New Mediterranean czyli styl śródziemnomorski w nowoczesnej odsłonie
Proj. Plan 9. Studio Architektury. Katarzyna Kaftańska. Fot. Tomasz Hejna LAGOMphoto

New Mediterranean czyli styl śródziemnomorski w nowoczesnej odsłonie

Styl śródziemnomorskich wnętrz zachwyca swoją swobodą i naturalnością. Znamienny dla krajów basenu Morza Śródziemnego, został ukształtowany przez przeplatające się ze sobą wpływy wielu obszarów położonych na trzech kontynentach. Kształt stylu określił nie tylko klimat i uwarunkowania geograficzne, ale w równym stopniu historia, kultura oraz tradycyjne rzemiosło. Pomimo tak ogromnego obszaru, jaki można zaliczyć do terenów śródziemnomorskich, łatwo wyróżnić cechy znamienne dla tamtejszej architektury oraz wnętrz. Możemy do nich zaliczyć jasne kolory w tym biel, przeplatane mocniejszymi akcentami barwnymi, pochodzącymi z naturalnych materiałów i barwników: terakota, ochra, zieleń, a także błękit. Ponadto otwarte przestrzenie, organiczne formy, obłości i łuki, a także chropowate i strukturalne powierzchnie, świadczące o upływie czasu. We wnętrzach znajdziemy dużo lokalnego rękodzieła: ceramikę, tkane dywany oraz tekstylia. Estetyka śródziemnomorska kojarzy się z wakacjami, ciepłem i błogim odpoczynkiem. Właśnie dlatego, tak chętnie wykorzystywana jest jako inspiracja dla aranżacji wnętrz. Współczesne interpretacje tradycyjnego stylu śródziemnomorskiego, poskutkowały powstaniem jego nowoczesnej odsłony czyli New Mediterranean. Aranżacje w tym stylu wykorzystują elementy architektury śródziemnomorskiej i znamienne dla niej elementy, natomiast nadają wnętrzom minimalistycznego charakteru z dużą dozą przytulności i wakacyjnego luzu. Przyjrzyjmy się zatem jak wyglądają wnętrza w stylu New Mediterranean.

Podróż dookoła świata śladami inspirujących wnętrz

New Mediterranean – cechy charakterystyczne

Wnętrza w stylu New Mediterranean charakteryzuje prostota, elegancja i rustykalny sznyt. Aranżacje czerpią z tradycji śródziemnomorskiej, ale są osadzone we współczesnych trendach, tworząc harmonijną fuzję różnych tendencji obecnych w projektowaniu. Myślą przewodnią projektów w stylu New Mediterranean jest minimalizm i słynne mniej, znaczy więcej. Stawia się tutaj na ograniczone wyposażenie oparte na wyjątkowej selekcji najlepszego wzornictwa. Przestrzeń ma być wyrafinowana i elegancka, a przy tym silnie związana z filozofią wabi-sabi. Architekci podkreślają surowość ścian oraz ich nierówności, a także eksponują naturalne cechy materiałów, wynikające z upływu czasu: pęknięcia, zmiany koloru, chropowatość tekstur. Dominującymi formami są opływowe kształty w tym łuki wieńczące drzwi czy nisze. Podczas kreowania wnętrz w stylu New Mediterranean najistotniejsze jest stworzenie poczucia spójności aranżacji, gdzie żaden element nie dominuje nad innymi, a poszczególne części składowe: kolorystyka, wyposażenie oraz dodatki tworzą przytulną, spokojną i nierozerwalną całość.

Źródło: www.blog.sampleboard

Styl włoskich wnętrz – 5 pomysłów na przeniesienie go do polskich domów

Kolorystyka

Paleta barwna aranżacji w stylu New Mediterranean jest bardzo stonowana i inspirowana architekturą oraz krajobrazem krajów śródziemnomorskich. Dominują tutaj ciepłe neutrale i kolory ziemi: złamana biel, beż, brąz. Paletę uzupełniają dyskretne akcenty barwne tj. terakota, ochra, żółć, błękit czy zieleń. Podczas wybierania kolorów bardzo ważne jest zachowanie spójności wizualnej, zatem barwy muszą harmonijnie się przenikać, a żaden z kolorów nie powinien przyciągać uwagi. Dlatego też akcenty barwne występują w rozbielonych i pastelowych wersjach. Częstym wyborem do aranżacji New Mediterranean są bardzo modne odcienie szampańskie oraz kolor sheashell czyli jasny róż, naturalnie występujący wewnątrz muszli morskich. 

Proj.: Martyna Milczarek | MulumStudio
Interior design: Anna Olga Chmielewska, Jola Skóra Photography: Jola Skóra Syling: Anna Olga CHmielewska

Meble w stylu New Mediterranean

Urządzając wnętrza w stu New Mediterranean należy bardzo starannie dobrać każdy element. Skupiamy się na surowej selekcji wyjątkowego wzornictwa, które będzie harmonijnie współgrało ze sobą, przestrzenią oraz zastosowaną kolorystyką. Podstawą podczas wyboru są naturalne materiały i tekstylia. Tapicerki wykonane z dobrej jakości tkanin, ratanowe fotele oraz drewniane meble, będą stanowić idealną podstawę wyposażenia. Architekci na nowo odkrywają nieregularne, organiczne formy jako symbol naszego niedoskonałego życia. Surowe wykończenia i widoczny na meblach upływ lat, przywodzą na myśl dawne, często prostsze czasy.

Proj.: CaSa
Wnętrze inspirowane stylem śródziemnomorskim. | Proj. Plan 9. Studio Architektury. Katarzyna Kaftańska. Fot. Tomasz Hejna LAGOMphoto

Dotatki

Wśród dodatków króluje lokalne rzemiosło i dekoracje wykonane ręcznie w niewielkich pracowniach. Plecione kosze i ceramiczne naczynia są nie tylko uzupełnieniem, ale i bardzo istotną częścią aranżacji w stylu New Mediterranean. Poduchy oraz dywany we wzory nadadzą wnętrzu etnicznego sznytu. Podobnie jak wzorzyste płytki typu azulejo pokrywające fragment ściany czy podłogi. Znajdzie się tu również miejsce dla pamiątek z podróży, w tym pięknych okazów muszli, które nierozerwalnie łączą się ze stylem śródziemnomorskim. 

New Mediterranean
Źródło: materiały prasowe

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków