Drugie życie 20-letniego domu w rudym lesie | Proj.: REFORM Architekt

Drugie życie 20-letniego domu w rudym lesie | Proj.: REFORM Architekt

Inwestorzy kupili działkę z dwudziestoletnim domem, którego nie chcieli burzyć, a przebudować. Projektem nowego budynku zajął się Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt. Największe wrażenie robi zestawienie „przed” i „po, gdyż cała koncepcja bazuje na zupełnie innej bryle. Architekt skupił się nie tylko na stworzeniu ciekawego wizualnie domu, ale również na idealnym wpasowaniu go w otoczenie. To co wyróżnia projekt to swojego rodzaju mrok, który jest charakterystyczny dla prac Marcina Tomaszewskiego. Mimo iż, również wnętrze domu utrzymane jest w ciemnej kolorystyce, to całość jest daje poczucie przytulności, dzięki połączeniu materiałów i odpowiednich odcieni.

Proj.: REFORM – Architekt Marcin Tomaszewski

Dom wbity w teren czyli zaskakujący projekt pracowni REFORM Architekt

Na starych fundamentach

Inwestorzy obdarzyli architekta sporym zaufaniem, dając mu praktycznie wolną rękę. Jednak lokalizacja domu miała ogromne znaczenie dla całej wizji, gdyż bryła miała być uzupełnieniem otoczenia, idealnie się w nie wpisując. Drewniana fasada i jej ciemne wykończenie spowodowały, że cały obiekt wkomponował się w otaczającą go naturę. Fasada domu od zewnątrz sprawia wrażenie, że stoi się przed dwoma budynkami w typie stodoły, połączonych przeszklonym fragmentem. „Ta dwupoziomowa budowla z dwuspadowym dachem swoją formą opiera się o istniejący dom, jednak różnica w odbiorze jest diametralna. Bryłę tworzą dwie stodoły połączone łącznikiem, obydwie ściśle do siebie nawiązują. Pościnane, szklane narożniki unowocześniły bryłę, z kolei okna w narożnikach to element dodany, z którego rozpościera się piękny widok na las” – mówi architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt. Samo nawiązanie do popularnych obecnie stodół było zabiegiem pozwalającym stworzyć pewną strefowość we wnętrzach, dzięki czemu w środku jest wiele otwartych przestrzeni z wyraźnie zaznaczoną funkcją.

REFORM Architekt
Proj.: REFORM – Architekt Marcin Tomaszewski

Wnętrze inspirowane lasem

Chcąc, by inwestorzy poczuli się jak w środku lasu, architekt zaproponował podobną scenerię również we wnętrzu domu. Zastosowanie drewna i betonu symbolizuje zamysł, stworzenia jak najbardziej naturalnej aranżacji. Dużo tu czerni i szarości. Na podłodze beton a na suficie drewno. Wszystko jednak daje wrażenie przytulności ze względu na odpowiednio dobrane kolory. Przestrzeń ta sąsiaduje bezpośrednio z jadalnią i kuchnią, w której znajdziemy dużo lakierowanych frontów, pięknie odbijających światło wpadające przez okna. Całość tych stref spinają lampy przypominające gałęzie, wykonane na indywidualne zamówienie.

W mojej wizji, lampy miały wyglądać jak instalacje gałęzi w salonie. Mają nieliczne punkty świetlne, a zatem nie oświetlają całej przestrzeni – zupełnie jak w lesie, gdy światło słoneczne jedynie częściowo przedziera się przez drzewa

Marcin Tomaszewski

Proj.: REFORM – Architekt Marcin Tomaszewski

Przytulny mrok

Przechodząc do głównej sypialni, naszą uwagę od razu przykuwa drzewo, a w zasadzie dwa drzewa. Prawdziwe, dające możliwość bardzo bliskiego obcowania z naturą. Spójność aranżacyjna z pozostałymi pomieszczeniami została zachowana, dzięki lampom imitującym gałęzie – tym samym, które zawisły w części dziennej. Tutaj  również pojawił się kamień, którego surowość łagodzą ciężkie, welurowe materiały i sporych rozmiarów łóżko. Prosto z sypialni przechodzimy do przestronnej garderoby, w której możemy poczuć się jak w luksusowym butiku. Wieszaki, półki i otwarta przestrzeń. Idealnie wyeksponowane ubrania oraz akcesoria, a przy tym architekt zadbał również o odpowiednie oświetlenie.

REFORM Architekt
Proj.: REFORM – Architekt Marcin Tomaszewski

Domowe spa

Jednak najważniejszym miejscem w tym domu jest łazienka. Przestronna jakby wykuta w skale. Kolory ziemi ocieplają przestrzeń dając możliwość poczucia, że jesteśmy w ekskluzywnym SPA. Sama wanna swoim rozmiarem przypomina niewielkich rozmiarów basen. Do tego obok dwa wygodne fotele, wygląda może i ekstrawagancko jednak w tym projekcie nie było ograniczeń. Każde z tych wnętrz poza materiałem ma element wspólny. Tutaj ponownie możemy zobaczyć całą konstrukcję „drzewnego” oświetlenia. W tym wnętrzu efektowne jest wszystko: od wanny po szafki pod umywalkowe, ogromne lustra oraz relingi na ręczniki, które są spuszczone z sufitu.

Proj.: REFORM – Architekt Marcin Tomaszewski

Przestrzeń dla gości w osobnym… domu

Inwestorzy zadbali również o swoich gości, a właściwie ich komfort. Z myślą o nich stworzyli zupełnie osobną przestrzeń – domek gościnny z basenem. Bryła idealnie komponują się z główną, tutaj również zastosowano sporo przeszkleń: strefa kuchenna, jadalniana oraz wypoczynkowa tworzą całość. Punktem kluczowym tej przestrzeni jest basen i taras, daje to możliwość relaksu, ale też wspólnie spędzonego czasu. Na górze znajdują się pokoje gościnne, ich aranżacja spójna jest z wnętrzem w głównym domu. Powierzchnia domu liczy 160 m².

REFORM Architekt
Domek gościnny | Proj.: REFORM – Architekt Marcin Tomaszewski

RE: REDWOOD HOUSE to dom o powierzchni 550 m², który jest obecnie w trakcie realizacji. Ta przebudowa pokazuje, że niemożliwe może stać się możliwe niezależnie od tego, jakie są fundamenty. Pierwotny projekt domu wyglądał zupełnie inaczej, natomiast to, co zrobił architekt to stworzenie nowej, ciekawej w odbiorze bryły domu, która idealnie wpisuje się w otoczenie, a jej uzupełnieniem jest domek dla gości – miejsce idealne do zabawy i relaksu.

O pracowni:

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz.  Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. European Property Awards Architecture, Iconic Award. 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków