Niekonwencjonalna odsłona stylu angielskiego w projekcie Atelier Harpa

Niekonwencjonalna odsłona stylu angielskiego w projekcie Atelier Harpa

Styl angielski wyróżnia zamiłowanie do elegancji, luksusu i wysokiej jakości materiałów. Królują w nim stylizowane meble, estetyka shabby chic, a przede wszystkim atmosfera domowego ciepła i przytulności. Klimat tradycyjnych brytyjskich wnętrz nie przypadnie do gustu minimalistom, gdyż opiera się na zasadzie „więcej znaczy więcej”. Panuje w nich kontrolowany przepych i dominacja wzorów na wszelkich powierzchniach. Natomiast projektantom z Atelier Harpa udało się przemycić elementy charakterystyczne dla stylu angielskiego do powściągliwej aranżacji klasycznego mieszkania. Właśnie tak powstało wnętrze, gdzie styl angielski przeplata się z wątkami znanymi z paryskich kamienic, a kolorystyka, oparta na bieli i beżach, połączona z drewnem w odcieniu wenge, buduje wysublimowaną elegancję. Realizację wyróżnia, także wyjątkowa selekcja wyposażenia w tym antyki oraz autorskie meble zaprojektowane przez pracownię. 

Styl angielski – 5 pomysłów na nadanie wnętrzu brytyjskiej elegancji

Atelier Harpa
Odrestaurowany stół z kompletem krzeseł, stał się sercem kuchni. | Projekt: Atelier Harpa; fot.: NPA Photography

Niekonwencjonalna lekcja angielskiego

Mieszkanie znajdujące się na Dolnym Mokotowie, można potraktować jako credo pracowni Harpa. Odnajdziemy w nim wszystko, co jest istotne dla architektów w procesie projektowym: dążenie do wyrafinowania i harmonii, naturalne materiały oraz inspiracje historią. Natomiast inspiracją dla prezentowanego wnętrza był klasyczny styl angielski, którego elementy wykorzystano w części dziennej. Ozdobione sztukateriami ściany i stolarkę kuchenną pomalowano na złamany odcień bieli (off-white). Nad blatem zastosowano marmurowe płytki o kontrastowym rysunku żył. Ich kolorystyka harmonijnie współgra z barwami wykorzystanymi w aranżacji. Prosta zabudowa o frezowanych frontach, wzbogacona mosiężnymi uchwytami oraz ceramiczny, głęboki zlewozmywak, nawiązuje do brytyjskich „farmhouses”. Jednocześnie elementy te idealnie komponują się z elegancką i kamieniczną odsłoną stylu angielskiego, zaproponowaną przez architektów. Ciekawym elementem aneksu kuchennego jest autorski kredens, stylizowany na vintage i będący silnym kontrapunktem wobec jasnej zabudowy. Mebel został pokryty farbą w głębokim, czekoladowym odcieniu, która daje efekt wysokiego połysku. Górną część zajmuje przeszklona gablotka, gdzie można eksponować zastawę stołową. Natomiast sercem kuchni jest odrestaurowany, zabytkowy stół wraz z kompletem krzeseł.

Głęboki ceramiczny zlew, przywodzi na myśl angielskie farmhouses. | Projekt: Atelier Harpa; fot.: NPA Photography

Drugie życie antyków

Aleksandra Niepogoda-Bożek z Atelier Harpa podkreśla, że zestawienie unikatowych antyków z meblami zaprojektowanymi przez pracownię sprawiło, że wnętrze zyskało indywidualny charakter i spójną stylistykę. Wyjątkowa harmonia pomiędzy tym co stare i nowe, panuje w strefie wypoczynkowej części dziennej. Sercem salonu jest klasyczna sofa, tapicerowana lnianą tkaniną w odcieniu beżu. Uzupełniają ją poduszki w formie wałków ze wzorem pasów, tak charakterystycznych dla stylu angielskiego. Nad kanapą zawisło francuskie lustro w ozdobnej, drewnianej ramie, zwieńczonej porcelanowym medalionem. Architekci wprowadzili do aranżacji, również zabytkowy stolik pomocniczy i lampę o mosiężnej podstawie. Obok tych unikatowych dodatków, znalazł się autorski stolik kawowy o porowatej strukturze, wykonany w całości z kamienia, a także sizalowy dywan. Delikatna sztukateria oraz parkiet ułożony w jodełkę, wprowadzają do aranżacji klimat paryskich kamienic. 

Atelier Harpa
Projekt: Atelier Harpa; fot.: NPA Photography

Projekt: Atelier Harpa
WWW: www.atelierharpa.com
Autor fotografii: NPA Photography

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków