, jakim jest zmieszczenie na niewielu metrach kwadratowych dużej ilości mebli. Co zrobić, żeby uniknąć chaosu aranżacyjnego a wręcz przeciwnie – stworzyć piękny i praktyczny salon w bloku? Zapraszamy do świata inspiracji!

 

proj. Soma Architekci
proj. Soma Architekci

 

Jasne kolory

Dominantę w niewielkim pomieszczeniu powinien odgrywać jeden, maksymalnie dwa jasne kolory. Stonowana barwa, taka jak na przykład biel czy szarość nie przytłoczy małego wnętrza… wręcz przeciwnie – sprawi, że stanie się przestronniejsze i optycznie większe. Dopełnieniem aranżacji salonu w bloku mogą być jeden lub dwa kolory uzupełniające w postaci barwnych detali, typu: pledy, poduszki, zasłony, obrusy, dywany czy na przykład fotel uszak z podnóżkiem. Warto przemyśleć wprowadzenie do stylizacji metalizowanych elementów, na przykład chromowanych, miedzianych, albo złotych. Najłatwiej to zrobić za pomocą drobnych elementów, takich jak ramki, uchwyty lub / i stelaże w meblach czy wykończenia przeróżnych przedmiotów codziennego użytku, na przykład opraw oświetleniowych.

 

Obecnie największą popularnością cieszy się złoto. Jednakże jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie go do wnętrza, pamiętaj o umiarze, ponieważ granica pomiędzy dyskretnym urokiem detalu a kiczem jest naprawdę bardzo cienka!

 

Pomysły na wykorzystanie złota we wnętrzach – sprawdź nasze moodboardy

 

Jasny salon w bloku ocieplony drewnem i pastelami | proj. Anna Maria Sokołowska, zdj.: Fotomohito
Jasny salon w bloku ocieplony drewnem i pastelami | proj. Anna Maria Sokołowska, zdj.: Fotomohito

 

Mały salon w bloku z aneksem kuchennym 

W mieszkaniach w bloku, i nie tylko, często staramy się „otworzyć” wnętrze, tak aby nabrało oddechu. Nie bez powodu salon w bloku często jest połączony z kuchnią. Tym samym zamiast dwóch małych pomieszczeń mamy jedno duże, zamiast ciasnych ścian – poczucie przestrzeni. Od strony aranżacyjnej powinniśmy jednak zadbać o to, aby obie strefy funkcyjne były spójne wizualnie. Mianownikami, które pomagają zharmonizować salon i aneks kuchenny są wykorzystane te same kolory i materiały. Elementami, które wizualnie oddzielą strefy, mogą być lampy, meble, albo wyspa lub półwysep. 

 

Otwarta kuchnia czy zamknięta? Sprawdzamy rozwiązania!

 

Salon w bloku z aneksem kuchennym | proj. Anna Maria Sokołowska
Salon w bloku z aneksem kuchennym | proj. Anna Maria Sokołowska
Kuchnia otwarta na mały salon | proj. Madama
Kuchnia otwarta na mały salon | proj. Madama

 

Meble do małego salonu

Wybór mebli jest przede wszystkim uzależniony od wystroju wnętrza. Inne wybierzemy do salonu w stylu skandynawskim, inne w art deco. Ostatnio szalenie modne jest łączenie różnych kierunków, estetyk a nawet elementów pochodzących z różnych epok. To dlatego już nikogo nie powinna dziwić komoda rodem z PRL – u w bardzo nowoczesnym wnętrzu. Eklektyzm jest rzeczywiście bardzo pociągającym stylem, jednakże w przypadku małego metrażu powinniśmy uważać, żeby nie przesadzić i tym samym nie wprowadzić zbędnego chaosu.

 

salon w bloku
Aranżacja małego salonu | proj. KW Studio, zdj.: PION

 

Tak czy siak, urządzając salon w bloku powinniśmy zwracać szczególną uwagę na pewne modele mebli. Mowa tu oczywiście o tych z połyskującymi, a nawet lustrzanymi frontami, dzięki którym możemy optycznie powiększyć przestrzeń.

 

Lekkości aranżacji dodadzą meble na nóżkach, albo te zwieszane. Ich subtelny design nie przytłacza wnętrza.

 

Salon w bloku w stylu skandynawskim z elementami boho | proj. Dash Interiors
Salon w bloku w stylu skandynawskim z elementami boho | proj. Dash Interiors

 

Wielofunkcyjność przede wszystkim

Podczas wybierania mebli do małego salonu, warto zwrócić uwagę również na ich praktyczne możliwości zastosowania w życiu codziennym. Nie należy też bagatelizować naszych potrzeb, które przed urządzaniem mieszkania należy dokładnie sprecyzować.

Często przyjmujemy gości? Narożnik, albo sofa z funkcją spania będzie na wagę złota. W tym przypadku również rozkładany stół na pewno docenimy przy pierwszej lepszej okazji. Potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania? Wybierajmy meble, takie jak wypoczynki czy pufki z ukrytymi schowkami.

 

proj. Mana Design
proj. Mana Design

 

W małych przestrzeniach powinniśmy bardzo dbać o to, aby nie zagracić pomieszczenia. Tam, gdzie panuje ład, prostota i harmonia, przyjemniej się przebywa i odpoczywa. Pomocne w osiągnięciu takiego efektu jest postawienie na zamknięte szafki. Im mniej tych otwartych, tym mniejsze ryzyko zbędnego chaosu.  

 

mały salon w bloku
proj. Dorota Szelągowska

 

Rola światła, czyli ranga dobrze zaprojektowanego oświetlenia

Każde wnętrze – niezależnie od wielkości – potrzebuje odpowiedniej ilości światła. Za jego pomocą możemy wyeksponować wszystkie walory wnętrza oraz dzięki niemu nie musimy wystawiać ewentualnych mankamentów na światło dzienne. Jednakże to małe pomieszczenia będą nam szczególnie wdzięczne ze dobry projekt oświetlenia. Dzięki niemu wnętrze stanie się przestronniejsze a i przebywanie w jasnym wnętrzu jest o wiele przyjemniejsze. 

Oprócz oświetlenia ogólnego warto zadbać o dodatkowe punkty światła, które nie tylko wspomogą główne, ale też będą odpowiedzialne za tworzenie klimatu. W roli oprawy głównej w małym i niskim salonie najlepiej sprawdzi się plafon.

 

Podczas projektowania oświetlenia zwróćmy uwagę nie tylko na typ i model lampy. Ważna jest też barwa światła – 2700 K będzie najodpowiedniejsza (naturalne światło: ani nie za zimne, ani nie za ciepłe). 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do nowoczesnego domu?

 

proj. KW Studio
proj. KW Studio

 

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mieszkania z wysokim sufitem możemy sobie pozwolić na bardziej spektakularną lampę, taką jak na przykład w poniższym projekcie. Architekci zdecydowali się na charakterną oprawę marki Vibia, która jeszcze bardziej podkreśla loftowy klimat wnętrza. 

 

Mały salon w bloku | proj. DWAconcept, zdj. Niewformie
Mały salon w bloku | proj. DWAconcept, zdj. Niewformie

 

W roli dodatkowego oświetlenia doskonale sprawdzą się projektory zamocowane na szynoprzewodzie, oprawy wpuszczane, natynkowe, kinkiety, listwy led, lampy stołowe i podłogowe. 

 

Mały salon w bloku | proj. WZ Studio
Mały salon w bloku | proj. WZ Studio
proj. Dziurdzia Projekt
proj. Dziurdzia Projekt

W naszych showroomach odnajdziesz najpiękniejsze oświetlenie

 

Żywy akcent

Na koniec wisienka na torcie, czyli motywy botaniczne. Ja osobiście nie wyobrażam sobie salonu bez roślin – tych dużych, typu palma czy monstera, które można pięknie wyeksponować w dekoracyjnych donicach: stojących lub wiszących. Możemy postawić na zwykłe plastikowe, ale też na jutowe kosze lub metalowe na stylowych nóżkach. 

Motyw botaniczny, czy to tropikalny, czy też bardziej romantyczny w postaci przeskalowanych kwiatów, możemy wprowadzić również na tapetach i tkaniach. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić. Małe wnętrza nie zbyt lubią się z pstrokacizną więc jeśli stawiamy na tak mocy (wzorzysty) element, wprowadźmy go tylko nie niewielkiej powierzchni. 

 

proj. JT Grupa
proj. JT Grupa
proj. Silke
proj. Silke
Salon połączony z kuchnia | proj. WZ Studio
Salon połączony z kuchnią | proj. WZ Studio

 

Sprawdź adresy naszych showroomów >>

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków