Perły designu na tle pasteli | Mieszkanie projektu In Architekci

Perły designu na tle pasteli | Mieszkanie projektu In Architekci

Mieszkania w zabytkowych kamienicach często narzucają sposób myślenia o aranżacji wnętrza. Najprostszym rozwiązaniem staje się nawiązanie on do historii lokalu, poprzez wykorzystanie takich elementów jak sztukateria, cegła i dodatki vintage. Prowadzi to do niebezpieczeństwa zamienienia mieszkania w skansen, przenoszący nas w czasie. Natomiast jak wybrnąć z tej pułapki i umiejętnie przenieść mieszkanie z historią do czasów współczesnych? Projektanci z biura In Architekci świetnie poradzili sobie z tym zadaniem, tworząc eklektyczne wnętrze, w którym każdy element jest dokładnie przemyślany. Pozornie proste, natomiast zachwyca bogactwem form, na które składają się wyjątkowy design i dobór kolorystyki. Dziś zapraszamy do pięknego mieszkania w kamienicy, znajdującego się na warszawskiej Ochocie. 

Projekt: In Architekci; Zdjęcia: Hanna Połczyńska, kroniki studio

Pastelowe tło

Mieszkanie o powierzchni 88 m2 utytułowane jest w kamienicy na Starej Ochocie. Udało się w nim zachować oryginalną stolarkę okienną i drzwiową, a także kaloryfery żeberkowe, które stanowią wspomnienie o historii miejsca. Architekci wybrali pastele, jako kolory dominujące w aranżacji. Jednocześnie stanowią one idealne tło do wyeksponowania elementów wyposażenia. Meble i dodatki ograniczone są do minimum, by lepiej zaakcentować ich wyjątkowość. Znajdują się tu odrestaurowane meble vintage w kolorze ciemnego orzecha, zestawione z nowoczesnymi modelami i wyjątkową ceramiką z Ćmielowa. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie pasteli z akcentami w postaci nasyconych barw. Architekci na tle pudrowo-różowej lamperii, stawiają wysoki czerwony wazon, a łóżko dekorują musztardowymi poduchami. Dość ryzykowne zastosowanie orientalnego dywanu typu kilim, okazało się strzałem w dziesiątkę. Złote motywy w dodatkach, takich jak klamki, karnisze czy oświetlenie, dodają subtelnej elegancji.

In Architekci
Projekt: In Architekci; Zdjęcia: Hanna Połczyńska, kroniki studio

Pastele jakich nie znasz, czyli zaskakujące aranżacje zgodne z trendami

Przestrzeń i światło

Bardzo istotna w aranżacji wnętrza jest otwarta przestrzeń i naturalne światło. Dzięki wysokim oknom mieszkanie jest bardzo jasne, a ograniczone wyposażenie umożliwia swobodne przenikanie promieni słonecznych miedzy pomieszczeniami. Pastelowe ściany i jednolite płaszczyzny, dodatkowo powiększają wnętrze. Projektanci z In Architekci zadbali również, by mieszkanie było dobrze oświetlone po zmroku, dlatego zastosowano liczne lampy, które jednocześnie doskonale korespondują z klimatem aranżacji. 

In Architekci
Sypialnie z oryginalnymi lamperiami. | Projekt: In Architekci; Zdjęcia: Hanna Połczyńska, kroniki studio

Nietypowe połączenia

Wyjątkowość wnętrza tworzą nietuzinkowe połączenia, nie tylko w obrębie wyposażenia gdzie spotykają się meble z różnych okresów, ale także w zestawieniu materiałów. Architekci zastosowali zróżnicowane lamperie. W strefie dziennej jest to płyta delikatnie wystająca przed lico ściany, pomalowana na biało, zestawiona z pastelową, błękitną ścianą. Pas na 1/3 wysokości, optycznie „podwyższył” tą część mieszkania. Dekoracja ściany w postaci lamperii pojawiła się również w dwóch sypialniach, gdzie do jej stworzenia użyto tapety. Kolejne interesujące zestawienie materiałów występuje w łazience. Tam architekci pokryli ściany i obudowę wanny jasnoniebieskimi płytkami, na podłodze zdecydowano się na teksturę marmuru, natomiast fronty szafek są w drewnie o ciepłym odcieniu. Aranżacja łazienki wraz z wykorzystaną ceramiką, przywodzi na myśl styl modernistyczny. 

Łazienka w modernistycznym klimacie. | Projekt: In Architekci; Zdjęcia: Hanna Połczyńska, kroniki studio

Prostota jest drogą do piękna 

Realizacja mieszkania autorstwa In Architekci to przykład podporządkowania zabytkowego wnętrza, współczesnym potrzebom jego mieszkańców. Projektanci udowodnili, że wyjątkowy klimat można uzyskać dzięki postawieniu na unikalność przedmiotów, a nie ich ilość. Dzięki ograniczeniu wyposażenia, na pierwszy plan mogły wyjść parły designu i odrestaurowane meble. Wyjątkową dekorację stanowią lamperie, które w każdym pomieszczeniu są zupełnie inne, ale także oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Natomiast przytulność w przestronnym mieszkaniu, została osiągnięta za sprawą drewna w ciepłym odcieniu – desek podłogowych oraz mebli. 

Motyw vintage. | Projekt: In Architekci; Zdjęcia: Hanna Połczyńska, kroniki studio

Motyw vintage we wnętrzach – jak połączyć historię z nowoczesnością

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków