Trend alert: szkło w nowoczesnych wnętrzach | IH - Internity Home

Trend alert: szkło w nowoczesnych wnętrzach

Szkło znane już w starożytności, aktualnie przeżywa prawdziwy renesans w wystroju wnętrz. Jego dobra passa jest podyktowana możliwościami aranżacyjnymi, jakie oferuje oraz bardzo docenianej przez architektów cesze, jaką jest przepuszczalność światła. Dodatkowym atutem jest obecność na rynku szkła ornamentowego, które pięknie dekoruje przestrzeń, niezależnie od jej przeznaczenia czy stylu. Sprawdź, jakie pomysły na wykorzystanie szkła w nowoczesnych wnętrzach mają polscy projektanci.

 

przeszklenia w nowoczesnym salonie
proj. DOMagała Design | fot. Tom Kurek

 

Przeszklony pokój w otwartej przestrzeni

To rozwiązanie sprawdza się zarówno w kompaktowych kawalerkach, gdzie chcemy wydzielić, na przykład sypialnię w salonie z aneksem kuchennym, jak i w luksusowych apartamentach, gdzie ,,szklana kostka” może stać się ciekawym dopełnieniem designerskiej przestrzeni.

 

przeszklony gabinet
proj. DOMagała Design | fot. Tom Kurek

 

Być może jesteś przed wyzwaniem urządzenia domowego gabinetu, ale nie masz do zagospodarowania wolnego pokoju, a też nie chcesz urządzać kącika do pracy w sypialni, aby nie zakłócać czasu przeznaczonego na odpoczynek. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się przeszklony gabinet, który możesz wydzielić na przykład w dużej otwartej przestrzeni. W ten sam sposób można zaaranżować, na przykład pokój gościnny.

W każdym przypadku zawsze warto rozpatrzyć obecność dodatkowej zasłony, która spełni nie tylko funkcje dekoracyjne, ale przede wszystkim będzie stała na straży prywatności.

 

przeszklona sypialnia
Proj.: ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Fot.: ONI studio
Proj.: ASYMETRIC STUDIO
Proj.: ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Fot.: ONI studio

 

Przeszklona łazienka w sypialni master

Sypialnia master, czyli w rzeczy samej mini apartament na wyłączność, najczęściej składający się z sypialni, łazienki i garderoby, jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Jednak to jaki układ i wygląd przyjmuje jest tak naprawdę kwestią indywidualną.

 

proj.: MoodWorks Karina Snuszka i Dora Kuć | fot.: Tom Kurek

 

Często strefa master składa się z oddzielnych, sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Równie popularnym rozwiązaniem jest sypialnia z otwartą łazienką. Jeśli jednak szukasz kompromisu pomiędzy oddzielną łazienką a tą zupełnie otwartą, przeszklony salon kąpielowy z dodatkowymi zasłonami gwarantującymi prywatność, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy łazienka nie ma okna. Przeszklone ściany przepuszczają naturalne światło oraz dają wrażenie przestronności i luksusu.

 

sypialnia z przeszkloną łazienką
design: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrza || fot.: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

 

Szkło w nowoczesnych wnętrzach w formie subtelnych przepierzeń

Choć szklane przepierzenia we wnętrzach mogą przybierać różne formy i funkcje, najbardziej oczywistym rozwiązaniem, obecnym niemalże w każdym domu, jest szklane przepierzenie w łazience, wydzielające strefę kąpielową.

 

Niezależnie od zastosowania szklanego przepierzenia, za każdym razem spełnia ono rolę subtelnego podziału pomieszczenia w celu uporządkowania funkcji.

 

 

Szklaną ściankę działową możemy zaprojektować wedle własnego pomysłu (np. z czarnymi ramkami w stylu loftowym lub niemalże niewidoczna szyba idealna do wnętrz w stylu minimalistycznym). Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest szkło ornamentowe, na przykład ryflowane, które samo w sobie stanowi bardzo dekoracyjny element wystroju wnętrza i pasuje do aranżacji w różnych stylach.

 

butelkowa zieleń w projekcie łazienki
proj. Agata Knorowska & Agata Pawlik (Fina Studio) | fot. Migdał Studio

 

Szklane drzwi

Innym, równie popularnym pomysłem są szklane drzwi, które także mogą przybierać różne formy. Ich zaletą jest fakt, że potrafią pięknie podkreślić styl wnętrza, albo wręcz przeciwnie – wprowadzać bardziej lub mniej subtelne nawiązanie do innego wybranego kierunku, na przykład łukowate szklane drzwi będą mogą stanowić echa stylu art deco.

 

Szklane drzwi dodatkowo przepuszczają światło, a więc świetnie sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy doświetlić ciemne pomieszczenie.

 

szklane drzwi w stylu art deco
Projekt Koda Studio Karolina Kulczycka | Foto: Migdał Studio
przeszklenia we wnętrzach
proj. Agata Knorowska & Agata Pawlik (Fina Studio) | fot. Migdał Studio

 

Umiejętnie zastosowane szklane drzwi pomogą podkreślić spójność aranżacji, co jest częstym zabiegiem w mieszkaniach w kamienicy charakteryzującymi się układam amfiladowym. W efekcie ,,przenikające się” wnętrza harmonizują i razem tworzą spójną opowieść.

 

przeszklone drzwi w stylu francuskim
Projekt: Hanna Pietras, Julia Pałuba | Zdjęcia: Mood Authors

 

Witryny

Kolejnym, ostatnimi czasy bardzo popularnym rozwiązaniem są witryny. Oglądając kolejne realizacje architektów można odnieść wrażenie, że polscy projektanci na nowo odkryli potencjał szklanych szafek i prześcigają się w coraz to efektywniejszych pomysłach, których wspólnym mianownikiem jest właśnie szkło.

 

nowoczesna kuchnia z witryną
proj. Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz | zdj. Tom Kurek | Stylizacja: Eliza Mrozińska

 

Witryna daje możliwość wyeksponowania wybranych przedmiotów, na przykład ulubionej zastawy stołowej czy kolekcji filiżanek. Jeśli jednak obawiasz się, że wprowadzi to chaos do Twojego wnętrza, możesz pomyśleć nad wykorzystaniem szkła barwionego, na przykład grafitowego, które zyskuje na wyglądzie przy dedykowanym podświetleniu lub – znów – ornamentowego, które nie jest w pełni przezroczyste.

 

witryna ze szkłem ornamentowym we wnętrzu
proj. Grupa NONO, fot. ONI Stories

 

Meble ze szkła

Szkło można wprowadzić również w formie elementów typowo wyposażeniowych, typu meble. Szklane stoliki kawowe czy krzesła będą nie tylko po prostu funkcjonalne, ale również wprowadzą faktor nowoczesnego luksusu. Meble jak małe dzieła sztuki dekorują wnętrze i jednocześnie nie przytłaczają go swoją obecnością.

 

przeszklenia we wnętrzach
Design: JT Grupa

 

Szklane lampy

Szkło determinuje wygląd również opraw oświetleniowych, szczególnie tych, które oprócz podstawowej roli, pełnią również funkcje dekoracyjne. Przezroczyste lampy prezentują się najlepiej w połączeniu z ozdobnymi żarówkami. Natomiast wybór opraw z przydymionego lub mlecznego szkła, które emitują ,,miękkie” światło, sprawi że w naszym domu zapanuje przytulna atmosfera.

Poprzez dostępność w ofercie Internity Home różnorodnych modeli szklanych lamp, spokojnie możemy je wprowadzić do wnętrz urządzonych w niemalże każdym stylu: od minimalistycznego, przez loft, kończąc na rustykalnym.

 

szkło w nowoczesnych wnętrzach
proj. DOMagała Design | fot. Tom Kurek

 

Transparentna ceramika łazienkowa

Ostatnim rozwiązaniem, które tak naprawdę w Polsce dopiero zaczyna się pojawiać na szerszą skalę jest szklana ceramika w klimacie Antonio Lupi. Transparentne umywalki i wanny występujące w wielu hipnotyzujących kolorach, wynoszą projekty salonów kąpielowych na zupełnie inny poziom.

Delikatne w swojej formie produkty pozwalają odgrywać pierwszoplanową rolę wodzie – raz sączącej się delikatnym strumieniem, innym razem wzburzonej. To wszystko sprawia, że przezroczyste wanny i umywalki stają się sercem aranżacji, dając nowe życie przestrzeniom ubranym w niespotykany dotąd luksus i komfort na najwyższym poziomie.

Zapytaj // naszego eksperta

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków