Metamorfoza, która połączyła lata 70., styl zakopiański i nowoczesność

Metamorfoza, która połączyła lata 70., styl zakopiański i nowoczesność

Metamorfoza, będąca tematem dzisiejszego wpisu, jednocześnie stanowi opowieść o ogromnej wrażliwości oraz szacunku wobec historii i tradycji regionu. Rodzina, która zgłosiła się do architektki Agaty Popieluch, chciała przystosować zakupione mieszkanie do swoich potrzeb. Miało służyć, przede wszystkim do weekendowych i wakacyjnych wypadów. Lokal znajdujący się na zakopiańskim osiedlu Kasprusie, pochodzi z lat 70. i właśnie wtedy, czas się tam zatrzymał. Funkcjonalność oraz podział wnętrza, zupełnie nie przystawał do współczesnych rozwiązań. Gruntowny remont uwolnił ogromny potencjał tego miejsca. Architektka zaproponowała niezwykle udany mariaż minimalizmu z elementami vintage i dodatkami w stylu zakopiańskim. Efektem jest nowoczesne i przytulne wnętrze, pełne ciekawych rozwiązań. Zapraszamy do środka. 

Metamorfoza mieszkania w Zakopanem
Salon z oryginalnym kilimem. | Proj.: Agata Popieluch, Fot.: Ania Michałek

Mieszkanie na Krupówkach w dawnym sklepie narciarskim

Zakopiański minimalizm

Głównym założeniem projektowym, była zmiana niemal 50-metrowego mieszkania w komfortowy apartament dla dużej rodziny. Architektka pragnęła wykorzystać rozmieszczenie balkonów na dwie strony, by rozjaśnić przestrzeń i zaprosić niezwykłe krajobrazy do środka. Południowy balkon oferuje widok na Tatry z Giewontem na pierwszym planie. Jednocześnie aranżacja miała nawiązywać do oryginalnego, PRL-owskiego klimatu oraz charakteru regionu, a to wszystko przy dość ograniczonym budżecie. Układ mieszkania, wcześniej podzielonego na małe i ciasne pomieszczenia, w wyniku wyburzenia większości ścian, został całkowicie zmieniony. Wydzielono jedną wygodną sypialnię, kuchnię połączono z salonem, zostawiając miejsce na przedsionek, natomiast łazienka została powiększona.  

Mariaż stylów 

Inwestorzy podzielali koncepcję architektki, która zakładała przeniesienie rozwiązań z lat 70., jak i mebli z tego okresu do nowego wnętrza. Jednym z pomysłów, zaproponowanych przez samych właścicieli, był kultowy półkotapczan, zapewniający dodatkowe miejsce do spania. Został on sprytnie ukryty w minimalistycznej zabudowie, a na co dzień pełni rolę stylowego regału. Do wyposażenia mieszkania wykorzystano meble i dodatki pozostawione w mieszkaniu przez poprzednich lokatorów. Swoje miejsce znalazły dwa fotele, w których wymieniono obicie oraz drewniane biurko. Zakopiańskie, ręcznie robione, wełniane kilimy zawisły na nowym tle – w salonie i w sypialni, a jeden posłużył jako narzuta na łóżko. Stare meble, zestawione z prostymi dodatkami, stworzyły harmonijną całość.

Motyw vintage we wnętrzach – jak połączyć historię z nowoczesnością

Wybór produktów inspirowany wnętrzem

Stylowo i wygodnie

Kolorystyka wnętrza oparta jest na ponadczasowym duecie bieli i czerni z dodatkami w ciepłych odcieniach, które nadają przytulności. Monochromatyczną paletę, łagodzi również zastosowanie naturalnych materiałów tj. drewno. Ścianę za łóżkiem w głównej sypialni, dekorują deski świerkowe, pochodzące z lokalnego tartaku, co w prosty sposób nadało wnętrzu górskiego charakteru. Obok elementów vintage, nie zabrakło nowoczesnych akcentów w zakresie wyposażenia. Minimalistyczna baza aranżacji stanowi świetne tło dla oryginalnych, zakopiańskich kilimów i odrestaurowanych mebli. Mieszkanie jest wygodne, sprzyja relaksowi, a przy tym pozostaje stylowe i ponadczasowe. 


Projekt: Agata Popieluch
WWW: https://www.instagram.com/agatapop_projekty/
Zdjęcia: Ania Michałek
WWW: https://aniamichalek.com/

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków