Japoński i skandynawski minimalizm w gdańskim mieszkaniu | Proj: Wojsz Studio | IH - Internity Home

Japoński i skandynawski minimalizm w gdańskim mieszkaniu | Proj: Wojsz Studio

Mieszkanie zlokalizowane w Gdańsku zostało zaprojektowane w stylu japandi. Połączenie japońskiej i skandynawskiej estetyki idealnie sprawdza się we wnętrzach o niewielkich rozmiarach. To mieszkanie ma znakomicie rozplanowany system przechowywania, który pozwala na utrzymanie perfekcyjnego porządku. Za projekt tego wnętrza odpowiada architekt Barbara Wojsz.  Zdjęcia z realizacji pochodzą ze studia fotograficznego Inkadr Natalii Kaczmarek.

 

Nazwa japandi powstała z połączenia słów Japan i Scandinavia, to mieszanka dwóch nurtów, które mają ze sobą wiele wspólnego, łączy je minimalizm i szeroko pojęta oszczędność w formie. Neutralne odcienie i stonowany design japońskich wnętrz uzupełniają proste linie i naturalne materiały znane w stylu skandynawskim. W ten sposób tworzy się przytulne wnętrze, oscylujące pomiędzy hygge, a wabi-sabi, czyli japońską koncepcją estetyczną, która opowiada się za niedoskonałością poprzez ręcznie robione przedmioty i skutki upływu czasu.

 

Styl japandi nie został wybrany przypadkowo. Inwestor fascynuje się kulturą japońską i jest wielkim miłośnikiem podróży. Wszystkie meble, zabudowy zostały pokryte fornirem drewnianym. To ono nadaje minimalizmu lecz również ciepła i przytulności wnętrzu. Zastosowanie forniru pozwoliło na uzyskanie estetyki surowego drewna, przy większej odporności na zachlapanie czy zarysowanie. Blat kuchenny został wykonany z granitu płomieniowanego i umieszczony został w nim granitowy zlew z czarną baterią. Meble kuchenne przyozdobione półokrągłymi i długimi uchwytami.

Kuchnia w stylu japnadi | Proj: Wojsz Studio

Sposób na małe wnętrze

Zabudowa całego mieszkania została zaprojektowana przez architekt z pracowni Wojsz Studio a wykonana przez zakład stolarski. Każdy detal jest tu dokładnie przemyślany i dopracowany. W meblach zaaranżowane zostały wnęki, które ułatwiają personalizacje przestrzeni. Fronty zostały zawieszone na wysokiej klasy zawiasach marki Blum.  Mała powierzchnia mieszkania została zrekompensowana przez odpowiednio zaprojektowane meble do przechowywania oraz zastosowanie luster, które optycznie powiększają pomieszczenia.

Salon z szarym narożnikiem | Proj: Wojsz Studio

W mieszkaniu ułożono panele drewniane wodoodporne, zastosowano je również w części kuchennej. Dzięki temu przestrzeń jest harmonijna i spójna. Jednak wyraźnie zostały wyznaczone strefy. Kuchnia od salonu została oddzielona drewnianym stołem ustawionym poprzecznie do pomieszczenia. Lampy wiszące nad nim nawiązują do japońskiego minimalizmu. Drewniana rama na ścianie w strefie TV dzieli optycznie pomieszczenie. Bambusowe żaluzje nawiązują dialog z fornirowaną powierzchnię mebli, grzejnik w kolorze jasnego beżu, współgra z płytkami lastryko.

Proj: Wojsz Studio

Większość ścian utrzymanych jest w czystej bieli. Pozwala to na wykorzystanie ich powierzchni do ekspozycji obrazów związanych z podróżami. Aby nie odciągać uwagi od ważnych elementów, zastosowano ukryte drzwi. Ściana w kuchni i jadalni pokryta została wysokiej jakości płytkami o delikatnym, beżowym wzorze lastrico. Uzupełnienie kompozycji i spokojnej kolorystyki stanowią czarne elementy mebli i dodatki, takie jak nóżki stołu, oświetlenie, klamki i oprawy instalacji elektrycznej – pisze Barbara Wojsz z pracowni Wojsz Studio

 

Sypialnia i biuro

Drugie pomieszczenie pełni dwie funkcje jest biurem oraz sypialnią. Ze względu nas swoje niewielkie rozmiary zamiast łóżka znajduje się rozkładana sofa. Przy drzwiach stoi pojemna szafa, a na niej lustro, które powiększa optycznie pomieszczenie, czarne fronty nawiązują do całej koncepcji.

Ciekawie rozwiązanie stanowi miejsce na drukarkę – obniżona szafka, która otwierana jest od góry z uwagi na znajdujący się przed nią grzejnik. Stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania rzadziej używanych rzeczy. Sypialnię zdobi japoński drzeworyt, wielka fala w Kangawie, o charakterystycznej kolorystyce dla sztuki japońskiej – pisze Barbara Wojsz z pracowni Wojsz Studio

Barbara Wojsz z pracowni Wojsz Studio

Łazienka tworzy spójny koncept z resztą mieszkania poprzez zastosowanie drewna oraz płytek lastryko. W celu podkręcenia aranżacji wykorzystano płytki w dwóch kolorach: beżu i grafitu. Strefa prysznicowa z odpływem liniowym, zapewnia wrażenie przestronnego pomieszczenia. Ciekawym akcentem kompozycji jest lustro o nieregularnym kształcie oświetlane przez kulisty kinkiet.

 

 

Wojsz Studio to trójmiejska pracownia projektowa, którą prowadzi architekt Barbara Wojsz. Uzyskała wykształcenie kierunkowe na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz na Wydziale Architektury fińskiej uczelni – Tampere Teknillinen Yliopisto. Pomaga klientom stworzyć wymarzone wnętrza. 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Wiktor Sumara

Specjalista // Wielkie formaty płytek
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków