Podróż dookoła świata śladami inspirujących wnętrz

Podróż dookoła świata śladami inspirujących wnętrz

Wakacje dobiegły końca, a wraz z nimi letnie wojaże. Zapewne większość z nas zrezygnowała z dalekich wypraw na rzecz weekendowych wypadów, dlatego czujemy pewien niedosyt. Bez względu na to, czy wyruszyliśmy w tym roku w dalszą podróż, czy odkrywaliśmy piękno naszego kraju, pozostaje w nas nostalgia za miejscami, w których byliśmy. Właśnie dlatego warto stworzyć namiastkę naszej ulubionej części świata we własnym domu. Dzięki niej łatwiej nam będzie przetrwać czas pomiędzy wakacjami. Dziś zabierzemy Was w podróż dookoła świata, podczas której przyjrzymy się najciekawszym elementom wnętrz, charakterystycznych dla różnych krajów. Zobaczcie jak, często jedynie za sprawą kilku dodatków, można przenieść klimat danej części globu, do polskich wnętrz.

#Nowy York

Styl nowojorski wyróżnia połączenie klasyki z nieco „przesadzonymi” detalami. Istotnie jest tutaj zachowanie subtelnego balansu pomiędzy przeładowaniem a umiarem, którego efektem jest wnętrze wyważone i eleganckie. Aranżacje inspirowane klimatem Nowego Yorku lat 20., wypełniają  miękkie tkaniny, pastelowe barwy i liczne dodatki. Dominuje tutaj szlachetne drewno, nikiel, złoto, ozdobne lampy, a także lustra w dekoracyjnych ramach. Meble obite są welurem, często z pikowaniami, które uzupełniają napy oraz guziki.

Proj.: MikołajskaStudio; fot. Yassen Hristov; Stylizacja: @soryzabalagan
Dodatki są znamienne dla stylu nowojorskiego. | Proj.: m_projekty
Pikowane meble w salonie. | Projekt: Fabryka Wnętrz

#Meksyk

Styl meksykański silnie nawiązuje do kultury krajów latynoamerykańskich, w tym do mitologii Majów i Azteków. Ogromne znaczenie ma tutaj ciepła, nasycona kolorystyka, zwłaszcza odcienie żółci, czerwieni i pomarańczy. Ten styl kocha naturalność, nierówności i elementy wykonane ręcznie. Znamienne dla wnętrz inspirowanych Meksykiem są kolorowe tkaniny w geometryczne wzory. Mogą one pojawić się w postaci wzorzystych, azteckich dywanów, zasłon w pasy, barwnych pledów oraz poduszek. Naturalną i piękną dekorację stanowić będą rośliny. Kaktusy i sukulenty, takie jak grubosz czy sanseweria, będą świetnie wyglądać w ceramicznych donicach.

Podróż dookoła świata
Kilimy holenderskiej marki Brink Campman

Styl meksykański w domu – jak wprowadzić salsę na salony?

Wnętrze z motywem meksykańskich roślin. | Proj.: Magdalena Wieczorek Besign Studio; Zdjęcia: Jakub Nanowski
Styl meksykański kocha naturalność i nierówności. | Projekt i realizacja: One Design, arch. Joanna Rej

#Japonia

Estetyka i filozofia wschodu pokazuje jak odnaleźć piękno w umiarze, spokoju i harmonii. Japończycy celebrują tradycyjne rytuały i mają ogromny szacunek dla natury. Pochwała prostoty, nie tylko w życiu codziennym, ale też w organizacji przestrzeni od lat inspiruje architektów. Zamienne dla wnętrz inspirowanych Krajem Kwitnącej Wiśni jest subtelne tło stworzone z wyselekcjonowanych i naturalnych materiałów, tj. drewno i kamień. Główną rolę odgrywa funkcjonalność przedmiotów. Natomiast niepraktyczne dodatki i zbędne ozdoby nie powinny znaleźć się we wnętrzu inspirowanym stylem japońskim. W zakresie kolorystyki najczęstszym wyborem są barwy monochromatyczne, ograniczone do bieli, beżu i brązów oraz ocieplone naturalnym drewnem. 

Warszawski apartament w japońskim stylu. | Proj.: Studio O; Wizualizacje: Michał Nowak Wizualizacje
Podróż dookoła świata
Proj.: Studio O; Wizualizacje: Michał Nowak Wizualizacje
Kawalerka zainspirowana podróżami do Japonii. | Projekt: MIKOŁAJSKAstudio; Zdjęcia: Jakub Dziedzic

#Bali

Bali to miejsce dzikiej zieleni, tropikalnych roślin i bogatej flory. Styl wnętrz, jak żaden inny, jest silnie zakorzeniony w naturze i wręcz zaciera różnicę między tym co na zewnątrz, a wewnątrz. Natomiast żywioł natury jest równoważony elementami wykonanymi z egzotycznego drewna i bambusa oraz tradycyjnej ceramice. Znamienne jest również dekorowanie pomieszczeń figurkami buddy, wykonanymi z różnych materiałów: miedzi, ceramiki czy drewna. Styl balijski to też plecione, podwieszane siedziska, delikatne tkaniny w bieli i beżach, wyplatane kosze i dekoracyjne misy. Oczywiście nie można zapomnieć o licznych roślinach, które budują więź tego stylu z naturą. 

Wyplatane siedzisko buduje wakacyjny klimat. | Proj. Dash Interiors
Powiew Bali w sypialni. | Proj.: Na Antresoli; zdj.: Agata Piątkowska Fotograf
Podróż dookoła świata
Źródło: www.balivillamassilia.com

#Czarny Ląd

Styl afrykański nie posiada jednoznacznej definicji, gdyż składa się na niego ogromne i niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe, połączone z naturalnym talentem artystycznym mieszkańców tego kontynentu. Nie możemy wobec tego określić jednym mianem wszystkich krajów i regionów Czarnego Lądu, natomiast możemy poszukać wspólnych mianowników. Będą to z pewnością wyraziste, ciepłe kolory inspirowane naturą i jej surowcami. Ponadto drewniane meble o „surowym” looku i dekoracje wykonane z naturalnych materiałów. Wyplatane dodatki z włókien rafii, również zbudują klimat stylu afrykańskiego. Plecionki są częścią tzw. ethno-chic, czyli stylistyki inspirowanej rzemiosłem i kulturą plemienną. Rafia służy do wykonania min. koszy, dywaników czy abażurów.

Podróż dookoła świata
Kolekcja tapet inspirowana zwierzęcymi wzorami od Cole and Son
Pamiątki z podróży. | Proj.: Atelier Starzak Strebicki; Fot.: Mateusz Bieniaszczyk
Źródło www.italianbark.com

#Anglia

Styl angielski we wnętrzach nawiązuje do podmiejskich i wiejskich rezydencji z okresu wiktoriańskiego. Wyróżnia go zamiłowanie do elegancji, luksusu, wysokiej jakości materiałów i obecność licznych wzorów oraz faktur. Królują tutaj stylizowane meble, estetyka shabby chic, motywy kwiatowe na ścianach i tkaninach, a przede wszystkim atmosfera domowego ciepła i przytulności. Klimat tradycyjnych brytyjskich wnętrz nie przypadnie do gustu minimalistom, gdyż opiera się na zasadzie „więcej znaczy więcej”. Jednak to, że dominuje tutaj kontrolowany przepych, nie oznacza wcale, że styl ten pozbawiony jest elegancji. W końcu wywodzi się z wnętrz klas wyższych i arystokracji.

Kominki są zamienne dla wnętrz w angielskim stylu. | Proj.: Mana Design
Podróż dookoła świata
Wzorzyste tapety i tkaniny są śmiało łączone w stylu angielskim.
Tapety Cole & Son to przykład angielskiego stylu.

#Francja

Francuzi zdali się do perfekcji opanować niewymuszony szyk i subtelną elegancję zarówno w modzie, jak i w urządzaniu swoich domów. Zachwyca nas współczesny luksus paryskich kamienic, który idzie w parze z funkcjonalnością. Jednocześnie ta nonszalancka estetyka jest coraz bardziej popularna na naszym polskim gruncie. Jeśli pomyślimy o znamiennych elementach dla francuskiego stylu z pewnością przed oczami ukaże się nam obraz wysokich mieszkań z piękną sztukaterią, rozetami na suficie, z których zwisają dekoracyjne żyrandole oraz pięknych parkietów ułożonych w jodełkę. W mieszkaniach inspirowanych paryskimi kamienicami nie może zabraknąć elementów vintage oraz sztuki w postaci obrazów oraz grafik.

Rozeta, z której zwisa żyrandol do kwintesencja stylu francuskiego. | Proj.: Eg Projekt; zdj.: Piotr Czaja

Styl francuski | 5 pomysłów jak przenieść go do polskich wnętrz

Projekt: Małgorzata Niedzielska Wizualizacje i Architektura
Francuski duch w polskim mieszkaniu. | Proj.: Whitecastle pl

#Hiszpania

Styl hiszpański wyróżnia przytulność i rustykalny sznyt, budujące prawdziwie ciepłą atmosferę we wnętrzach. Najbardziej charakterystycznymi elementami dla hiszpańskich domów są fakturalne ściany powstające przez nakładanie grubej ilości tynku, kolorowe kafle, dodatki z kutego metalu oraz portale wejściowe w formie łuków. Bardzo często wykorzystuje się monochromatyczną paletę barwną, opartą na złamanych bielach, kolorach ziemi i terakoty. Jednak nie brakuje barwnych akcentów w postaci dywanów, poduch dekoracyjnych czy patchworkowych płytek

Podróż dookoła świata
Jasna kolorystyka, łuki i ciemne drewno to najbardziej charakterystyczne cechy stylu hiszpańskiego.
Mieszkanie w Lizbonie. | Proj.: KEMA studio; Fot.: João Morgado
Podróż dookoła świata
Wzorzyste płytki i kolor terakoty również wyróżniają styl hiszpański. | Projekt: CaSa

#Włochy

Włoskie poczucie estetyki, umiłowanie do piękna i produktów najwyższej jakości, zawsze stanowiło źródło podziwu. Włosi urządzają swoje domy z niezwykłym wyczuciem stylu, ale również z poszanowaniem tradycji, doskonale łącząc nowoczesny design z meblami vintage, bądź zastanymi elementami architektury. Sztukaterie, lastryko czy wzorzyste płytki są pielęgnowane w zabytkowych budynkach, ale i stanowią inspirację dla nowoczesnych aranżacji. Znamienna dla tego stylu jest miłość do posiadania ogrodu, która pojawia się nawet u właścicieli mieszkań w bloku. Podróżując ulicami Mediolanu można zobaczyć jak mieszkańcy, niemal prześcigają się w tworzeniu swoich wiszących ogrodów na balkonach. Włosi do żywej aranżacji najchętniej wykorzystują zielone rośliny i pnącza oraz bardzo niewielką ilość kwiatów

Sztukaterie i wzorzyste płytki są pielęgnowane w zabytkowych włoskich budynkach i przenoszone do współczesnych wnętrz.
Pedrali to marka, która pielęgnuje tradycyjne wzornictwo i nadaje mu nowoczesny look.
Podróż dookoła świata
Lastryko to materiał powszechnie wykorzystywany we włoskich wnętrzach.

#Polska

Kończąc naszą wnętrzarską podróż dookoła świata, przyjrzymy się jak projektanci inspirują się rodzimą architekturą. Skupimy się na jednej z piękniejszych części Polski, licznie odwiedzanej o każdej porze roku. Mowa tutaj o wybrzeżu wraz z jego czołowym miastem Gdańskiem. Pracownie podejmujące się aranżacji nawiązujących do nadmorskich klimatów, starają nie robić tego w sposób dosłowny. Skupiają się na charakterystycznych kolorach, elementach architektonicznych i krajobrazie, nie tylko tym morskim, ale też miejskim. Materiały i barwy, często inspirowane są zabytkową zabudową i kolorami dachówek kamienic, a meble z wyplatanymi elementami przywodzą na myśl urokliwe kawiarenki.

Terakota nawiązuje do koloru dachówek gdańskich kamienic. | Projekt: Inbalance Studio; Wizualizacje: Will be studio
Podróż dookoła świata
Sypialnia w nadmorskim klimacie. | Proj.: Hanna Brzozowska – Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Beata Sikora
Tapeta w fale i lamperia z wyplatanej maty, nawiązują do nadmorskich kawiarni. | Projekt: PB Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków