Mieszkanie w poniemieckiej willi ukrytej pośród dzikiego ogrodu
Proj.: Emwe; Fot: Martyna Rudnicka

Mieszkanie w poniemieckiej willi ukrytej pośród dzikiego ogrodu

Krzyki to dzielnica Wrocławia, będąca w czołówce najlepszych miejsc do życia w stolicy Dolnego Śląska. Malownicza i otoczona zielenią, położona jest w południowej części miasta. Właśnie tutaj, pośród bujnych zarośli dzikiego ogrodu, ukryta jest poniemiecka willa, w której od pierwszego wejrzenia zakochała się para szukająca nowego mieszkania. Znajdujący się w niej lokal o powierzchni 54 m2, wymagał ogromnego nakładu prac remontowych, jednak przyszła właścicielka o artystycznej duszy, rozpoznała potencjał tego miejsca. Metamorfozą mieszkania zajęła się wrocławska pracownia Emwe, prowadzona przez Ewelinę Chawawko i Emilię Kaczor. Głównym założeniem architektek było odnalezienie się w kontekście miejsca i otoczenia oraz podjęcie dialogu między przeszłością, a teraźniejszością przy jednoczesnym uszanowaniu oczekiwań Inwestorów.

pracownia Emwe
Proj.: Emwe; Fot: Martyna Rudnicka

Elegancka willa z wyjątkową selekcją materiałów, wyposażenia i sztuki

Miłość od pierwszego wejrzenia

Nowi właściciele mieszkania w willi na Krzykach, zakochali się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia. Pomimo nakładów pracy, jakie trzeba było włożyć, by miejsce zyskało finalny kształt, Inwestorzy wiedzieli, że to właśnie tutaj chcą zamieszkać. Architektki z Emwe zaczęły prace nad projektem od zmiany układu funkcjonalnego. Totalna rewolucja w tym zakresie, pozwoliła dopasować przestrzeń do potrzeb właścicieli. Miedzy innymi strefa dzienna została otwarta na ogród, który można podziwiać zarówno z aneksu kuchennego, jak i siedząc przy stole jadalnianym.

Niesamowita rewitalizacja domu z lat 60. w pięknym otoczeniu przyrody

pracownia Emwe
Proj.: Emwe; Fot: Martyna Rudnicka

Zaskakujące inspiracje

Wygospodarowanie z przestrzeni mieszkania zaoblonej kostki, pozwoliło na zorganizowanie w niej łazienki, ale także ukrycie spiżarni oraz wysokiej zabudowy kuchennej. W zamyśle Architektek, aneks kuchenny będący integralną częścią salonu, miał przypominać przedwojenną komodę w nowoczesnym wydaniu. Stąd bardzo ciekawa, organiczna forma szafek dolnych w głębokim odcieniu drewna, które zostało połączone z białym blatem. Dębowy stół jadalniany dekorują znalezione na strychu kryształy. Mebel wyeksponowany na osi wejścia, połączył kuchnię ze strefą wypoczynkową.

pracownia Emwe
Proj.: Emwe; Fot: Martyna Rudnicka

Motyw vintage we wnętrzach – jak połączyć historię z nowoczesnością

 

Zmieniony układ

Ceglana ściana z łukiem, pozostawiona z oryginalnego wnętrza, naturalnie rozdzieliła strefę dzienną i sypialnianą. Natomiast problematyczną lokalizację komina pośrodku łazienki, architektki przekuły w atut i wykorzystały element do  wygospodarowania strefy kąpielowej. Prostą stylistykę i subtelne barwy aranżacji, wzbogacają motywy vintage, które podkreślają przedwojenny charakter architektury. Beż i biel przeplata się z wyrazistą bejcą drewna, czarną skórą oraz złotymi i chromowanymi akcentami. Minimalistyczna architektura wyrażona w wysokiej jakości materiałach stanowi idealne tło dla bauhausowych krzeseł Wassily, projektu Marcela Breuera oraz kultowej lampy Semi od Gubi. We wnętrzu wyeksponowano, również kilka innych perełek znalezionych na strychu – min. obraz oraz kinkiety w kuchni. Te dodatki mają szczególną wartość dla Właścicieli, ponieważ są pamiątką po wcześniejszych mieszkańcach budynku.

 


Projekt: Emwe pracownia architektur

WWW: https://emwe.pl/

Zdjęcia: Martyna Rudnicka

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków