Zasłony w salonie - funkcjonalność i styl
proj. STUDIO.O

Zasłony w salonie – funkcjonalność i styl

Zasłony odeszły do lamusa? W salonie z nimi w roli głównej do pełni szczęścia wystarczy wziąć druty w dłoń i włożyć stópki w ciepłe kapcie? Co to, to nie! Zasłony idą z duchem czasu! Nie wierzycie? Zapraszam do wpisu, w którym znajdziecie mnóstwo realizacji architektów, gdzie zasłony w salonie stanowią piękne uzupełnienie aranżacji. Musicie jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach na pewno nie chodziło tylko o wizualną stronę, bowiem mają one szereg funkcjonalności, o których dzisiaj Wam opowiem. Zapraszam!

Funkcje zasłon w salonie i nie tylko

W naszym showroomie w Warszawie są specjaliści, którzy na co dzień zajmują się sztuką dekoracji okien. Gdy tylko postanowiłam przybliżyć Wam ten temat, od razu pomyślałam o nich, gdyż zawsze służą dobrą radą. Tak było i tym razem. Gdy Joanna zaczęła opowiadać o funkcjach zasłon od razu zmieniłam pogląd o tym elemencie wystroju wnętrza. W mojej głowie pojawiła się myśl: ,,zasłony są prawie tak genialne jak MacGyver”. Wcześniej – jak to typowa estetka – myślałam o nich jako o ładnym dodatku. Teraz wiem, że są odpowiedzią na o wiele więcej potrzeb, niż tylko komfort wizualny.

Zaciemnianie

Pierwszą niezaprzeczalną zaletą zasłon jest to, że za ich pomocą możemy zaciemnić pomieszczenie, czy też uchronić się przed rażącymi promieniami słońca. W ofercie Internity Home są tkaniny, które w 100% zapewniają zaciemnienie, a nawet istnieją materiały, które odbijają promienie słońca, tym samym zmniejszając dopływ ciepła do wnętrza.

Rolety rzymskie, shuttersy czy żaluzje – wybieramy najlepszą oprawę okna

zaslony w salonie
proj. Hola Design

Działanie akustyczne

Inną, niezaprzeczalną zaletą zasłon (tak samo jak wykładzin), jest izolacja akustyczna, którą zapewniają. Innymi słowy, ta dekoracja okien odbija dźwięki i tym samym zmniejsza nieprzyjemny pogłos we wnętrzu. Specjalista w naszym salonie – Wiola Smolarek- wspomniała nawet o tkaninach, których głównym zadaniem jest właśnie działanie akustyczne. Co więcej, mają one  specjalne atesty.

 

proj. Exit Design
proj. Exit Design

Wygoda na wyciągnięcie ręki

Jeśli ktoś uważa, że zasłony to przestarzała oprawa okna, mówiąc krótko, jest w błędzie… choć rzeczywiście mozolne ciąganie zasłon po opornym karniszu powoli odchodzi do lamusa… bo w inteligentnych domach nikt się w to nie bawi. Wystarczy elektroniczny system, aby sterować zasłonami za pomocą jednego przycisku, pilota, albo nawet smartfona. To rozwiązanie jest dostępne w naszych showroomach.

Zobacz adresy naszych showroomów >>

zasłony w salonie
proj. Exit Design

Prywatność

Ja wiem, niektórych kręci świadomość, że ktoś ich widzi, ale jednak więcej osób ceni sobie prywatność. Jak pogodzić tę wartość z dużymi przeszkleniami w  domu, tak jak na przykład w poniższym projekcie biura architektonicznego Studio.O? Grzechem byłoby zrezygnować z wielkich okien, przez które zieleń ogrodu wlewa się do domu, dlatego zdecydowano się na rozwiązanie stare jak świat, choć projekt jest jak najbardziej nowoczesny. Mowa oczywiście o zasłonach (w tym przypadku zostały uszyte z tkaniny z kolekcji Town marki Mark Alexander (odcień Silvershell) – materiał dostępny w naszych salonach).

Nowoczesny, przestronny salon dla dużej rodziny

proj. Studio.O
proj. Studio.O

Styl zasłon we wnętrzu

Gdy już znamy moc sprawczą zasłon, możemy przejść do tego, co tygryski lubią najbardziej. Płynnym krokiem przechodzimy z funkcjonalności do stylowych rozwiązań. W tym kontekście, na samym początku warto ustalić, jaką rolę we wnętrzu będą pełniły. Jak podkreśla Wiola Smolarek z naszego showroomu – do aranżacji zasłon we wnętrzu możemy podejść co najmniej dwojako. Z jednej strony mogą być głównym punktem wnętrza – wtedy warto zagrać mocniejszym kolorem, albo wzorem. Z drugiej – możemy pójść w coś bardziej subtelnego. Tym samym zasłony w salonie wtopią się w aranżację i uczynią ją bardziej przytulną.

Różne systemy mocowania zasłon

Na efekt wizualny (ale i na funkcjonalność) wpływa również system mocowania zasłon, na jaki się zdecydujemy. Nasza ekspertka Wiola, wśród najpopularniejszych wymienia:

  • szyny mocowane do sufitu;
  • szyny mocowane do ściany;
  • tradycyjne karnisze o różnych przekrojach (okrągłe, prostokątne);
  • systemy panelowe.

Ciekawym konceptem, który można zastosować przy dwóch pierwszych rozwiązaniach, jest „zasłonięcie” szyny dekoracyjnym gzymsem. Moim zdaniem wygląda to obłędnie. Do tego można dodać specjalne podświetlenie. W rezultacie będziemy mogli stworzyć naprawdę przytulny klimat w salonie.

Sztukaterie, czyli powiew dawnych lat w nowoczesnym wydaniu

zasłony w salonie
proj. JT Grupa
proj. Anna Koszela
proj. Anna Koszela
proj. formativ
proj. formativ
proj. formativ
proj. formativ

W naszych salonach znajdziesz największy wybór tkanin

Sposób zawieszenia zasłon w salonie

Ważnym elementem, który wpływa na wizualną stronę wnętrza jest sposób zawieszenia zasłony. Do niedawna najbardziej popularnym sposobem były zasłony zawieszane za pomocą specjalnych kółek lub szelek. Obecnie najnowocześniejszym systemem, który zapewnia wygodę zawieszenia i efekt „wow” jest system wave (zasłona układa się w charakterystyczną piękną falę). Inną propozycją są fleksy (sposób szycia). Jeśli chcielibyście bliżej poznać ten temat, zapraszamy do tego wpisu, w którym omówiliśmy tę kwestię o wiele szerzej.

 

proj. Żaneta Strażyńska
proj. Żaneta Strażyńska
zaslony w salonie
proj. Eg Projekt
proj. Hola Design
proj. Hola Design

Wzór i kolor

Niebagatelną rolę odgrywają także wzór i kolor zasłon. Jak podpowiada Wiola Smolarek, dobór tkaniny powinien być jak najbardziej uzależniony od stylu wnętrza. Obecnie prym wiodą gładkie zasłony, pozbawione jakiegokolwiek dekoru, ale co odważniejsi mogą wprowadzić za pomocą dekoracji okna mocniejszy ornament, na przykład tropikalny, wpisujący się w trend urban jungle, albo modną koniczynę marokańską lub marynistyczne paski. Jeśli chodzi o kolor, to beżowe i szare tonacje są najbardziej uniwersalne, jednak teraz w trendach są bardziej nasycone tony, takie jak butelkowa zieleń, ultra violet, szmaragd, bordo, a nawet czerwień.

Wybierając tkaninę przeznaczoną na zasłony, weź pod uwagę pozostałe elementy tapicerowane, które znajdą się w salonie. Ważna jest spójność i harmonia.

 

proj. arch. Irena Lang (LOFT Studio)
proj. arch. Irena Lang (LOFT Studio)
zaslony w salonie
Zasłony w tropikalny wzór, proj. formativ
proj. N - design
proj. N – design
proj. formativ
proj. formativ

Wybieramy materiał

Jeśli chodzi o zasłony, to tak naprawdę możemy zastosować dowolny materiał. Jednak, aby ułatwić sobie zadanie i każdemu laikowi w kwestii tkanin, zapytałam niezastąpioną Wiolę o najbardziej polecany obecnie materiał. Prym wiedzie welur i wszelkiego rodzaju aksamity oraz materiały o płóciennym splotach, na przykład len. Pierwsza propozycja sprawdzi się w eleganckich wnętrzach, natomiast naturalny len w tych skandynawskich, rustykalnych, eko czy nawet minimalistycznych.

Welurowe love, czyli dobrej passy eleganckiej miękkości ciąg dalszy

proj. LOFT Magdalena Adamus
proj. LOFT Magdalena Adamus
Kolekcja Amazilia Velvets marki Harlequin - dostępna w naszych showroomach
Kolekcja Amazilia Velvets marki Harlequin – dostępna w naszych showroomach

Postaw na welur

Zasłony w salonie sprawdzą się niezależnie od stylu

I ten nagłówek mówi wszystko. 🙂 Tym samym obalamy mit oraz przekonanie wielu o tym, że tradycyjne zasłony sprawdzą się w równie tradycyjnym wnętrzu (najlepiej urządzonym w stylu klasycznym), a prawda jest zgoła inna. Odpowiednio dobrane zasłony współgrają z każdym stylem wnętrza – nawet z industrialnym.

 

proj. Hola Design
proj. Hola Design
zaslonu w salonie
proj. Pepe Pracownia
proj. Dekaa Architects
proj. Dekaa Architects
proj. Mana Design
proj. Mana Design

Szybka, wygodna i przede wszystkim profesjonalna realizacja z Internity Home

Jak już wspomniałam – w naszych showroomach jest możliwość zakupu zasłon. Dziwne? Ani trochę. Po pierwsze współpracujemy z architektami, a dział z tkaninami może połechtać potrzeby artystyczne każdego fascynata stylowych wnętrz. Po drugie, specjaliści z naszego salonu dopełniają wszelkich formalności, aby ta część urządzania mieszkania należała do jak najprzyjemniejszych. Jak to wygląda w praktyce?

  • Na początku nasza ekipa przyjeżdża na pomiar.
  • Następnie z wzornika tkanin wspólnie dobieramy odpowiednią tkaninę (materiał, wzór, kolor). Jeśli współpracujesz z architektem, to dopasowujemy ją do projektu, jeśli nie – sami doradzamy.
  • Jak już mamy wybraną tkaninę, wybieramy najodpowiedniejszy system mocowania.
  • Następnym krokiem jest sporządzenie kosztorysu.
  • Zwieńczeniem współpracy jest przyjazd naszej sprawdzonej, profesjonalnej ekipy, która zajmuje się montażem od a do z.

 

Poniżej znajduje się projekt zrealizowany przez arch. Katarzynę Kraszewską. Realizacja powstała przy współpracy z Internity Home.

 

proj. Katarzyna Kraszewska
proj. Katarzyna Kraszewska

 

Zapytaj // naszego eksperta

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków