Podróże po stylach europejskich państw zaczęliśmy we Włoszech. Dziś przeniesiemy się do Francji i przyjrzymy się pięciu najbardziej charakterystycznym elementom dla tamtejszej architektury wnętrz. Francuzi zdali się do perfekcji opanować niewymuszony szyk i subtelną elegancję zarówno w modzie, jak i w urządzaniu swoich domów. Zachwyca nas współczesny luksus paryskich kamienic, który idzie w parze z funkcjonalnością. Jednocześnie ta nonszalancka estetyka jest coraz bardziej popularna na naszym polskim gruncie. Chętnie przenosimy ją do mieszkań w starych kamienicach, ale i w mieszkaniach deweloperskich pojawia się ten paryski sznyt. Jeśli fascynuje Cię styl francuski i zastanawiasz się jak przemycić go do swojego wnętrza, nasz mini przewodnik z pewnością Cię zainspiruje.
1. Sztukateria i francuska jodełka
Kiedy myślimy o stylu francuskim, przed oczami maluje nam się obraz wysokich mieszkań z piękną sztukaterią, rozetami na suficie, z których zwisają dekoracyjne żyrandole oraz pięknym drewnianym parkiecie ułożonym w jodełkę. Elementy te już od kilku lat pojawiają się w projektach rodzimych pracowni architektonicznych. Przyczyniła się do tego rosnąca popularność mieszkań w starych kamienicach, których układ i wysokość pozwala na przeniesienie do nich, rozwiązań znanych z paryskich kamienic.
Jeśli marzysz o wnętrzu w stylu francuskim, pomożemy Ci je zrealizować. Listwy sztukateryjne w wielu wariantach, dostaniesz w salonach Internity Home. Skontaktuj się z naszym specjalistą i dowiedz się więcej.
Rozety sufitowe ze zwisającymi z nich ozdobnymi lampami czy żyrandolami są charakterystyczne dla stylu francuskiego, ale sprawdzą się również w polskich wnętrzach.
Jodełka francuska z desek Charme Parquet
2. Styl francuski – elementy vintage
Wyjątkowość francuskich domów tworzy ich historia i to nie tylko za sprawą zabytkowej architektury, ale też antyków i elementów vintage. Francuzi do perfekcji opanowali łączenie starego z nowym, czego rezultatem są niezwykle szykowne zestawy. Obserwujemy to w modzie, jak i we wnętrzach, chętnie czerpiąc inspiracje z paryskich ulic oraz domów. Nawet najbardziej minimalistyczna przestrzeń zyska klimat francuskiej kamienicy, dzięki wprowadzeniu mebla vintage. Może to być stół, do którego dobierzemy nowoczesne krzesła czy komoda, która dzięki nowemu blatowi zyska wyjątkowy look. Takie elementy są jedyne w swoim rodzaju i skupiają uwagę każdego, kto odwiedzi nasz dom.
Motyw vintage we wnętrzach – jak połączyć historię z nowoczesnością
Wnętrze w stylu paryskim
3. Jasna kolorystyka
Jasna, neutralna paleta sprawia, że pomieszczenie staje się „nieskomplikowane”, co stanowi o prawdziwie francuskiej jakości. Stonowane pastele lub delikatne biele to ulubione kolory paryskich apartamentów i to nie tylko dlatego, że są przyjemne dla oka. Jasne ściany są tłem, na którym można tworzyć kompozycję z mebli i dekoracji. Jednocześnie pozostają ponadczasowe pomimo zmieniających się trendów w projektowaniu. Natomiast warto dodać do neutralnego wnętrza odrobinę szaleństwa. Mocny akcent kolorystyczny w postaci sofy czy fotela doda aranżacji swobodnego uroku, znamiennego dla stylu francuskiego.
Wnętrza w stylu paryskim | Top 6 najpiękniejszych projektów architektów
Najlepszy design dla Twojego wnętrza
4. Złote dodatki
Złoto nadaje wnętrzom luksusu. Francuzi nie boja się wykorzystywać tego akcentu w swoich domach. Najlepiej prezentuje się w dodatkach: ramach luster, podstaw stolików czy dekoracjach. Wyjątkowe złote lampy wiszące i żyrandole, przepięknie współgrają z rozetami sufitowymi. Natomiast w łazience, subtelny luksus osiągniemy dzięki złotej armaturze.
Złoty sznyt
5. Styl francuski i sztuka
Nie ma nic bardziej francuskiego niż posiadanie domowej galerii. Ściana z oryginalnymi obrazami, zwłaszcza w zestawieniu z antycznymi meblami i sztukaterią, nada wnętrzu paryskiego klimatu. Piękno stylu francuskiego tkwi w jego niepowtarzalnym uroku. Każdy pokój opowiada historię o mieszkającej w nim osobie, ale bez wymuszonego wystylizowania. To sprawia, że sztuka jest niezbędnym dodatkiem do wnętrza w stylu francuskim, zwłaszcza jeśli chodzi o obrazy, które inspirują i prowokują do myślenia.
Sztuka światła
Zobacz // próbki i ekspozycję