Jak pielęgnować meble tapicerowane | Poradnik IH

Jak pielęgnować meble tapicerowane | Poradnik IH

Internity Home buduje swoje portfolio produktowe z oferty najlepszych rodzimych oraz światowych marek. Wierzymy, że wnętrza odzwierciedlają potrzeby mieszkających i przebywających w nich ludzi. Dlatego wybór mebli z naszej oferty, stanowi gwarancję stworzenia ponadczasowej oraz stylowej aranżacji. Jednak, by zachować piękno modeli tapicerowanych, należy odpowiednio i regularnie dbać o meble, przez cały okres użytkowania. Pielęgnacja kanap, sof i narożników, zapewni ich nienaganny wygląd przez długie lata. Dlatego wraz ze specjalistami działu wyposażenia wnętrz, przygotowaliśmy przewodnik, w którym zawarliśmy podstawowe informacje dotyczące ochrony mebli. Postępowanie zgodnie z uwzględnionymi w broszurze zasadami, trwale zabezpieczy ich piękno.

Klienci Internity Home najczęściej poszukują tkanin, na których nie widać zabrudzeń. Jednak staramy się obalać mit, że utrzymanie czystości zależy od koloru. To rodzaj tkaniny obiciowej i faktura decyduje o łatwości czyszczenia – np. obicia w technologii Aqua Clean można czyścić samą wodą.

Tkaniny antybakteryjne i łatwoczyszczące | Tekstylia do zadań specjalnych

Jak pielęgnować meble tapicerowane tkaniną

Tkaniny pokryciowe oferowane w salonach Internity Home, charakteryzują się pięknym wyglądem i delikatnością w dotyku. Zachowują przy tym bardzo dużą wytrzymałość fizyczną. Tkaniny tapicerskie łączą w sobie dyskretny urok klasyki z nowoczesnymi technologiami, przez co stają się bardziej funkcjonalne, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Ze względu na różnorodne cechy charakterystyczne, materiały obiciowe należy dobierać do indywidualnych potrzeb. Nasi specjaliści z działu wyposażenia wnętrz, zawsze tworzą oferty meblowe, na podstawie rozmowy z klientem. Dzięki takiemu „wywiadowi” mogą określić jaka tkanina obiciowa najlepiej sprawdzi się w określonym środowisku życia. Wśród najczęściej wybieranych materiałów obiciowych, możemy wymienić:

Welur

Tkanina należąca do grupy pluszów, wytwarzana z przędzy runowej, bardzo przyjemna w dotyku, cechuje się dużą miękkością i puszystością, co stanowi duży potencjał jej walorów użytkowych. Tkanina wykonywana najczęściej jako jednobarwna, posiadająca niepowtarzalną i unikalną głębię barw o tradycyjnym splocie, co sprawia, że welury cechują się dużą wytrzymałością. Podczas procesu produkcyjnego welurów bardzo często występuje nierównomierne cieniowanie, które niewątpliwie uwydatnia piękno tych tkanin.

Szenil

Tkanina bardzo miękka o wysokim runie wykonywana na specjalnej przędzy szenilowej, której splot umożliwia uzyskanie pięknego wyglądu charakteryzującego się puszystością, gdzie nieregularna powierzchnia tkaniny cechuje się swoistą grą świateł oraz cieni. Jest wyjątkowo wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozciąganie, rozdarcie czy ścieranie.

Żakard

Jest to tkanina z utkanymi wzorami wyprodukowana na specjalnej maszynie, która umożliwia sterowanie wieloma nitkami odrębnie, dzięki czemu tworzy różnorodne, wielokolorowe wzory na dużej powierzchni.

Aksamit

Tkanina z grupy pluszy o bardzo krótkiej okrywie – poniżej 3 mm. Uzyskuje się ją przez wprowadzenie między nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek runowych w formie pętelek.

Len

Tkanina z doskonałymi właściwościami biofizycznymi ceniona za ekologiczne i naturalne pochodzenie. Len cechuje się gładkością, jedwabistym połyskiem, trwałością i dużym komfortem użytkowania. Dzięki naturalnemu pochodzeniu len nie wywołuje alergii, ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze, dzięki czemu tkanina jest bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Włókna lnu charakteryzują się również wysoką absorpcją wilgoci.

Flok

Flokowanie polega na rozdmuchiwaniu elektrostatycznego ładunku włókien zwanych flokiem na powierzchnię pokrytą klejem. Cechą charakterystyczną materiałów flokowanych jest miękkość, duża gęstość i przyjemność w dotyku, którą uzyskuje się dzięki długiemu włosiu. Od pluszu flok różni to, że nie jest tkany, tylko przyklejany termicznie do tkaniny zasadniczej, co m.in. utrudnia zaciąganie pazurami zwierząt.

Sztuczny zamsz

Tkanina wykonywana z ultramikrowłókien, charakteryzująca się wyjątkowo piękną i delikatna strukturą, dzięki której jest ona bardzo delikatną i przyjemna w dotyku. Niski włos i jej gładkość nadaje tkaninie efekt mienienia się barw tworzących się w zależności od ułożenia meszku wierzchniego.

Ekoskóra

Materiał, którego celem jest imitowanie skóry naturalnej. Sztuczne skóry są estetyczne, funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. Wadą ekoskór, jest skłonność do odbarwiania, przecierania oraz nagrzewania się od źródeł ciepła lub uczucie dużego chłodu podczas wstępnego kontaktu.

Tkaniny gładkie

Tkaniny obiciowe produkowane z włókien prostych, nie posiadające żadnego włosa, o naturalnej fakturze tworzącej gładką, jednolitą powierzchnię.

Jak pielęgnować meble tapicerowane

Trend alert: sztruks we wnętrzach!

Meble tapicerowane skórą – cechy charakterystyczne oraz zachowania nienaturalne

Podstawową cechą skór naturalnych jest ich niepowtarzalny charakter. Każdy błam skóry jest inny, świadczący o naturalnym pochodzeniu surowca. Osoba decydująca się na nabycie mebla w skórze musi mieć świadomość, że materiał ten posiada unikalne cechy do których zaliczamy: owadzie ukąszenia, zadrapania lica, linie karkowe, ślady po bliznach, kanały żylne, rozstępy, znaki palne, różnice w strukturze ziarna i różnice kolorystyczne. Wszystkie przytoczone cechy nie są wadami, można uznać je za gwarancję autentyczności pochodzenia. Naturalna skóra cechuje się dużą elastycznością i wysoką wytrzymałością na rozrywanie, a dzięki gładkiej strukturze ułatwia utrzymanie mebla w czystości. Skóra posiada również zdolność do adaptacji warunków otoczenia. Uzyskując temperaturę otoczenia, przy pierwszym początkowym kontakcie będzie wydawała się nam chłodna, lecz po kilku minutach miejscowo uzyska temperaturę naszego ciała. Skóra jako produkt naturalny jest również przyjazna dla alergików. Skóra pochłania również wilgoć oraz sama oddaje część wilgoci z siebie, co może prowadzić do wysychania i pękania włókien, a przez to do zmniejszenia jej żywotności. Należy jednak pamiętać o systematycznej pielęgnacji i ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak: zmiany temperatury, wilgoć i sól, które występują w ludzkim pocie. W tym celu zaleca się czyszczenie i nawilżanie skóry środkami zapobiegającymi ją przed wysuszaniem.

skóra anilinowa – niekorygowana

Najważniejszą jej cechą jest naturalność – widać na niej wszystkie znamiona charakterystyczne dla naturalnej skóry, a to, co w innych gatunkach jest defektem w przypadku aniliny jest unikalną cechą naturalną. Widok blizn, zadrapań i innych tego typu śladów świadczy o unikalności tego typu obicia. Skóry anilinowe mają, również otwarte lico. To znaczy, że nie jest ono pokryte warstwą barwnika, są więc podatne na zmiany kolorystyczne, będące konsekwencją zwykłej eksploatacji.

skóra lakierowana – z całkowitą lub częściową korektą lica

Skóra ta jest gładka, bez oznak blizn, które zostały powierzchniowo zasłonięte warstwą lakieru. Jednocześnie powierzchnia skóry lakierowanej jest zamknięta, prze co jest odporniejsza na czynniki zewnętrzne i łatwa w utrzymaniu czystości.

Jak pielęgnować meble tapicerowane
Ekspozycja Meblowa Internity home

Komfort mebli

Aby spełnić oczekiwania różnych grup klientów w naszych wyrobach stosujemy kilka rodzajów wypełnień, które przekładają się na komfort mebla. Są to wypełnienia:

  • piankowe – ten rodzaj wypełnienia stanowi pianka poliuretanowa o wysokiej sprężystości, bardzo trwała i odporna na odkształcenia, której wierzchnia warstwa jest oklejona watą tapicerską, dzięki której uzyskuje się większą miękkość a zarazem podkreśla formę mebla
  • pierzowe/ puchowe – składa się z pierza i pianki poliuretanowej o wysokiej sprężystości, która stanowi rdzeń wypełniający dla komór pierzowo-silikonowych. Nadaje to meblom wyjątkowy komfort oraz wysoką trwałość i jednocześnie gwarantuje użytkownikowi niespotykaną wygodę. Poduszki wypełnione pierzem należy regularnie „modelować”, aby się nie zdeformowały
  • syntetyczne/ sylikonowe/ celulozowe – wypełnienie poduch siedziska lub oparcia stanowi w 100% kulka lub spiralnie skręcone włókno syntetyczne (zalecane dla alergików)
  • pianka termoelastyczna – jest to rodzaj pianki tapicerskiej reagującej pod wpływem siły nacisku i ciepła. Materiał niezwykle plastyczny i dopasowujący się do gabarytów użytkownika.

Jak pielęgnować meble tapicerowane

Jak pielęgnować meble tapicerowane – ogólne zasady

Meble powinny być używane zgodnie z ich przeznaczeniem. Siadanie lub stawanie na podłokietnikach oraz krawędziach oparć jest nie wskazane, ponieważ może spowodować uszkodzenie mebla. Mebli tapicerowanych nie należy użytkować w tylko jednym miejscu. W miarę możliwości należy używać całej powierzchni siedzisk, a także, tam gdzie to możliwe, regularnie zamieniać miejscami poduchy siedzisk i oparć, aby wydłużyć ich żywotność i zapewnić równomierne zużycie. Luźne poduszki należy regularnie przewracać, obracać i intensywnie strzepywać, tak aby nie uległy zdeformowaniu. Poduszki z wypełnieniem pierzowym muszą być często strzepywane, aby mogły odzyskać swoją puszystość. Utrata pojedynczych piór z poduch jest cechą charakterystyczną dla takiego wypełnienia. W czasie użytkowania mebla w poszyciu wymiennym jak i stałym siedziska mogą naciągać się i marszczyć. Należy poprawić ich wygląd poprzez ręczne prostowanie i wygładzenie powierzchni siedziska – rozpoczynając od części środkowej siedziska w kierunku boków. Meble tapicerowane nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ani umieszczane zbyt blisko źródeł ciepła. Może to powodować blaknięcie poszycia oraz wysuszanie powierzchni skórzanych. Meble w jasnych poszyciach narażone są na zafarbowanie przez inne tekstylia, głównie przez odzież (np. jeans). Niektóre tekstylia odzieżowe oraz narzuty mogą powodować powstanie mechaceń i grudek na powierzchni tkaniny obiciowej szenilowej lub wełnianej. Jest to pilling powstały z obcych włókien.

Meble personalizowane – zaprojektuj je w Internity Home

Jak pielęgnować meble tapicerowane

Pielęgnacja mebli w tkaninach

Meble tapicerowane należy użytkować w pomieszczeniach zamkniętych, suchych i zabezpieczonych przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Należy je ustawiać na równej powierzchni. Odległość od źródeł ciepła (grzejniki, piece, ogrzewacze pomieszczeń, termowentylatory) nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Na powierzchni mebli nie należy, w bezpośredniej styczności, stawiać gorących przedmiotów oraz naczyń. W pojemniku na pościel nie wolno przechowywać większej ilości pościeli niż przewiduje jego objętość. W przypadku pojawienia się luzów w połączeniach elementów mebla należy je usuwać poprzez dokręcenie łączników, śrub.

  • Kurz i brud powodują szybsze zużycie, a nawet blaknięcie tkaniny, dlatego należy regularnie odkurzać meble z użyciem miękkiej końcówki przeznaczonej do mebli tapicerowanych.
  • Tkaniny typu szenil oraz welur, które posiadają na swej powierzchni włos, powinny być regularnie przeczesywane za pomocą miękkiej szczotki. W ten sposób można zapobiec ugniataniu się włosa na powierzchni tkaniny, na co narażone są miejsca najczęściej użytkowane mebla.
  • W zależności od zaleceń producenta tkaniny, meble, które posiadają zdejmowane poszycie można prać lub czyścić chemicznie. Informacje o sposobie konserwacji materiału udostępniane są każdorazowo przez Dział Sprzedaży.
  • Zaleca się, aby przed użyciem środka do czyszczenia tapicerki sprawdzić jego działanie na mało eksponowanej części mebla.
  • Jeżeli jest to dozwolone, poszycie/ pokrowce należy prasować na lewej stronie.
  • W przypadku mebli tapicerowanych na stałe zalecane jest wykonanie usługi przez profesjonalną firmę specjalizującą się w czyszczeniu tapicerek.
  • Mokre plamy należy jak najszybciej osuszyć czystą, suchą ściereczką, aby zapobiec wniknięciu plamy w głąb tkaniny. Następnie zabrudzenie delikatnie czyścić miękką gąbką lub ściereczką zwilżoną roztworem letniej wodą z dodatkiem neutralnego środka piorącego. Unikać pocierania.
  • Tkaniny opisane jako easy to clean cechują się łatwością usuwania plam przez czyszczenie miękką ściereczką nasączoną neutralnym roztworem wody i mydła.
Jak pielęgnować meble tapicerowane
Proj. : FRAMUGA studio; fot.: Gabriela Bartczak-Pruszyńska; Stylizacja : Marta Sójka

Jak pielęgnować meble tapicerowane w skórze

Skóra jest materiałem elastycznym, wytrzymałym na rozciąganie i rozrywanie. Negatywny wpływ na żywotność obicia skórzanego ma wysoka temperatura, suche powietrze oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Skórę należy zabezpieczać przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Tapicerka ta jest stosunkowo łatwa do czyszczenia – należy pamiętać jednak o zabezpieczeniu jej przed szkodliwymi czynnikami tj.: pot, tłuszcz, przesuszenia. Prawidłowo pielęgnowana skóra utrzymuje swoją miękkość i atrakcyjny wygląd przez lata. Zalecany sposób pielęgnacji zależy od tego, czy mebel tapicerowany jest w skórze lakierowanej, czy anilinowej.

  • Skóra lakierowana – przed rozpoczęciem użytkowania mebla z poszyciem ze skór lakierowanych należy zabezpieczyć skórę specjalnym środkiem, który ma właściwości ochronne i pielęgnacyjne. Meble w skórze lakierowanej należy regularnie odkurzać z użyciem miękkiej szczotki. Co najmniej raz na pół roku należy wyczyścić powierzchnię skóry używając przeznaczonego do tego celu preparatu lub słabego roztworu wody z szarym mydłem, a następnie zakonserwować specjalistycznym środkiem do pielęgnacji skór.
  • skóra anilinowa –  jest najbardziej naturalną spośród oferty skór Internity Home, dlatego nie zaleca się jej konserwacji środkami do pielęgnacji skóry. W przypadku wystąpienia mokrych plam należy je usunąć ściereczką zwilżoną wodą destylowaną (lub przegotowaną), wykonując ruch od szwa do szwa, a nie tylko bezpośrednio na plamię. Po zakończeniu czyszczenia należy wytrzeć czyszczoną powierzchnię do sucha. W celu usunięcia plam tłustych, nie wolno używać wody. Należy osuszyć plamę czystą, suchą ściereczką lub dodatkowo użyć profesjonalnego preparatu do czyszczenia skór.
Jak pielęgnować meble tapicerowane
Proj.: Tatemono, Fot.: onistories

Zasady użytkowania mebli o wypełnieniu pierzowym

Miękkie, lekkie i sprężyste pierze z piór kaczych, będące naturalnym wypełnieniem znanym od wielu pokoleń, idealnie zwiększa komfort siedzenia i wypoczynku w meblach tapicerowanych. Obecnie jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzaj wypełnienia przez klientów. Warto jednak pamiętać, że meble wypełnione pierzem naturalnym posiadają naturalne właściwości, których nie należy odbierać jako wad:

  • szczególny zapach związany z higroskopijnymi właściwościami pierza, które sprawiają, że chłonie ono z zewnątrz zapachy i wilgoć. Intensywność zapachu może ulegać zmianie, może słabnąć i nasilać się
  •  pierze choć miękkie i sprężyste może w okresie użytkowania zbijać się, co w następstwie może powodować marszczenie się tkanin i skór obiciowych. Miękkie i delikatne wypełnienie pierzowe zmienia się wraz z upływem czasu, a ślady zużycia stają się trwałe. Na tapicerce pojawiają się luźniejsze fałdy, uwydatnić mogą się wewnętrzne komory/kieszenie wypchane pierzem – jest to zjawisko zupełnie naturalne
  • pierze jako produkt pochodzenia zwierzęcego posiada alergeny, które mogą uczulać. Odradza się je zatem osobom przejawiającym reakcje alergiczne.
  • podczas użytkowania mebla może się zdarzyć, że pojedyncze pióra wyjdą na zewnątrz tapicerki. Dzieje się tak ze względu na cienką stosinę w niektórych piórach, które przebijają tkaninę. Sporadyczne wychodzenie pierza w miejscach przeszyć wkładów poduszek oraz topów jest
    zjawiskiem naturalnym.

Poduszki puchowe i wypełnione pierzem wymagają ręcznej korekty, zruszania i wprowadzania powietrza celem rozbicia miejsc kumulacji pierza. Takie meble wymagają systematycznego formowania części, w których znajduje się pierze. Poprzez jego regularnie wygładzanie ręką wydłużysz dobry stan mebla.

Jak pielęgnować meble tapicerowane
Źródło: Sits

>> POBIERZ BROSZURĘ Z ZASADAMI PIELĘGNACJI MEBLI <<

Zapytaj // naszego eksperta

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków