Zaskakujące mikrotrendy wnętrzarskie, które zostaną z nami na dłużej
Projekt i wizualizacje: Kristina Busko

Zaskakujące mikrotrendy wnętrzarskie, które zostaną z nami na dłużej

Mikrotrendy to niszowe podejście do nowych zjawisk, które skupiają się wokół wąskiego grona odbiorców. Mogą zostać szybko zapomniane lub wręcz przeciwnie – przerodzić się w makrotrendy. Te małe zmiany, mają jednak umiejętność szybkiego zakorzeniania się w masowej świadomości, a co za tym idzie zyskiwania sporej popularności w krótkim czasie. W dziedzinie wnętrz, mikrotrendy można opisać jako dodatek do bazy jaką są dominujące tendencje, obejmujące szerszy kontekst projektowy. Mikrotrendy najczęściej dotyczą elementów dekoracyjnych – są to detale, które wprowadzają nową jakość do przestrzeni, często stając się jej punktem fokusowym. Nasza redakcja prześledziła najsilniejsze tendencje pojawiające się w świecie wnętrz oraz na targach i wyłoniła sześć mikrotrendów, które umocnią swoją pozycję w tym roku i z pewnością pozostaną z nami w 2024.

Najpopularniejsze mikrotrendy w dekoracjach wnętrz | TOP 9

1. Fotele, obok których nie przejdziesz obojętnie

Pierwszym mikrotrendem, który dość silnie daje o sobie znać, są fotele o bardzo designerskiej i nietuzinkowej formie. Taki mebel ma niezwykłą umiejętność stawania się punktem fokusowym aranżacji. Ponadto wprowadzenie ciekawego fotela do wnętrza, pozwala na szybkie odświeżenie przestrzeni bez większych zmian. Funkcjonalne, stylowe, wygodne i tapicerowane materiałami łatwymi w utrzymaniu czystości – takie są fotele będące w mikrotrendach 2023.

mikrotrendy wnętrzarskie 2023
Proj.: Kristina Busko; Wizualizacje: Svitlana Ostrowska (IG: ostrowska_3d)

2. Odważne wzory

Świat wnętrz, przez najbliższe 24 miesiące wypełnią duże, odważne i barwne wzory. Monochromatyczne i minimalistyczne aranżacje, będą wypierane przez maksymalizm ubrany w nasycone, mocne kolory. Będziemy poszukiwać kreatywnych rozwiązań z elementami zabawy. Jednocześnie nie oznacza to, że całkowicie zapomnimy o klasycznych rozwiązaniach – będziemy reinterpretować znane motywy ikony w nowy sposób.

Avant Basic – styl, który narodził się w Social Mediach

 3. Zrównoważony design i wnętrza w stylu slow

Zrównoważona produkcja nie jest nowym zagadnieniem, jednak nadal słabo zakorzenionym w świadomości ogółu. Ten rok przyniesie rozwiązania, dzięki którym cyrkularny design stanie się bardziej zrozumiały i praktykowany. Nie oznacza to jedynie ponownego wykorzystywania wyprodukowanych już przedmiotów, ale też wybieranie długotrwałych rozwiązań i trwałych mebli wykonanych lokalnie z dostępnych materiałów.

Nordyckie echa i przytulny minimalizm w krakowskim mieszkaniu

mikrotrendy wnętrzarskie 2023
Proj.: Agata Popieluch; fot. @migdal.studio

 4. Metaliczne dodatki

Dekoracje i elementy wykończenia z metalu zyskują na popularności. Zwłaszcza aluminium jest chętnie wykorzystywane, a to przez wzgląd na swoje właściwości. Metal ten może być poddawany recyklingowi i nie różni się jakościowo od tego, uzyskanego z wytworu pierwotnego. Flagowym produktem Internity Home, wykonywanym właśnie z aluminium są oprawy oświetleniowe SternLight.

Poznaj markę StrenLight

mikrotrendy wnętrzarskie 2023
Proj: BBHome

5. Kinkiety

Lampy ścienne nieoczekiwanie przeniknęły do świata wnętrz. Kinkiety nie są jedynie kolejnym źródłem światła, ale ważną częścią wystroju i dopełnieniem stylu wnętrza. Designerskie formy lamp, wykonanych z trwałych materiałów będą pojawiać się w projektach przez najblizsze 2 lata.

Kinkiet w łazience | Przegląd najciekawszych produktów i projektów

6. Grzybobranie

Inspirowany naturą mikrotrend ma szanse stać się prawdziwą gwiazdą 2023 roku – jednak z pewnością nie zachwyci każdego. Motyw grzybów w dekoracjach i elementach wystroju zaczął pojawiać się w 2021 roku i nieoczekiwanie stał się dominującym tematem w projektowaniu, a grzyby przeniknęły do prac nawet wysokiej klasy designerów i artystów. Okazuje się, że nie trzeba być mikologiem, by docenić prostą formę grzyba, a wprowadzenie go pod postacią dekoracji to subtelny ukłon w stronę ekscentryczności.

Zanim pojawią się wszędzie, pojawią się tutaj – raport trendów Pinteresta 2023

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków