Styl hiszpański - 5 pomysłów jak przemycić go do naszych wnętrz

Styl hiszpański – 5 pomysłów jak przemycić go do naszych wnętrz

Styl hiszpański wyróżnia przytulność i rustykalny sznyt, budujące prawdziwie ciepłą atmosferę we wnętrzach. Najbardziej charakterystycznymi elementami dla hiszpańskich domów są fakturalne ściany powstające przez nakładanie grubej ilości tynku, kolorowe kafle, dodatki z kutego metalu oraz portale wejściowe w formie łuków. Bardzo często wykorzystuje się monochromatyczną paletę barwną, opartą na złamanych bielach, kolorach ziemi i terakoty. Jednak nie brakuje barwnych akcentów w postaci dywanów, poduch dekoracyjnych czy patchworkowych płytek. Zapraszamy na kolejną inspirującą podróż po Europie, podczas której przyjrzymy się wybranym elementom stylu hiszpańskiego. Bez względu na to czy lubisz klasykę czy barwne szaleństwo z pewnością znajdziesz coś, co sprawdzi się w Twoim domu. 

1. Wzorzyste płytki 

Naszą listę otwierają, chyba najbardziej charakterystyczne dla stylu hiszpańskiego, wielobarwne płytki we wzory. Tradycja wytwarzania tego typu ceramiki sięga średniowiecza, kiedy to były wykorzystywane między innymi do dekoracji kościołów. Z biegiem lat stawały się coraz powszechniejsze, aż trafiły do hiszpańskich domów, zdobiąc każde pomieszczenie, a także wewnętrzne patia. Piękno wzorzystych płytek zostało docenione, również poza Hiszpanią i od kilku lat królują w aranżacji wnętrz. 

Styl hiszpański
Projekt: CaSa

Południowa namiętność i pasja, czyli łazienka w hiszpańskim stylu

Styl hiszpański
Patchworkowe płytki wprowadzą hiszpański klimat do łazienki.

2. Styl hiszpański – łuki

Łuki stanowią element architektoniczny, który był powszechnie stosowany w budowlach krajów śródziemnomorskich. Ich popularność w stylu hiszpańskim nie malała i nadal możemy je podziwiać w wielu miejscach. Najczęściej występują w portalach wejściowych, oknach czy arkadach dziedziców. Natomiast te formy zyskują równą popularność we współczesnej architekturze i przenosi się je do mieszkań oraz domów. Łuk zaznacza granice dwóch stref, jednak jego zadaniem nie jest izolowanie, a wizualne połączenie. Architekci podczas planowania przestrzeni za pomocą łuków starają się unikać stereotypów, np. nie ma konieczności oddzielenia salonu od przedpokoju drzwiami, wystarczy zbudować łuk i stworzyć tym samym wrażenie ciągłości przestrzeni.

Styl hiszpański

Przebudowa starego warsztatu w wygodny apartament, przeprowadzona w Lizbonie. | Proj. KEMA studio Fot. João Morgado

3. Drewniane belki sufitowe 

Hiszpańskie domy w rustykalnym klimacie, wyróżniają się sufitami pokrytymi masywnymi belkami. Przybierają one wiele rożnych form, od pojedynczych desek po skomplikowane i wielowarstwowe układy. Element ten sprawdzi się również w naszych wnętrzach, tworząc ciekawą dekorację i nadając przytulności, szczególnie kiedy pomieszczenie jest bardzo wysokie. 

styl hiszpański
Drewniane belki w dwupoziomowym mieszkaniu w Warszawie. | Projekt i realizacja One Design, arch. Joanna Rej

4. Ciemne drewno

Wieki dominacji Maurów w Hiszpanii pozostawiły silny wpływ również w zakresie wnętrz. Stąd popularność masywnych mebli wykonanych z ciemnego drewna: orzecha, mahoniu, cedru, kasztanowca czy hebanu. Ciepły i głęboki odcień drewna sprawdza się również na podłodze czy zabudowach mebli. Hiszpanie często łączą ciemne drewno z jasnymi tkaninami lub skórą. 

Hiszpańskie echa w domu pod Wrocławiem. | Projekt: Na Antresoli; Fot.: Bartek Rąkowski

Panele winylowe – niezawodne podłogi od Charme Parquet

Proj. Loft Kolasiński Fot. Joel Hauck

5. Styl hiszpański i nasycone kolory

Mówiąc o stylu hiszpańskim nie możemy pominąć znaczenia koloru w architekturze i wnętrzach. Intensywna kolorystyka związana jest z obserwacją natury: ciepłe czerwienie i pomarańcze reprezentują ziemie, żółcie i zielenie zbiory z pól, a głębokie błękity wodę. Barwy te pojawiają się najczęściej na tekstyliach, płytkach czy obrazach dekorujących monochromatyczne wnętrza. Jeśli chcesz przeprowadzić metamorfozę w hiszpańskim stylu, wystarczy, że dodasz kilka poduch w kolorowe wzory, etniczny dywan czy barwną ceramikę. 

Design: Karolina Karczewska / koncept.k, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Ogromny wybór tkanin, także w stylu hiszpańskim, znajdziesz w naszych salonach. Dzięki nim przeprowadzisz szybką metamorfozę wnętrza. Wystarczą kolorowe poduchy lub zasłony. Możesz również wybrać nową tapicerkę dla starego fotela. Skontaktuj się z naszą stylistką, by poznać szczegóły:

JOANNA SIARECKA

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
 
Intensywne kolory w stylu hiszpańskim, wynikaja z obserwacji natury. | Projekt: STUDIO MONOCCO; Zdjęcia: Hanna Połczyńska @kroniki

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków