Ekologiczne rozwiązania w domu | Poradnik Internity Home

Ekologiczne rozwiązania w domu | Poradnik Internity Home

Ekologiczny tryb życia staje się popularną tendencją, która nie jest już związana z modą, a z świadomą potrzebą dbania o środowisko. Zauważamy konsekwencje rozbuchanego konsumpcjonizmu i staramy się mu sprzeciwiać. Działania na rzecz środowiska warto zacząć od siebie i swoich domów. Segregacja śmieci i zmniejszenie zużycia plastiku to bardzo dobre kroki, natomiast pomyślmy również o rozwiązaniach długofalowych. Odpowiednie oświetlenie, ogrzewanie i wyposażenie naszych mieszkań, ma istotny wpływ na przyszłą kondycję Planety. Dziś przedstawimy ekologiczne rozwiązania w domu, w które warto zainwestować. 

Naturalne materiały wykończeniowe to podstawa w domach ekologicznych. | Proj. Na Antresoli, Fot. Agata Piątkowska Fotograf

Ekologiczne rozwiązania w domu – oświetlenie LED

Ekologiczne rozwiązanie w domu, od którego powinniśmy zacząć, to ledowe źródła światła. Oprawy wyposażone w żarówki LED, w przeciwieństwie do oświetlenia tradycyjnego, nie emitują ciepła. Wytwarzana energia w większości jest przetwarzana i zamieniana w światło. Podczas, gdy zwykła żarówka w ciągu godziny zużywa 70W, dioda LED do wytworzenia takiej samej ilości światła potrzebuje zaledwie 9 – 10W, co sprawia, że jest znacznie tańsza w eksploatacji. Zakładając, że w ciągu doby, będziemy mieć zapalone światło przez 8 godzin, ledowe źródło światła posłuży nam przez około 30 lat. Pomyślcie, ile w tym czasie musielibyśmy zużyć klasycznych żarówek. Podczas produkcji ledów nie używa się szkodliwych dla środowiska substancji, natomiast gotowa żarówka w 100% nadaje się do recyklingu.

Oprawa oświetleniowa Blunami by SternLigh.

Koncept na mieszkanie w stylu eko + propozycje produktów

W żarówkach ledowych  od 80 do 90% energii dostarczanej do urządzenia przekształca się w światło, podczas gdy 20% jest tracone i zamienia się w ciepło. W przypadku zwykłej żarówki ta efektywność jest na poziomie tylko 5 – 10%.

Ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie 

Systemy grzewcze to podstawa każdego domu, dlatego powinniśmy zdawać sobie sprawę, jak istotny jest dobór odpowiedniego modelu grzejnika. Chcąc w prosty sposób obniżyć koszty zużycia energii, wybierzmy nowoczesne rozwiązania grzewcze, oparte na technice kondensacyjnej czy pozyskiwaniu ciepła z odnawialnych źródeł. Krzysztof Majerski, specjalista w Internity Home, podkreśla:

zastosowanie takiego systemu w nowym lub zmodernizowanym budownictwie pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania, które w Polsce stanowią duże obciążenie dla domowego budżetu. Wynika to z faktu ograniczenia kosztu wytworzenia energii, nawet o ok. 30%, poprzez obniżenie temperatury w układzie C.O.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych możliwe jest uzyskanie odpowiedniej temperatury ogrzewania przy niskiej temperaturze pracy instalacji, nie przekraczającej w nowoczesnych systemach grzewczych 55°C. Jest to rozwiązanie ekonomiczne jak i ekologiczne, dzięki niższej emisji CO2 do atmosfery. Należy jednak pamiętać, iż grzejniki starej generacji nie są przystosowane do efektywnej pracy przy takich parametrach.

Niva to grzejnik radiacyjny, co oznacza, że oddaje ciepło głównie przez promieniowanie (działa jak słońce). Jest to najbardziej naturalne dla człowieka odbieranie ciepła. | Proj. JT Grupa, zdj. Tom Kurek

Grupa Internity Home, posiada w swojej ofercie grzejniki polskiej marki HushLab, które znakomicie sprawdzają się w instalacjach niskotemperaturowych. Model FAT, dzięki swojej konstrukcji pracuje wydajne, oddając ciepło przez łagodne promieniowanie. Dodatkowa jego prosta forma, szeroki wybór kolorów i ciekawa struktura sprawia, że odnajdzie się w każdym wnętrzu. 

Ekologiczna strona drewnianej podłogi 

Wykończenie podłoża to bardzo istotny element każdego domu, dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiedni materiał. Podłogi drewniane, które przeżywają od kilku lat prawdziwy renesans, są nie tylko piękne oraz trwałe, ale i ekologiczne. Coraz więcej producentów dba o to, by surowce pochodziły  z obszarów leśnych zarządzanych z zastosowaniem wysokiego poziomu regeneracji. Dąży się również do wprowadzania alternatyw wobec egzotycznych gatunków, proponując drewno pozyskiwane lokalnie np. świerk czy sosnę. Renomowane fabryki bardzo dbają o to, by stosowane kleje i środki do impregnacji nie emitowały żadnych niebezpiecznych gazów czy produktów ubocznych. Warto również podkreślić, że podłogi drewniane są biodegradowalne oraz stanowią zasób odnawialny.

Dom ekologiczny powinien także zapewniać komfort akustyczny – cisza pozwala zwrócić się ku sobie i ku naturze. | Proj. Na Antresoli, Fot. Agata Piątkowska Fotograf

Styl eko we wnętrzach

Charme Parquet to wielowarstwowe podłogi drewniane, które ograniczają zużycie zasobów w porównaniu z podłogami litymi, gdyż zastosowanie drewna litego ogranicza się tu jedynie do warstwy wierzchniej. Dodatkową zaletą jest to, że nie alergizują. Wykończenie produktów Charme Parquet sprawia, że wyglądają jak deski z litego drewna (jednolamelowość). Uzyskanie jeszcze bardziej naturalnego efektu, można uzyskać dzięki  szczotkowaniu lub mikrofazie na krawędziach.

Drewniane podłogi polskiej marki Charme Parquet

Meble na lata

Ekologiczne myślenie związane jest również z przeciwstawianiu się konsumpcjonizmowi i ograniczaniu przedmiotów, którymi się otaczamy. Warto o tym pomyśleć podczas zakupu wyposażenia wnętrz. Stawiając na ograniczenie mebli i dodatków, możemy wybrać rzeczy lepszej jakości, które będą służyć przez długie lata. Naturalne materiały takie jak drewno, uzupełnione o tkaniny lniane czy bawełniane, wyglądają pięknie przez lata. Pamiętajmy, że klasyczne modele nie ulegają zmieniającej się modzie. Drewniany stół odnajdzie się w każdym wnętrzu, a jeśli będziemy mieć ochotę na metamorfozę wystarczy wymienić krzesła. Podobnie jest z sofą w neutralnej tkaninie, której charakter możemy nadać kolorowymi czy wzorzystymi poduchami, a także oryginalnym dywanem. Warto pamiętać też o tym, że nie musimy wykorzystywać mebli jedynie do ich tradycyjnego przeznaczenia. Krzesło posłuży nam świetnie jako szafka nocna czy wieszak. Puf w odpowiedniej chwili stanie się podnóżkiem lub stolikiem pomocniczym, a proste biurko możemy zamienić na toaletkę.

Naturalne materiały takie jak drewno, zostaną z nami przez lata. | Proj. Finchstudio

 

Ekologiczne rozwiązania w domu – inwestycja w przyszłość

Ekologia przestała być modną fanaberią, a staje się sposobem życia. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że jeśli nie zaczniemy dbać o środowisko naturalne, czeka nas globalny kataklizm. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór materiałów i wyposażenia pochodzenia naturalnego, które powstają z maksymalnym poszanowaniem przyrody. Czynna postawa ekologiczna powinna zaczynać się w naszych domach, gdzie dzięki doborowi odpowiednich produktów zużywamy mniej energii do ogrzewania, oświetlenia oraz eksploatacji sprzętów.  

>>Wybierz ponadczasowe wyposażenie i ekologiczne sprzęty<<

 

Zapytaj // naszego eksperta

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków