Mieszkanie na Krupówkach w dawnym sklepie narciarskim

Mieszkanie na Krupówkach w dawnym sklepie narciarskim

Zakopiańska kamienica zlokalizowana na Krupówkach, pochodzi z 1927 roku. Jedno z mieszkań na pierwszym piętrze, niegdyś pełniło rolę sklepu i serwisu Franciszka Bujaka, będącego jednym z pierwszych producentów nart drewnianych w przedwojennej Polsce. Właśnie ten lokal, po latach wykorzystywania go w celach usługowych, miał stać się apartamentem mieszkalnym przeznaczonym na wynajem. Projekt powierzono Agacie Popieluch, która tworząc wnętrze chciała podkreślić historię miejsca oraz zakopiański klimat. Mieszkanie na Krupówkach zyskało nowoczesny i funkcjonalny look, ale nie brakuje tutaj elementów vintage i detali nawiązujących do dawnych czasów.

Mieszkanie na Krupówkach
Plakat oryginalnie reklamujący dawny sklep Franciszka Bujaka. | Projekt: Agata Popieluch

Najpiękniejsze apartamenty na wynajem – ranking projektów

Mieszkanie na Krupówkach – naturalnie i z nostalgią

Zadaniem architektki było przekształcenie lokalu usługowego o powierzchni 45 m2, w wygodne mieszkanie przeznaczone na wynajem. Udało się zaaranżować przestronną i jasną strefę dzienną z aneksem kuchennym, sypialnię oraz łazienkę. Oryginalny drewniany parkiet ułożony w jodełkę, po odnowieniu zyskał drugie życie i tworzy wyjątkowy klimat wnętrza. Agata Popieluch postanowiła również nawiązać do podhalańskiej tradycji, ale w subtelny i minimalistyczny sposób. Wykorzystała do tego jasną sklejkę brzozową z delikatnym rysunkiem słojów. Materiał pokrywa fragmenty ścian, ale wykorzystano go również do wykonania szafy w strefie wejściowej, ławy i półek w salonie oraz zagłówka w sypialni. Całości dopełniają klasyczne drewniane meble i rattanowe dodatki, nadające prostemu wnętrzu przytulności. Historię miejsca przypominają również stare plakaty narciarskie, w tym jeden oryginalnie reklamujący dawną wytwórnię nart.

Mieszkanie na Krupówkach
Strefa dzienna. | Projekt: Agata Popieluch

Subtelna kolorystyka

Kolorystyka i materiały wykorzystane we wnętrzu, zainspirowane są zakopiańskim krajobrazem oraz tradycją. Dominują tutaj naturalne barwy, uzupełnione mocniejszymi akcentami. Strefę dzienną optycznie powiększają i rozjaśniają ściany: biała oraz przeciwległa pomalowana na jasny błękit. Na monochromatycznym tle pięknie prezentuje się lodówka w stylu retro o burgundowym kolorze. Sypialnię z dominującymi elementami drewna, ożywia ściana pomalowana na miętowo. Natomiast w łazience, ściana z butelkowozielonych płytek ułożonych w jodełkę, przywodzi na myśl tatrzańskie lasy.

Mieszkanie na Krupówkach
Projekt: Agata Popieluch

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków