Głównym wyzwaniem w projekcie prezentowanej willi była modernizacja jej pierwotnej bryły. Budynek w stylu rustykalnym, z dachem pokrytym dachówką, miał przejść metamorfozę we współczesną, bardziej inspirującą wersję. Ważne było użycie atrakcyjnych wizualnie i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów wykończeniowych. Biorąc widok na morze jako punkt wyjścia, architekt Moshe Zion zaproponował inwestorom otwartą przestrzeń z wyraźnymi widokami na ogród i basen. Jedną z głównych ról odgrywa tu spektakularna fasada stworzona z wielkoformatowych spieków kwarcowych. Efekt finalny jest tak zaskakujący, że trudno uwierzyć, iż dom jest efektem rewitalizacji willi wybudowanej w bardzo tradycyjnym stylu.
Drugie życie 20-letniego domu w rudym lesie | Proj.: REFORM Architekt
Zainspirowana naturą
Widoki na morze z willi położonej na północy Izraela, przy samym wybrzeżu Morza Śródziemnego, są nieodłączną częścią prezentowanego domu i elementem łączącym wnętrze z otaczającą go przyrodą. Autor projektu Moshe Zion pragnął płynnie wkomponować bryłę budynku w nadmorski krajobraz. Właśnie dlatego postawił na materiały wykończeniowe, które nawiązują do naturalnych tekstur. Zastosowanie wielkopowierzchniowych płyt zainstalowanych na aluminiowej konstrukcji sprawiło, że z jednej strony willa zyskała nowoczesny wygląd, a z drugiej idealnie wpisała się w przestrzeń. W celu osiągnięcia kontrastu pomiędzy chłodem materiałów, wyglądem betonu oraz szkła i ciepłem drewna, architekt postawił na użycie różnych płaszczyzn i odcieni spieków. W rezultacie patrząc na dom z zewnątrz, bryła przestaje być monolityczna, a całość tworzy na fasadzie wrażenie dynamicznego ruchu. Renowacja całej elewacji z pomocą płyt wielkoformatowych jest prawdopodobnie jednym z najbardziej efektownych wizualnie rozwiązań, pozwalających na przekształcenie domu bez znaczącej zmiany jego wewnętrznej struktury. W przypadku willi Rosh Hanikra wynik jest spektakularny, a całość wygląda jak nowo wybudowany dom.
Spieki kwarcowe w inwestycjach publicznych – wybór profesjonalistów
Rewitalizacja willi – ze stylu rustykalnego w nowoczesny
Wybór materiału przypominającego beton, tworzy w efekcie bardzo industrialny i nowoczesny wygląd. Duże tarasy z drewnianymi podłogami i szklanymi balustradami stanowią doskonały kontrapunkt dla „zimnej” w odbiorze, minimalistycznej szarości. Przestronny taras z pięknym widokiem, prowadzi wprost do otwartej kuchni. Tutaj postawiono na nowoczesny i minimalistyczny look w kolorach black&white. Pomieszczenie posiada imponującą wyspę wykonaną ze spieków kwarcowych, która wprost zaprasza do niespiesznego celebrowania chwil z gośćmi i domownikami.
Wyspa, stół w kuchni z płytek wielkoformatowych – top projekty!