Efemeryczna konstrukcja, zdająca się przeczyć prawom fizyki, składa się z cienkiej rurki i balansującej na jej ramieniu, szklanej kuli. Pozornie, wydaje się, że klosz za chwile straci równowagę i ześlizgnie się z metalowej konstrukcji. Jednak projekt jest wyrazem niezwykłego kunsztu, a kula z pewnością pozostanie na swoim miejscu. Rodzina lamp z kolekcji IC Lights włoskiej marki Flos, powstała w 2014 roku, a już na stale wpisała się na listę ikon designu. Architekci cenią delikatne piękno opraw, które wzbogaca wnętrze w każdym stylu, przy tym stanowiąc subtelny element biżuteryjny. Jednocześnie o niemalejącej popularności modelu IC, może świadczyć fakt, iż nieustanie pojawiają się nowe warianty pierwotnego modelu. Przyjrzyjmy się kolejnemu obiektowi z cyklu „ulubieniec architektów”.

Lampa Wireline od Flos – pomiędzy sztuką a industrialnym wzornictwem
Sztuka ekwilibrystyki
Model IC został zaprojektowany przez Michaela Anastassiadesa. Urodzony na Cyprze i mieszkający w Londynie designer, interesuje się produktami, interwencjami przestrzennymi i eksperymentami, przekraczającymi granice różnych dziedzin kreatywności. Opowiadając o historii, która stoi za powstaniem kultowych lamp IC, wspomina film przedstawiający występ żonglera kontaktowego:
Żonglował zestawem kul, poruszając nimi na swoich ramionach i krawędziach palców. Kiedy zahipnotyzowała mnie magia jego umiejętności, nagle kule zdały się zastygnąć w miejscu. Chciałem uchwycić dokładnie ten moment. To był mój punkt wyjścia





Ostatnio dodane
IC Lights Flos – ikona Designu
Projekt Anastassiadesa powstał dla marki Flos w 2014 roku i obejmował rodzinę lamp podłogowych, wiszących, stołowych i kinkietów w wykończeniu złotym i chromowanym. Jednak popularność, jaką w bardzo szybkim czasie zdobyły modele IC, sprawiły, że seria nieustannie ewoluowała. Gama kolorów została poszerzona o czerń oraz burgund, a warianty dostępne są w różnych rozmiarach. Klinkiety można montować w dowolnym ustawieniu, a także na suficie. Niedawno do rodziny dołączył IC Double, czyli lampa ścienna z dwoma kloszami. Architekci bardzo często wybierają właśnie modele IC do swoich projektów, ze względu na to, że jest to ponadczasowy model, który świetnie odnajduje się w każdej stylistyce. Jednocześnie lampy pełnią rolę subtelnej dekoracji. Świetnie prezentują się nad stołem jadalnianym, jako lampka nocna czy kinkiet przy lustrze w łazience. Dodatkowo mamy pewność, że IC pomimo swojej krótkiej historii z pewnością nie wyjdzie z mody.
Ulubieniec architektów: Lampa PH Louis Poulsen w nowych kolorach




