Salon z kuchnią to dla niektórych zło konieczne… dla jeszcze innych wymarzona przestrzeń do zaprojektowania a co poniektórzy, pomimo posiadania dużego domu, marzą o piętrze służącym głównie integracji a mieszkania typu open space sprawdzają się w tym celu idealnie. Z drugiej strony, nowe trendy, na przykład na mikrodomy czy kawalerki, które często stanowią odpowiedź na potrzeby Millenialsów, niejako wymuszają na nas urządzanie pomieszczeń, które spełniają wiele funkcji. W dzisiejszym wpisie opowiem Wam trochę o aranżacji takich miejsc. Ponadto znajdziecie tu mnóstwo pomysłów na wygląd salonu z kuchnią a także zdradzę Wam kilka tipów, dzięki którym urządzenie serca domu pójdzie jak z płatka. Zapraszam!
Małe mieszkanie – dużo możliwości
Najczęstszą przyczyną łączenia salonu z kuchnią są ograniczenia natury metrażowej. Po pierwsze, niejednokrotnie nie ma miejsca na oddzielną kuchnię, dlatego decydujemy się na sam aneks kuchenny. Zdarza się że, gdy mamy tylko jeden oddzielny pokój w mieszkaniu, decydujemy się na zaaranżowanie tam naszej sypialni, albo pokoju dziecka.
Jak urządzić pokój dziecka? – wywiad z architektem Magdaleną Miśkiewicz >>
Pomimo, że właśnie taka a nie inna ilość metrów kwadratowych wymusza na nas pewne rozwiązania, jesteśmy w stanie wyjść z tego obronną ręką… ba! W efekcie możemy być bardzo zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Jest jednak kilka warunków odnoszących się do strony wizualnej, jak i samej funkcjonalności takiego rozwiązania. O czym mowa?
Ostatnio dodane
Salon z kuchnią w małym mieszkaniu
Urządzając pomieszczenie, w którym będziemy jednocześnie przyjmować gości, odpoczywać, gotować a niejednokrotnie nawet spać, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o funkcjonalności. Ponadto aranżacja winna sprzyjać utrzymywaniu porządku w mieszkaniu. Co to oznacza w rzeczy samej?
Przede wszystkim zadbajmy o to, aby, i w kuchni, i salonie były obecne zamykane szafki i innego rodzaju schowki, na chociażby sprzęt agd, czy przybory do sprzątania. Niech nas nie zwiedzie pokusa „dekorowania” na siłę naszego wnętrza. W przypadku małego metrażu, zasada ,,mniej znaczy więcej” ma ogromne zastosowanie. W przeciwnym razie, istnieje ryzyko zagracenia mieszkania i odebrania mu pożądanej przestronności.
Salon i kuchnia w doskonałym porozumieniu
Zauważmy, że te dwie strefy, mimo różnych funkcji, powinny do siebie doskonale pasować. Jeśli strefa wypoczynkowa jest urządzona w stricte industrialnym stylu, ten sam kierunek obierzmy w aranżacji aneksu kuchennego. To samo tyczy się kolorystyki i zastosowanych materiałów. Swojego rodzaju powtarzalność uczyni nasze mieszkanie dopieszczonym w każdym, nawet najmniejszym detalu.
Nie zapominajmy o tym, że nawet jeśli nasz salon z kuchnią zajmuje bardzo małą powierzchnię, powinniśmy zadbać o to, aby choć w symboliczny sposób oddzielić od siebie dwie strefy. Może to być fotel, element narożnika (na przykład szezlong, albo część wypoczynku modułowego), wyspa, ścianka działowa wykonana przykładowo z drewnianych szczebelek, albo inny rodzaj podłoża. W salonie najczęściej spotykamy deski podłogowe lub panele, natomiast w kuchni – płytki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą te dwa materiały.
Obecnie coraz częściej, nawet w salonach na podłodze pojawiają się płytki (szczególnie te o większych formatach). Jeden rodzaj podłoża optycznie powiększa przestrzeń oraz sprawia, że staje się bardziej harmonijne. W takiej sytuacji elementem wydzielającym strefę wypoczynkową może okazać się dywan lub piękna tapeta w salonie chociażby na jednej ze ścian.
Ostatnio dodane
Elementami łączącym dwie strefy często jest jadalnia. Czasami słowo „jadalnia” to za dużo powiedziane. W małych mieszkaniach zazwyczaj ogranicza się do małego okrągłego (jest bardziej ustawny niż kwadratowy czy prostokątny) stolika z jednym lub dwoma krzesłami. To element niezbędny każdego domu a w przypadku takich rozwiązań stanowi wspaniały łącznik pomiędzy kuchnią a salonem.
Salon z kuchnią – trend, który nie wychodzi z mody
Jak już wspomniałam na samym początku wpisu, salon z aneksem kuchennym to domena nie tylko małych mieszkań. Często, pomimo dużego metrażu, decydujemy się na połączenie tych dwóch pomieszczeń, ponieważ zależy nam na integracji domowników lub ze względów czysto estetycznych. Sama jestem ogromną fanką tego rozwiązania, pomimo że swoje minusy również posiada (o nich przeczytacie w tym wpisie).
Aranżując mieszkanie, w którym salon z kuchnią są połączone warto trzymać się pewnych zasad, o których piszę poniżej. Ponadto należy pamiętać o tym, aby wydzielić specjalne pomieszczenie, nazwijmy je gospodarczym, tak aby wszystkie kuchenne rzeczy były w miarę możliwości pochowane. Eksponowanie ich w salonowym wnętrzu na pewno nie ujdzie nam na sucho i niestety, ale wygląd naszego salonu może ucierpieć.
Elementy uspójniające aranżację salonu z kuchnią:
- wykorzystanie tych samych materiałów, na przykład złota armatura i uchwyty w kuchni oraz złote detale (lampy, stelaże mebli) w salonie; albo marmurowe płytki na ścianie nad blatem i marmurowy stolik kawowy;
- ten sam rodzaj podłoża;
- obracanie się w tej samej palecie barw;
- fronty mebli kuchennych dopasowane klimatem do wykończenia ściany w salonie i kuchni. Dajmy na to jeśli mamy gładkie ściany bez ornamentów, fronty mogą być zachowane w minimalistycznej estetyce, to znaczy: bez frezów, najlepiej pozbawione uchwytów, w tym samym kolorze co ściany, a górne szafki najlepiej gdyby sięgały do samego sufitu. A jeśli w salonie znajdują się, dajmy na to sztukaterie, warto wybrać fronty z frezowaniami przypominającymi nasze listwy dekoracyjne.
Ostatnio dodane
Elementy w kuchni połączonej z salonem, które możliwe, że wzbogacą estetycznie całe wnętrze:
-
- ozdobne uchwyty przy meblach;
- wyszukana armatura;
- ozdobne wyposażenie kuchni, na przykład miedziane rondelki;
- tapeta w kuchni;
- bardzo dekoracyjne płytki na ścianie nad blatem, na przykład lustrzane, albo marmurowe;
- wysoko – połyskowe fronty, które znajdą zastosowanie szczególnie w małych mieszkaniach;
- stosowanie drewnianych lub fornirowanych mebli, jeśli takowe znajdują się również w salonie;
- ceramiczne zlewy.