Styl skandynawski pokochają osoby prostolinijne oraz ceniące funkcjonalne, proste i przede wszystkim ekologiczne rozwiązania. Jego ogromną zaletą jest to, że doskonale sprawdzi się zarówno w niewielkich, jak i dużych mieszkaniach. Poznajcie główne cechy nurtu skandynawskiego i stwórzcie przestronne wnętrze pełne światła i bezpretensjonalnego luzu. Zapraszamy!
Powróćmy do korzeni
Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, ma swoje korzenie w północnej Europie. Zapoczątkował go szwedzki malarz i architekt wnętrz – Carl Larsson. Jego prace utrzymane w jasnej kolorystyce akwareli i przedstawiające codzienne życie Skandynawów, zainspirowały do stworzenia całkiem nowego nurtu w aranżacji wnętrz.
Choć, ze względu na pochodzenie tego stylu, może się wydawać surowy i chłodny, to w rzeczywistości wnętrza urządzone w skandi klimacie otulają ciepłem i przytulnością. Chyba nikt nie wyobraża sobie wracać zimą do domu, w którym panuje ascetyczny minimalizm, dlatego Skandynawowie uwielbiają ciepłe tekstylia, np. grube plecione koce i zapachowe świece, które dodają jeszcze większego uroku wieczorom spędzanym z ulubioną książką i kubkiem aromatycznej herbaty. Taki właśnie po części jest tytułowy styl. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?
Skandynawska filozofia szczęścia – hygge na co dzień i we wnętrzach
Wczujmy się jeszcze bardziej w skandi klimat
No dobrze, na pewno już czujecie zapach owocowej herbaty i widzicie oczami wyobraźni siebie pośród skaczących płomyków świec. Co jeszcze będzie sprzyjało stworzeniu klimatu skandi? Przede wszystkim musimy postawić na jasną i stonowaną kolorystykę. W grę wchodzą oczywiście wnętrza skąpane w skandynawskiej bieli, szarości i odcienie ziemi (brązy, beże, żółcienie, khaki), ale nie wyklucza się też czerwieni i subtelnych pasteli (mocniejsze barwy najlepiej wpleść w aranżację za pomocą dodatków). Pożądane zielone akcenty najlepiej wprowadzić za pomocą żywej roślinności, która ożywi wnętrze.
Jednakże o estetyce mieszkania nie świadczy tylko zastosowana kolorystyka. Liczy się ogólna wizja. W opisywanym stylu tworzą ją przede wszystkim takie cechy jak: prostota, ekologia, nieprzesadny minimalizm i postawienie na funkcjonalność.
Ostatnio dodane
Wzór na szczęście
We wnętrzu utrzymanym w skandynawskiej stylistyce, dominujący materiał to drewno. Najmilej widziane jest to z licznymi sękami, pęknięciami i wyglądające na nieobrobione. Może pozostać w swojej naturalnej kolorystyce lub być bielone. Co powiecie na podłogę wykończoną drewnianymi deskami? Zastosowanie drewna nie tylko sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne, ale też podkreśli nasze zamiłowanie do naturalnych rozwiązań.
Oprócz drewnianych mebli, muszą pojawić się również te tapicerowane. Centrum salonu w skandynawskim stylu będzie stanowiła subtelna sofa, najlepiej na drewnianych nóżkach, które dodadzą jej lekkości. Tkaniny jakie powinniśmy stosować to przede wszystkim len, wełna i bawełna.
Styl skandynawski czerpie również z innych nurtów, dlatego warto pokusić się o antyki, albo meble z palet, które doskonale wpisują się w ekologiczne wartości.
Nieprzesadny minimalizm obecny w skandynawskim stylu przejawia się w stosowaniu prostych form oraz umiarze w dekorowaniu wnętrza. Jeśli chodzi o upiększające dodatki, to dobrym rozwiązaniem będą poduszki, pledy, a także tematyczne tapety i dywany.
Ostatnio dodane
Wszystkie światła na… oświetlenie
Ważnym elementem mieszkania urządzonego w tym klimacie jest oświetlenie, bowiem dążymy do stworzenia jasnego i dobrze doświetlonego mieszkania. Liczy się także przestronność. To dlatego w skandynawskich wnętrzach, ściany najczęściej są pomalowane na biało – nie dość, że optycznie je powiększają, to jeszcze sprawiają, że staje się jaśniejsze.
Powinniśmy również zwrócić uwagę na dobrze zaprojektowane oświetlanie. Co to oznacza w praktyce? Otóż, za pomocą światła możemy wydobyć wszystkie mocne strony naszego wnętrza, a ukryć to z czego nie jesteśmy szczególnie dumni. Odpowiednio dobrane oprawy również dodają charakteru mieszkaniu.
Przepisem na dobrze zaprojektowane oświetlenie jest wykorzystanie punktowych lamp (oprawy natynkowe, wpuszczane i reflektory) i doprawienie ich designerskimi akcentami.
Perełki skandynawskiego designu
Decydując się na ten kierunek w urządzaniu wnętrz, musimy mieć na uwadze nie tylko jego najważniejsze wyznaczniki. Liczy się również historia, a Skandynawia i projektanci pochodzący stamtąd stworzyli naprawdę duży kawał historii światowego designu. Jeśli zależy Wam na stworzeniu domu w iście skandynawskim stylu, powinniście wprowadzić kilka designerskich smaczków. Są to na pewno: krzesło Ant, lampa Aj Table, fotel Egg (Arne Jacobsen), lampa PH Architoke (Poul Henningsen), krzesło Panton (Verner Panton) oraz Wishbone (Hans J. Wegner).
IKONY DESIGNU, CZYLI OWOCE NIEZWYKŁEJ WSPÓŁPRACY LOUISA POULSENA I POULA HENNINGSENA
Ostatnio dodane
Łazienka w stylu skandynawskim
Ważnym elementem w aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim jest łazienka. To ona stanowi wizytówkę naszego domu, ale też oazę relaksu.
Łazienka zaaranżowana wedle omawianego nurtu ma wiele wspólnego z duńską filozofią hygge. Co to oznacza w praktyce? Wstawmy do niej wolno stojącą wannę, w której codzienna kąpiel stanie się prawdziwą przyjemnością, bo w hygge chodzi właśnie o czerpanie przyjemności z drobnych rzeczy. Wprowadźmy do niej roślinność, która ożywi wnętrze. Zastosujmy drewno lub drewnopodobne płytki, które sprawią, że strefa kąpielowa będzie przytulna i ciepła w odbiorze. Dla uzyskania jeszcze łagodniejszego efektu, stawiajcie na obłe kształty sanitariatów.