Ikona polskiego designu: fotel Tulipan Teresy Kruszewskiej
Źródło: Fameg

Ikona polskiego designu: fotel Tulipan Teresy Kruszewskiej

Świadomość rangi polskiego designu rośnie z każdym rokiem, a chęć posiadania wyjątkowych obiektów z historią staje się dość wyraźnym mikrotrendem współczesnego projektowania. Znających wartość ikon i obiektów vintage, nie satysfakcjonują repliki czy meble stylizowane. Może właśnie dlatego, rodzime marki meblarskie zaczęły sięgać po oryginalne projekty uznanych polskich twórców. Takim przykładem jest fotel Romana Modzelewskiego RM58, wskrzeszony przez Vzór, który bardzo szybko zyskał popularność, jak i międzynarodowe uznanie. Kolejny wyjątkowy mebel, po niemal 50 latach, znów jest dostępny w sprzedaży. Mowa o Tulipanie Teresy Kruszewskiej, którego reedycji podjęła się marka Fameg.

fotel Tulipan
Źródło: Fameg

Motyw vintage we wnętrzach – jak połączyć historię z nowoczesnością

Wyczucie formy

Rozwiązania, które widziałam u Finów, mnie zachwyciły: prostota, naturalność, celność rozwiązań, funkcjonalność, a wszystko to w trosce o dziecko, dorosłego, starca

  – Teresa Kruszewska

Fotel Tulipan powstał jako jeden z elementów zestawu mebli wypoczynkowych, zaprojektowanych przez Teresę Kruszewską  w 1973  roku na konkurs ogłoszony przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego oraz Związek Artystów Plastyków w Poznaniu. Na pokonkursowej wystawie MEBLE  ‘73 projekt otrzymał Najwyższą Nagrodę Specjalną za realizację prototypów w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku – obecnym Famegu. Innowacyjność i piękno tego projektu tkwiło w kielichowatej, organicznej formie, będącej efektem prac Teresy Kruszewskiej nad plastycznymi możliwościami sklejki. Artystka zapoczątkowała swoje eksperymenty ze sklejką już w latach 50., natomiast to nie malarskość formy była głównym punktem jej zainteresowań. Kruszewska zawsze koncentrowała się na człowieku oraz na relacji jaką mebel tworzy z odbiorcą/użytkownikiem. Ponadto nigdy nie dawała się ponieść wizualnej fantazji, a użytkową wartość i ergonomię stawiała na pierwszym miejscu. Niezwykłe wyczucie formy, świadome myślenie o estetyce i właściwej konstrukcji jednocześnie, charakterystyczne dla projektantki, to wpływ słynnych polskich projektantów związanych ze Spółdzielnią Artystów „Ład” oraz Alvara Alto – fińskiego architekta i projektanta okresu modernizmu, który był ceniony za swoje humanistyczne podejście do architektury.

fotel Tulipan
Źródło: Fameg

Zaskakujące mikrotrendy wnętrzarskie, które zostaną z nami na dłużej

Spełnienie marzeń

Po zdobyciu nagrody specjalnej w 1973 roku, projekt mebli wypoczynkowej Teresy Kruszewskiej został wyprodukowany zaledwie w kilku kompletach prototypów. Projekt, co typowe dla tamtych czasów, na długie dziesięciolecia utknął w biurku.

Marzę, żeby ktoś wyprodukował zestaw mebli wypoczynkowych, który zaprojektowałam w 1973 roku. W skład zestawu wchodzą fotel Tulipan, stołeczki, stoliki i barek. Zestaw jest tak pomyślany, że elementy wzajemnie się uzupełniają. Stołeczki można przechowywać jeden na drugim, a odpady stają się efektowną nogą dla stolika. Na początku nie wiedziałam, że zbędne części sklejki przydadzą mi się do innych mebli, dopiero w fazie prototypowania okazało się, że mogę je wykorzystać. Jestem wyjątkowo zadowolona z tego zestawu

– Teresa Kruszewska.

Marzenie projektantki po niemal 50 latach się spełniło, a jeden z najpiękniejszych projektów okresu PRL trafił do produkcji, dzięki firmie Fameg. Premiera nowego Tulipana, odbyła się w lutym, podczas targów w Poznaniu.

fotel Tulipan
Źródło: Fameg


Teresa Kruszewska (1927-2014) polska architektka wnętrz, projektantka mebli, wykładowca akademicki, profesor  Akademii  Sztuk  Pięknych  w Warszawie,  jedna  z  czołowych przedstawicielek  polskiego  wzornictwa  użytkowego  po  II  wojnie światowej.  Meble  przez  nią  projektowane, w tym fotel  TULIPAN, znajdują  się  w  zbiorach  Muzeum  Narodowego  w  Warszawie, Muzeum  Narodowego w Poznaniu,  a także  w VITRA Design Museum  w  Weil  am Rhein  w Niemczech. Przez wiele lat projektantka była związana z Fabryką Mebli  Giętych  w Radomsku,  gdzie powstało wiele  prototypów  mebli przez  nią zaprojektowanych.

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków