Przeglądając projekty najlepszych architektów, jednogłośnie dochodzimy do wniosku, że klatka schodowa wychodzi ze swojej podstawowej roli łączenia różnych kondygnacji w domu. Nie zabierając jej ani grama funkcjonalności, wciągana jest w przestrzeń domową, odgrywając coraz bardziej znaczącą rolę w wystroju wnętrza. Jak robią to najlepsi? O tym w dzisiejszym wpisie.
Detal w roli głównej
W zależności od układu mieszkania, metrażu i jego stylu, klatka schodowa może różnie się prezentować. Jednakże niezależnie od tego wszystkiego w żadnym wypadku nie powinniśmy bagatelizować jej potencjału dekoracyjnego. Poniższe realizacje polskich architektów nie tylko pokazują wspaniałe rozwiązania funkcyjne i pomysłowe koncepty, ale przede wszystkim udowadniają, że dla takich efektów warto przyłożyć się do zadbania o każdy detal w jej projekcie.
Dlaczego detale są tak ważne w aranżacji klatki schodowej? To one – niezależnie od stylistyki – budują klimat miejsca. I nawet jeśli zagramy jedynie (albo aż) zróżnicowaną fakturą na ścianach, albo chociażby światłem, możemy mieć pewność, że nasza klatka schodowa zyska na wyglądzie.
Focus na schody
Nie sposób nie wspomnieć o samych schodach, które same w sobie mogą być tak spektakularne, że wszystko wokół staje się zbędne. Postawienie na iście rzeźbiarską formę dobrze sprawdza się w surowych, minimalistycznych wnętrzach. W takich przypadkach schody mogą odgrywać nawet główną rolę w całym domu – tak jak w poniższym projekcie grupy On Off Architekci. Pomimo, że ważą kilka ton, zdają się lewitować w powietrzu.
Zobacz cały projekt minimalistycznego apartamentu >>
Rozwiązaniem, które jest tak samo spektakularne, co dobrze sprawdzające się przy mniejszym metrażu, są zakręcone schody. Jest to doskonały koncept również w sytuacji, gdy w naszym domu nie ma typowej klatki schodowej, a schody są umieszczone w jednym z pomieszczeń, na przykład w salonie.
Projektujemy balustradę – najciekawsze pomysły
W przypadku bardziej tradycyjnych schodów, możemy postawić akcent w innym miejscu. Ogromny potencjał ma balustrada oraz ściana przy schodach. Mocnym punktem zaczepienia może okazać się również oświetlenie.
Jeśli zależy Wam na bardzo subtelnym, minimalistycznym efekcie, warto postawić na przezroczystą balustradę. To rozwiązanie sprawia, że wnętrze zyskuje na lekkości. Dzięki temu światło może swobodnie przenikać przez różne strefy, co ma znaczenie zarówno w małym, jak i dużym domu. Dzięki temu trikowi, wnętrze zyskuje na przestronności.
Przeszklenia we wnętrzu – przegląd projektów
Być może jednak wolicie rozwiązanie, które bardziej przykuje uwagę. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji.
Oświetlenie klatki schodowej
W zależności od wyglądu i możliwości naszej klatki schodowej, możemy w różny sposób zagrać lampami. Jeśli mamy wysoki sufit doskonale sprawdzą się wiszące oprawy, które dodadzą charakteru wnętrzu. W przypadku, gdy jednak pomieszczenie ma skromniejszy metraż, warto postawić na piękne kinkiety. Designerskie oprawy ścienne wprowadzają do aranżacji bardzo ciekawy, nonszalancki styl.
Światłem możemy zagrać również w bardziej nowoczesny sposób. Mam na myśli podświetlane schody. Oprócz kwestii wizualnych, dużym plusem jest praktyczność tego rozwiązania. Nie zapalając światła ogólnego możemy bezpiecznie przemierzyć schody, nawet nocą.
Innowacyjne sposoby na oświetlenie schodów
W naszych showroomach pomożemy Ci zaprojektować oświetlenie w Twoim wnętrzu
Przestrzeń pod schodami
Warto pamiętać o tym, że pod schodami najczęściej mamy możliwość zagospodarowania wolnej przestrzeni. Tylko od nas zależy czy zrobimy tam, na przykład mini schowek, czy też zostawimy tę przestrzeń otwartą i postawimy w tym miejscu komodę / konsolę / sofę. Możemy również urządzić pod schodami kącik kwiatowy, albo mini biblioteczkę.
Możliwości jest wiele – ważne, aby nie zgubić potencjału dekoracyjnego a także funkcyjnego klatki schodowej. Poniżej przedstawiamy bardzo ciekawy projekt, który nie tylko imponuje wyglądem, ale też dobrym zagospodarowaniem metrażu. Architekt, na potrzeby klientów, urządziła tam miejsce do tańca dla gości.