Mieszkanie o powierzchni 79m2 znajduje się w apartamentowcu na tyłach najstarszej, murowanej kamienicy na ulicy Ząbkowskiej. Z balkonu rozpościera się widok na nieistniejący już Bazar Różyckiego oraz panoramę starej Pragi. Dla Wioletty Chmielewskiej i Jakuba Bałanda z Asymetric Studio główną inspirację projektową stanowiła lokalizacja i kontekst jednej z najstarszych dzielnic stolicy. Właśnie ten kolorowy tygiel sprzeczności, naprowadził projektantów na właściwy tor. Stara Praga, gdzie nowoczesne apartamentowce sąsiadują z ceglanymi czynszówkami z końca XIX wieku, sama w sobie jest miejscem na tyle inspirującym, że nie było potrzeby rozglądania się za pomysłami dalej niż na prawym brzegu Wisły. W ten sposób mieszkanie autorstwa Asymetric Studio stało się miejscem, gdzie spotkały się różne elementy – często tworzące ze sobą niejednoznaczne relacje.
Trend alert: wnętrza w kolorach terakoty
Miejsce, które żyje
Pracę nad aranżacją wnętrza, projektanci rozpoczęli od dostosowania istniejącego układu funkcjonalnego do potrzeb Inwestorów. Niestety wiązało się to z przeprojektowaniem znacznej części ścian działowych od nowa tak, by dostosować pomieszczenia do stylu życia właścicieli. Głównym założeniem było uzyskanie otwartego planu mieszkania z wydzieleniem jedynie niezbędnych pomieszczeń. Inwestorzy prowadzą towarzyski tryb życia, dlatego nowe mieszkanie, poza miejscem do życia, miało też stanowić tło dla spotkań z przyjaciółmi. Przede wszystkim miało być tutaj przytulnie i kameralnie – bez niepotrzebnego zadęcia. Projektanci z Asymetric Studio zaproponowali, by część dzienną wypełnić głównie meblami ruchomymi, co umożliwi zmianę ustawienia przestrzeni w zależności od aktualnych potrzeb. Natomiast niemal całkowicie zrezygnowano ze stałych zabudów. Centralnym punktem części dziennej jest duża ruda sofa oraz dwa fotele w stylu lounge ustawione naprzeciw. Pozostałe pomieszczenia „przylegają” do strefy dziennej bezpośrednio – przestrzeń na komunikację została „włączona” do obrysu pomieszczeń, co zminimalizowało niepotrzebne straty metrażu.
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
Różowa terakota w kuchni
Do części dziennej przylega kuchnia składającą się z dwóch części. Pierwsza – w kolorze ceglastym, nawiązującym do okolicznej architektury – jest w formie zabudowy licującej z ścianą. Zawiera w sobie niezbędne szafki do przechowywania, lodówkę, piekarnik oraz miejsce na ekspres do kawy. Dostęp do poszczególnych szafek został zaakcentowany podłużnymi, dębowymi uchwytami przykręconymi do frontów. Druga część – w białym kolorze – to część „robocza” kuchni. To strefa do przygotowywania posiłków z miejscem do pracy. W centralnym punkcie jadalni znajduje się delikatny stół z ponadczasowymi krzesłami projektu Marcel’a Breuer’a, a całość podkreślona jest duńską lampą w stylu vintage.
Ostatnio dodane
Kameralna sypialnia
Z części kuchennej, poprzez przesuwane drzwi, przechodzi się do sypialni właścicieli. Założeniem było aby to pomieszczenie, wydzielone od reszty mieszkania, stanowiło miejsce wyciszenia – bez zbędnych mebli, dodatków oraz oczywiście telewizora. Dlatego zdecydowano się zaprojektować przechodnią garderobę, która od sypialni wydzielona jest szkleniem w aluminiowej ramie. Powstała garderoba, to tak naprawdę dodatkowe pomieszczenie o wygodnych gabarytach, które kryje w sobie, poza ubraniami właścicieli jeszcze pralkę z suszarką. Projektanci zdecydowali się na takie rozwiązanie, ponieważ zależało im, by łazienka była jak najustawniejsza względem nowych wytycznych. Sypialnia to jasne pomieszczenie z łóżkiem w centrum. Jedyny mebel jaki się tam znalazł to autorska komoda w pięknym, błękitnym kolorze. Oszczędne dekoracje, miękki marokański dywan i dyskretne oświetlenie, nadały pomieszczeniu bardziej kameralny charakter.
Ostatnio dodane
Łazienka pod arkadą
Po drugiej stronie mieszkania znajduje się łazienka, do której dostęp jest od strony holu wejściowego. W związku z wielkością pomieszczenia oraz brakiem światła dziennego, projektanci postanowili je zaprojektować w prosty i graficzny sposób, tak aby nie wprowadzać niepotrzebnych elementów. W centralnym punkcie łazienki stanęła wanna, która zaakcentowana jest niszą w formie łuku, pomalowaną na piękny odcień pomarańczowej ochry. Zaprojektowany przez Asymetric Studio salon kąpielowy, stanowi miejsce nieskrępowanego relaksu z dala od reszty świata.
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
Projektanci: ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda
www: https://www.facebook.com/asymetricstudio/
ig: @asymetricstudio
Zdjęcia: ONI studio
O Asymetric Studio:
Jesteśmy pracownią projektową z Sopotu prowadzoną przez Wiolettę Chmielewską i Jakuba Bałandę. Zajmujemy się projektowaniem wnętrz prywatnych i komercyjnych w bardzo różnej skali na terenie całego kraju. Przy każdym projekcie staramy się znaleźć indywidualny kierunek projektowy, który spełnia jednocześnie wymogi funkcjonalne i estetyczne inwestora, a przy tym opowiada spójną i ciekawą historię. Opierając się na współczesnych rozwiązaniach formalnych i materiałowych, z jednoczesnym szacunkiem do historii szukamy autorskich rozwiązań na miarę naszych czasów. Naszym klientom oferujemy kompleksową obsługę, dlatego służymy pomocą na każdym etapie inwestycji od wstępnych analiz przy wyborze miejsca inwestycji, aż po nadzór autorski i dobór dodatków do wnętrza.