Spektakularne metamorfozy wnętrz | Przegląd najciekawszych projektów

Spektakularne metamorfozy wnętrz | Przegląd najciekawszych projektów

Metamorfozy wnętrz to ulubiony cykl czytelników naszego bloga, który jednocześnie budzi bardzo żywe reakcje i komentarze pod udostępnieniami na facebooku. Uwielbiacie śledzić niesamowite przemiany, jakich dokonują architekci, szczególnie kiedy zestawienie „przed” i „po” ukazuje ogrom pracy, którą trzeba było włożyć w dany projekt. Dziś przypomnimy Wam pięć najpopularniejszych metamorfoz, które opisaliśmy na łamach bloga Internity Home. Czy znalazła się wśród nich Wasza ulubiona? 

 

1.Metamorfoza domu z 1905 roku | Proj. Kwadraton

Metamorfozy domu z 1905 roku, podjęli się architekci z biura Kwadraton. Budynek znajduje się w Górach Orlich i pamięta czasy pruskie. Celem projektu było stworzenie miejsca na weekendowe wypady, które będzie całoroczne, wygodne i przede wszystkim funkcjonalne. Przez wzgląd na zły stan domu inwestorzy rozważali jego całkowite wyburzenie i budowę od podstaw. Jednak urzekła ich oryginalna bryła, kamienna piwnica z przepływającym strumyczkiem, strop odcinkowy oraz piękne portale. Dlatego zdecydowano, by zachować jak najwięcej pierwotnych elementów, które przypominałyby minione lata i tworzyły wyjątkowy klimat domu. Zdecydowano się na podzielenie parteru na dwie części: kuchnię z jadalnią oraz bawialnię z salonem. Architekci zaaranżowali również antresole, na którą prowadzą drewniane schody ze szklanymi, nowoczesnymi balustradami. Przez trapezowe okno w ścianie szczytowej można podziwiać piękną roślinność otaczającą dom. Rezultatem metamorfozy jest przestronne wnętrze, w którym historia i nowoczesność żyją ze sobą w całkowitej zgodzie. 

Proj. Kwadraton
Proj. Kwadraton

Zobacz cały artykuł o metamorfozie domu

 

2. Metamorfoza małego mieszkania w Warszawie | Proj. Dziurdzia Projekt

Autorem kolejnej metamorfozy wnętrz jest biuro architektoniczne Dziurdzia Projekt. Małe, 38-metrowe mieszkanie ulokowane jest na Placu Zbawiciela. Projekt zakładał nadanie wnętrzu przestronności, dlatego zdecydowano się na otwartą kuchnię oraz wykorzystanie białych powierzchni. Wannę w łazience zstąpił prysznic typu Walk-in, a fronty szafy w przedpokoju pokrywają lustra. Dzięki tym zabiegom mieszkanie stało się nie tylko optycznie większe, ale też jasne i bardziej funkcjonalne.  

Proj. Dziurdzia Projekt
Proj. Dziurdzia Projekt

Zobacz więcej zdjęć metamorfozy

3.  Metamorfoza kawalerki w wnętrze w stylu francuskim | Proj. Nadia Mitłosz

Inspiracją dla metamorfozy wnętrza 36–metrowego mieszkania w kamienicy z lat 30, były francuskie kawalerki, a w szczególności projekty Marianne Evennou. Autorką realizacji jest Nadia Mitłosz, która zdecydowała się nie ingerować w zastały podział pomieszczeń i nie tworzyć klasycznego układu, opartego na strefie dziennej z aneksem kuchennym i sypialnią. Dodatkowo, podłączenia hydrauliczne nie pozwalały na duże kombinacje w układzie funkcjonalnym. Kuchnia pozostała więc oddzielnym pomieszczeniem, gdzie na tle jasnych ścian zdecydowano się na czarne wyposażenie, natomiast w salonie został wygospodarowany kącik sypialniany z łóżkiem. Wnętrze oparte jest na kontraście black&white z akcentem wikliny i zielonych roślin, które łagodzą graficzny charakter tego zestawiania barwnego. 

proj. Nadia Mitłosz
Proj. Nadia Mitłosz

Przeczytaj o szczegółach metamorfozy

4. Spektakularna metamorfoza mieszkania w kamienicy |  Proj. Monika Pniewska

Celem metamorfozy było stworzenie wygodnego mieszkania inwestycyjnego, nastawionego na krótkoterminowy wynajem. Na 35m2 miała znaleźć się kuchnia, łazienka i kilka miejsc do spania. Jednymi z największych wyzwań były krzywe ściany, instalacje z lat 50., wygospodarowanie antresoli oraz zachowanie kostki podłogowej typu „szachownica”. Efekt przerósł oczekiwania, a na niewielkim metrażu udało się jeszcze wygospodarować garderobę, przedpokój, salon z częścią jadalnianą oraz sypialnię. Autorka metamorfozy – Monika Pniewska, określa mieszkanie jako eklektyczne z odrobiną vintage, które spodoba się przede wszystkim miłośnikom dynamicznego życia miejskiego.

Proj. Monika Pniewska
Proj. Monika Pniewska

Zobacz cały artykuł

5. Odważna metamorfoza wnętrza z czerwoną cegłą w roli głównej | Proj. Zen Interiors

Celem ostatniej metamorfozy dzisiejszego przeglądu, było piętro domu jednorodzinnego. Solidnemu liftingowi poddano jadalnię, salon oraz hol, a za rearanżację odpowiada biuro projektowe ZEN Interiors. We wnętrzach królowały brudne beże i brązy połączone z szarościami. Zestawiania wzorów na zasłonach z marokańska kończyną na dywanie oraz stylizowaną kolumną w niszach ściennych musiały zniknąć. Pomieszczenia zostały wyczyszczone z nadmiaru przedmiotów i mebli, ścianę pokryła czerwona cegła, a sufit dekorują listwy sztukateryjne. W nowym aranżu króluje eklektyczna estetyka. Styl industrialny niepostrzeżenie łączy się z nowojorskim klimatem, a także paryskim szykiem. Pomimo, że znajdziemy tu tyle skrajnych kierunków, każdy element zdaje się prowadzić ze sobą ciekawy dialog.

Proj. Zen Interiors
Proj. Zen Interiors

Przeczytaj o szczegółach przemiany wnętrza

Metamorfozy wnętrz – dlaczego je lubimy?

Metamorfozy uwielbiają chyba wszyscy, którzy interesują się tematyką związaną z aranżacją wnętrz. Proces przemiany ruiny w zachwycające miejsce, jest  fascynujący oraz  udowadnia, że można zrobić coś, dosłownie z niczego. Czasami, wystarczy naprawdę nie wiele, by nadać swoim czterem kątom nowego wyglądu. Można pozbyć się zbędnych mebli, pomalować ściany, dodać zielone rośliny i mieszkanie staje się zupełnie innym wnętrzem. Dowodem na to, że metamorfozy wnętrz dokonują nie tylko architekci, jest dom Magdy, prowadzącej instagam @ranczo.od.nowa. Nie znacie historii tej przemiany? Możecie przeczytać o  niej TUTAJ. Jeśli zagadnienie metamorfozy zainspirowało Was na tyle, że własnie rozpoczynacie plan rearanżacji swoich mieszkań, koniecznie podzielcie się z nami efektami. Możecie przesyłać nam zdjęcia na fecebooku lub na maila: redakcjainternity@gmail.com. 

 

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków