Styl francuski | 5 pomysłów jak przenieść go do polskich wnętrz
Proj Marcin Mackiewicz - Viscato

Styl francuski | 5 pomysłów jak przenieść go do polskich wnętrz

Podróże po stylach europejskich państw zaczęliśmy we Włoszech. Dziś przeniesiemy się do Francji i przyjrzymy się pięciu najbardziej charakterystycznym elementom dla tamtejszej architektury wnętrz. Francuzi zdali się do perfekcji opanować niewymuszony szyk i subtelną elegancję zarówno w modzie, jak i w urządzaniu swoich domów. Zachwyca nas współczesny luksus paryskich kamienic, który idzie w parze z funkcjonalnością. Jednocześnie ta nonszalancka estetyka jest coraz bardziej popularna na naszym polskim gruncie. Chętnie przenosimy ją do mieszkań w starych kamienicach, ale i w mieszkaniach deweloperskich pojawia się ten paryski sznyt. Jeśli fascynuje Cię styl francuski i zastanawiasz się jak przemycić go do swojego wnętrza, nasz mini przewodnik z pewnością Cię zainspiruje.  

1. Sztukateria i francuska jodełka

Kiedy myślimy o stylu francuskim, przed oczami maluje nam się obraz wysokich mieszkań z piękną sztukaterią, rozetami na suficie, z których zwisają dekoracyjne żyrandole oraz pięknym drewnianym parkiecie ułożonym w jodełkę. Elementy te już od kilku lat pojawiają się w projektach rodzimych pracowni architektonicznych. Przyczyniła się do tego rosnąca popularność mieszkań w starych kamienicach, których układ i wysokość pozwala na przeniesienie do nich, rozwiązań znanych z paryskich kamienic.

Jeśli marzysz o wnętrzu w stylu francuskim, pomożemy Ci je zrealizować. Listwy sztukateryjne w wielu wariantach, dostaniesz w salonach Internity Home. Skontaktuj się z naszym specjalistą i dowiedz się więcej.

Styl francuski
Proj. arch. Ewelina Niemczyk – Łoza, arch. Joanna Skrzyniarz (Noye Studio) | zdj. Przemysław Kuciński
Piękna stolarka drzwiowa, nawiązuje do rozwiązań stosowanych w zabytkowych kamienicach. | Projekt: Hanna Pietras Architects
Kamieniczne elementy architektury współgrają z nowoczesnym wyposażeniem. | Proj.: Scandilove
Proj.: Eg Projekt; fot. Piotr Czaja

Rozety sufitowe ze zwisającymi z nich ozdobnymi lampami czy żyrandolami są charakterystyczne dla stylu francuskiego, ale sprawdzą się również w polskich wnętrzach. 

Autor projektu: Aleksandra Bartoszuk; Zdjęcia: BOLD Design

2. Styl francuski – elementy vintage

Wyjątkowość francuskich domów tworzy ich historia i to nie tylko za sprawą zabytkowej architektury, ale też antyków i elementów vintage. Francuzi do perfekcji opanowali łączenie starego z nowym, czego rezultatem są niezwykle szykowne zestawy. Obserwujemy to w modzie, jak i we wnętrzach, chętnie czerpiąc inspiracje z paryskich ulic oraz domów. Nawet najbardziej minimalistyczna przestrzeń zyska klimat francuskiej kamienicy, dzięki wprowadzeniu mebla vintage. Może to być stół, do którego dobierzemy nowoczesne krzesła czy komoda, która dzięki nowemu blatowi zyska wyjątkowy look. Takie elementy są jedyne w swoim rodzaju i skupiają uwagę każdego, kto odwiedzi nasz dom. 

Styl francuski
Oświetlenie Tato Italia nawiązuje do projektów z lat 30.
Antyki nadadzą wnętrzu wyjątkowego szyku. | Proj. KW Studio, zdj. PION

Motyw vintage we wnętrzach – jak połączyć historię z nowoczesnością

Komoda vintage z nowym blatem. | Zdjęcia Hanna Połczyńska kroniki studio
Proj. Eg Projekt; fot. Piotr Czaja

3. Jasna kolorystyka

Jasna, neutralna paleta sprawia, że ​​pomieszczenie staje się „nieskomplikowane”, co stanowi o prawdziwie francuskiej jakości.  Stonowane pastele lub delikatne biele to ulubione kolory paryskich apartamentów i to nie tylko dlatego, że są przyjemne dla oka. Jasne ściany są tłem, na którym można tworzyć kompozycję z mebli i dekoracji. Jednocześnie pozostają ponadczasowe pomimo zmieniających się trendów w projektowaniu. Natomiast warto dodać do neutralnego wnętrza odrobinę szaleństwa. Mocny akcent kolorystyczny w postaci sofy czy fotela doda aranżacji swobodnego uroku, znamiennego dla stylu francuskiego. 

Styl francuski
Styl francuski z oryginalnym fotelem. | Proj Marcin Mackiewicz – Viscato
Proj Marcin Mackiewicz – Viscato

Wnętrza w stylu paryskim | Top 6 najpiękniejszych projektów architektów

Styl francuski
Jasna paleta barwna w projekcie Colombe Design. Zdjęcia: studio PION

4. Złote dodatki

Złoto nadaje wnętrzom luksusu. Francuzi nie boja się wykorzystywać tego akcentu w swoich domach. Najlepiej prezentuje się w dodatkach: ramach luster, podstaw stolików czy dekoracjach. Wyjątkowe złote lampy wiszące i żyrandole, przepięknie współgrają z rozetami sufitowymi. Natomiast w łazience, subtelny luksus osiągniemy dzięki złotej armaturze.

Złote dodatki wprowadzą do wnętrza faktor luksusu. | Proj.: DWAconcept; zdjęcia: Przemysław Kuciński (niewformie.pl)
Styl francuski
Złoto do wnętrz można wprowadzic za sprawą oświetlenia. |Proj.: In Architekci; Zdjęcia: Hanna Połczyńska kroniki studio
Autor projektu: Aleksandra Bartoszuk; Zdjęcia: BOLD Design
Złota armatura w łazience. | Autor projektu: Aleksandra Bartoszuk; Zdjęcia: BOLD Design

5. Styl francuski i sztuka

Nie ma nic bardziej francuskiego niż posiadanie domowej galerii. Ściana z oryginalnymi obrazami, zwłaszcza w zestawieniu z antycznymi meblami i sztukaterią, nada wnętrzu paryskiego klimatu. Piękno stylu francuskiego tkwi w jego niepowtarzalnym uroku. Każdy pokój opowiada historię o mieszkającej w nim osobie, ale bez wymuszonego wystylizowania. To sprawia, że ​​sztuka jest niezbędnym dodatkiem do wnętrza w stylu francuskim, zwłaszcza jeśli chodzi o obrazy, które inspirują i prowokują do myślenia.

Duże płótna będą się pięknie prezentować oparte o ścianę. | Proj.: Nadia Mitłosz
Styl francuski
Proj. KW Studio we współpracy z Kamą Czudowską; Fot. PION
Domowa galeria obrazów to kwintesencja stylu francuskiego. | Proj. Colombe Design
Styl francuski
Proj. Colombe Design

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków