Moda na mieszkania typu open space trwa w najlepsze. Takie rozwiązanie cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy mikromieszkań. Wtedy wnet nasze cztery kąty wydają się być bardziej przestronne i optycznie większe – po prostu magia.:) Zauważmy, że rezygnacja z podziałów kreuje nowe potrzeby, które ma realizować oczywiście nienaganna aranżacja, a tym samym nowe trendy. Najczęściej sprowadza się do tego, że jedno pomieszczenie spełnia wiele różnych funkcji, tak jak jest to w przypadku kawalerek. To tu na jednej powierzchni znajdzie się aneks kuchenny z mini jadalnią, czasami domowe biuro oraz oczywiście salon, który po zmroku przeobraża się w sypialnię. Dziś skupimy się na urządzeniu salonu i sypialni w jednym, dlatego przekazuję Wam garść pomysłów na zaaranżowanie takiego miejsca. Zapraszam!
Salon i sypialnia w jednym to przede wszystkim wielofunkcyjne meble
Najpopularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o aranżację salonu i sypialni w jednym są wypoczynki z funkcją spania. To sprawia, że nasz salon staje się wielozadaniowy. Przy ograniczonym metrażu, gdzie liczy się każdy centymetr, warto aby nasz mebel posiadał pojemnik na pościel. Warto zwrócić uwagę także na system rozkładania. Ważne, aby był w miarę prosty i wygodny, po to abyśmy mogli szybko i sprawnie przeobrazić sofę lub narożnik w łóżko do spania. Dodatkowym elementem wyposażenia, który podniesie funkcjonalność tego pomieszczenia będzie podnóżek ze schowkiem.
Jak urządzić salon – największe trendy w aranżacji
Produkty inspirowane wnętrzem w ofercie IH
Produkty inspirowane wnętrzem w ofercie IH
Produkty inspirowane wnętrzem w ofercie IH
Poniżej przedstawiamy Wam najciekawsze modele sof i narożników z funkcją spania, które możecie zamówić w naszych showroomach: Internity Home i Prodesigne.
Skontaktuj się z naszym specjalistą >>
Zobacz wybrane meble wypoczynkowe z funkcją spania, które są w ofercie IH >>
Nasze propozycje mebli w projektach wnętrz
Sofy i narożniki z funkcją spania
Salon z łóżkiem – hit czy kit?
Jak wiemy nawet najwygodniejszy narożnik czy sofa nie zastąpią nam sypialnianego łoża, dlatego jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca w salonie, możemy zdecydować się, i na wypoczynek (najlepiej na nóżkach, które dodadzą stylizacji lekkości), i łóżko. Jednakże ze względów estetycznych i funkcjonalnych, warto je oddzielić od reszty pomieszczenia (przynajmniej symbolicznie). Wszystko po to, abyśmy mogli bardziej poczuć intymną atmosferę charakterystyczną dla sypialni.
Sposób na sen idealny, czyli o czym trzeba pamiętać przy urządzaniu sypialni
Łóżko z ażurowym regałem
Pierwsza propozycja to łóżko oddzielone ażurkowym regałem. Stawiając go przy przy krótszym boku łóżka, tym samym sprawiamy, że nie rzuca się ono na pierwszy plan. Taka mini biblioteczka staje się także dodatkowym miejscem do przechowywania.
W roli oddzielającego mebla równie dobrze może wystąpić niska ścianka działowa, tak jak w poniższym projekcie kawalerki autorstwa biura architektonicznego OIKOI.
Sypialnia ukryta za minimalistycznym przeszkleniem
Jeśli projekt naszego mieszkania na to pozwala, możemy oddzielić sypialnię od salonu przeszkleniem, albo rozsuwanymi drzwiami. To już od nas zależy czy wybierzemy całkowicie przezroczyste szyby, które możemy zasłonić specjalnie przygotowanymi na tę okoliczność zasłonami, czy może te matowe, które przepuszczają światło, ale i przy okazji zapewniają nam większą prywatność.
Zasłony w salonie – funkcjonalność i styl
Łóżko za delikatną mgiełką
Inną możliwością jest oddzielenie łóżka od reszty pomieszczenia zasłoną lub firaną zamocowaną na szynie. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze przy mniejszym metrażu i przy jednoczesnej potrzebie zachowania prywatności i intymności a także chęci oddzielenia strefy typowo wypoczynkowo – regeneracyjnej od dziennej.
Kwestię wyboru tkaniny zostawiam każdemu z osobna. Zaznaczę tylko, że istotne jest dobranie materiału do stylu wnętrza. Warto również zwrócić uwagę na właściwości danej tkaniny, czy na przykład działa wyciszająco, albo zaciemniająco.
Łóżko w szafie
W ultra małych pomieszczeniach, gdzie chcemy uniknąć zagracenia, warto pomyśleć nad kompaktowymi systemami. Autorem jednego z najbardziej popularnych pomysłów pośród polskich architektów jest projekt pracowni Spacja Studio. Pożądaną minimalistyczną estetykę uzyskano wprowadzając do wnętrza system „szaf”, w których mieści się nie tylko łóżko, ale i też biurko i toaletka w jednym. Zgodzicie się ze mną, że nie jeden raz i nie dwa, skorzystalibyście z opcji zamknięcia bałaganu panującego na łóżku, albo biurku?:)
Mała sypialnia w wielkim stylu – najpiękniejsze projekty architektów