Domy przyszłości - jak będą wyglądały?
Biuro projektowe Hola

Domy przyszłości – jak będą wyglądały?

Dziś będzie trochę jak w kultowej polskiej komedii science fiction. ,,Seksmisja” przenosi nas do dalekiej przyszłości i opowiada o tym ,,co by było gdyby…”. My również wybiegniemy trochę w przyszłość, ale raczej będzie to miało mało wspólnego z czymś niemożliwym i trudnym do osiągnięcia, albowiem w tym wpisie przyjrzę się aktualnym tendencjom w świecie architektury i budownictwa. Postaram się zebrać dla Was najciekawsze pomysły na domy, które w niedalekiej przyszłości mają szansę stać się swojego rodzaju standardem, tak jak tradycyjne betonowe budynki. Domy przyszłości – ciekawi jak będą wyglądały? Zapraszam do wpisu pełnego inspiracji i wspaniałych idei.  

 

Domy przyszłości, czyli jakie?

Obecnie widać mnóstwo tendencji w świecie architektury. Z jednej strony szukamy pomysłów na wybudowanie domu jak najmniejszym kosztem, a z drugiej powstają wspaniałe budynki imponujące nie tylko metrażem, ale też formą i niekiedy materiałami z jakich zostały wykonane. Poniżej przedstawię Wam pokrótce najciekawsze pomysły, a także kierunki w architekturze, w które zdaje się idziemy. Nie zabraknie innowacji, ale też bardziej tradycyjnego podejścia, które przypadnie do gustu zwolennikom sprawdzonych rozwiązań. 

 

Domy przyszłości
Domy przyszłości

Mikro domki bez pozwolenia na budowę

Zaczniemy od maksymalnie ekonomicznego rozwiązania promowanego w Polsce przez Wojciecha Zatuszka, który zainicjował projekt ,,Zbuduj sam dom”. Promuje on ideę mikro domów zbudowanych metodą szkieletową z paneli SIP. Dzięki tej technice, a także przede wszystkim dzięki samodzielnemu budowaniu z dostępnej instrukcji, koszty postawienia domu o powierzchni 35 m2 zamykają się w 40 tys. złotych (kwota nie obejmuje ceny działki).  

Co ciekawe, promuje on metodę budowania systemem gospodarczym, która to omija kwestię pozwolenia na budowę w granicach obowiązującego prawa. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, kliknij poniższy artykuł.

 

DOM 35 M2 ZA 40 TYS. ZŁOTYCH – WYWIAD Z REALIZATOREM PROJEKTU

 

Inicjatywa ,,Zbuduj sam dom" | proj. Grupa Bardzo Twórcza
Inicjatywa ,,Zbuduj sam dom” | proj. Grupa Bardzo Twórcza

 

Domy na wodzie

Innym pomysłem na ominięcie kosztownej i czasochłonnej procedury otrzymania pozwolenia na budowę są domki na wodzie. Póki co, zainteresowanie nimi wykazuje głównie branża turystyczna, a klienci indywidualni traktują je jedynie jako domki letniskowe. Jednak trend na alternatywne sposoby zamieszkiwania i tym samym w domku na wodzie, zwiększa się. Wyobraźcie sobie, że poza granicami naszego kraju, np. w Niemczech, Holandii czy Danii istnieją całe osiedla na wodzie. Oprócz niewątpliwych uroków tego rozwiązania, istnieją również pewne ograniczenia. Jestem jednak dobrej myśli i sądzę, że z biegiem lat wszystkie problemy związane z brakiem meldunku, niemożliwością wzięcia kredytu w przypadku zamieszkiwania na wodzie, czy chociażby dostarczania poczty, zdołamy rozwiązać. 

 

Przeczytaj więcej o tej inicjatywie 

 

Pływające domki, Rotterdam, Holandia
Pływające domki, Rotterdam, Holandia

Mobilne domki jako gotowe produkty

Pisząc o mobilnych domkach, nie miałam na myśli typowych przyczep campingowych. Moje myśli są skierowane ku mobilnym domkom Mooti. Firma ta oferuje 3 rodzaje domów o rozmiarach: S, M, L. My jesteśmy odpowiedzialni jedynie za kupno działki, wybranie projektu, który można modyfikować wedle własnych upodobań i potrzeb, a firma Mooti przywozi nam gotowy produkt – dom na naszą działkę. Brzmi jak utopijna wizja? Nie, w tę stronę właśnie podążamy. 

 

CAŁOROCZNE DOMKI MOOTI BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ

 

Przykładowy domek zrealizowany przez firmę Mooti
Przykładowy domek zrealizowany przez firmę Mooti

Domy modułowe

Drewniane domy modułowe Simple House to z kolei inicjatywa architekta Jakuba Szczęsnego. Ich największą zaletą jest to, że ze względu na swoją modułowość możemy dowolnie zmieniać jego formę i wielkość w zależności od naszych potrzeb czy zasobności portfela. Jeszcze większą frajdę sprawia to, że możemy zmienić jego wielkość i tym samym wygląd w trakcie mieszkania. Inną ważną kwestią jest oczywiście dbałość o środowisko naturalne, a także nasze finanse. Firma podaje na swojej stronie kwoty od 50 tys. zł (dla domku o powierzchni 25 m²) do 234 tys. zł (dla domu o powierzchni 92 m²). 

 

TANIE DOMY MODUŁOWE SIMPLE HOUSE – CZYLI PROSTA RECEPTA NA DOM

 

Dom modułowy Simple House
Dom modułowy Simple House

 

Mikro domy inspirowane duńską hytte

My Polacy lubimy również inspirować się dobrymi pomysłami, które są realizowane w innych krajach. Tak niewątpliwie było z duńską hyttą. ,,Hytte” to najczęściej drewniany domek, położony poza miastem: nad morzem, w lesie lub w górach. Na ”hytcie” Norwegowie bardzo często spędzają wolne dłuższe weekendy, Święta Wielkanocne i wakacje. I tak w Polsce, pod Warszawą, a dokładniej we wsi Całowanie, powstaje osiedle 139 ekologicznych mikro domów. Całowanie leży na malowniczych terenach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Stanowią je przede wszystkim tereny leśne przeplatane połaciami łąk, wąwozów rzecznych, piaszczystych wydm i terenów torfowych. Oprócz walorów estetycznych, Mazowiecki Park Krajobrazowy obfituje w ok. 77 km szlaków pieszych, liczne trasy konne, ścieżki rowerowe oraz narciarskie trasy biegowe. Ta inicjatywa to niezwykły zwrot w stronę natury i powrót do korzeni. Kto jest na tak?

 

RZUĆ WSZYSTKO I CHODŹ… MIESZKAĆ W CAŁOWANIU

 

Domki w Całowaniu inspirowane duńskimi hytte
Domki w Całowaniu inspirowane duńskimi hytte

Szklane domy

Teraz płynnie przejdziemy do bardziej tradycyjnych rozwiązań. Przed Wami tak zwany ,,Mirror House”, czyli jak sama nazwa wskazuje – lustrzany dom zrealizowany przez biuro projektowe REFORM Architekt. Dom znajduje się w Izabelinie pod Warszawą, na skraju Kampinosu. Co wyróżnia ten projekt, oprócz imponującej powierzchni, która wynosi ok. 400 m2? Przede wszystkim nietypowa elewacja. W przeważającej części pokrywają ją lustrzane panele, kontrastujące z białą fasadą, która nieco urealnia projekt, nadając mu kształt. Chcielibyście zamieszkać w takim domu? Mnie martwi tylko jedno. Co ze zwierzętami, których domem jest ten las? Czy lustrzany dom to, aby na pewno dobry pomysł w lesie?

 

LUSTRZANY DOM – ABSTRAKCJA CZY RZECZYWISTOŚĆ?

 

Lustrzany dom | proj. Reform Architekt
Lustrzany dom | proj. Reform Architekt

Nowoczesne formy zderzające się z pięknem natury

Coraz częściej możemy podziwiać piękne domy, które uwodzą przede wszystkim prostymi formami i dużymi przeszkleniami. Takie projekty najlepiej wyglądają na łonie natury. Kontrastujące formy: z jednej strony nowoczesne dzieła, które wyszły spod ręki człowieka, a z drugiej – krajobraz stworzony przez niedoścignioną w swej doskonałości naturę. Duże okna jeszcze bardziej zbliżają nas do jej piękna, a do wnętrz wpuszczają dużą ilość energetycznego światła.

 

Domy na łonie natury idealnie wpisuje się w nowy trend, jakim jest eskapizm we wnętrzach

 

Zobacz wnętrze górskiej chaty

 

Górska chata w Pieninach | Realizacja: Grupa Projektowa Hola, foto: Yassen Hristov
Górska chata w Pieninach | Realizacja: Grupa Projektowa Hola, foto: Yassen Hristov
proj. Kaza Design
proj. Kaza Design

Stare na nowo

Oprócz tego często możemy spotkać się z nadawaniem drugiego życia nie tylko starym przedmiotom. Mam na myśli na przykład opuszczone fabryki. Śmiało – zaprośmy do nich modny styl industrialny, który narodził się właśnie z potrzeby zagospodarowania poprzemysłowych budynków. Tak powstał poniższy loft w byłej fabryce marmolady. Brzmi smacznie? Wygląda jeszcze piękniej!

 

Loft Kolasiński Jacek Kolasiński - Loft w fabryce marmolady
Loft Kolasiński Jacek Kolasiński – Loft w fabryce marmolady

Tradycyjne budownictwo

Pomimo wielu pomysłów i ciekawych rozwiązań, sądzę że tradycyjne podejście do budowania domów nigdy nie zginie – i dobrze. Możemy często usłyszeć słowa: ,,beton to beton” i jeśli tylko ktoś najlepiej i przede wszystkim najbezpieczniej czuje się w tym sprawdzonym rozwiązaniu, to śmiało. Tradycyjne domy są najczęściej wybieraną opcją, a dzięki wielości i różnorodności projektów, każdy może bez problemu odnaleźć swój ideał. 

 

Tradycyjny dom
Tradycyjny dom

Wnętrze domu? – jak najbardziej zindywidualizowane

W tej chwili możemy zauważyć pewną dominującą cechę każdego domu. Czy to domek na wodzie, czy lustrzana bryła wszyscy chcemy mieć jak największy wpływ na ostateczny wygląd mieszkania i jego funkcjonalność. Dążymy do jak największej indywidualizacji wnętrza i w ten sposób powstają mobilne regały, modułowe meble, czy zintegrowane meble na wymiar. Dzięki temu z łatwością wykorzystamy każdą, nawet najmniejszą część naszych czterech kątów. Poniżej znajdują się przykłady takich rozwiązań. 

 

proj. Architektura&Design

 

proj. TISSELLISTUDIOARCHITETTI