Styl francuskich kamienic zagościł w polskich wnętrzach | Hot trend
proj. Colombe Design

Styl francuskich kamienic zagościł w polskich wnętrzach | Hot trend

Moda na apartamenty w starych kamienicach trwa w najlepsze a wraz z nią trend na styl francuski. Czym się charakteryzuje? Komu szczególnie przypadnie do gustu? I skąd w ogóle aż tak duże zainteresowanie architektów i projektantów wnętrz tym kierunkiem? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

 

proj. Colombe Design
proj. Colombe Design

 

Mieszanie w zabytkowej kamienicy na wagę złota

W szalonym świecie konsumpcjonizmu coraz bardziej doceniamy rzeczy niematerialne. A jeśli już coś wiąże się z przybytkiem spraw doczesnych, szukamy tej wartości dodanej, która czyni coś wyjątkowym. Nie bez powodu coraz częściej mówi się na przykład o ,,meblach z duszą”.

Z tego też może wynikać gorące zainteresowanie mieszkaniami na rynku wtórnym, a szczególnie tymi zlokalizowanymi w zabytkowych kamienicach. Ma to swoje przełożenie również na ceny takich mieszkań, które są coraz wyższe, a te po renowacji osiągają zawrotne sumy (choć rynek domów z historią dopiero się rozkręca).

 

Zanim weźmiemy się do remontu wiekowego mieszkania w kamienicy, na początku powinniśmy sprawdzić czy lub ewentualnie w jakim stopniu kamienica jest wpisana do rejestru zabytków. Aby uniknąć kosztownych niespodzianek, warto już na na etapie kupowania nieruchomości, skonsultować się z architektem wnętrz, który ma doświadczenie w tego typu projektach.

 

Mieszkanie w kamienicy – prestiż czy udręka?

 

proj. Anna Koszela
proj. Anna Koszela

 

Co mają wspólnego mieszkania w kamienicy ze stylem francuskim?

Omawiany dziś styl francuski doskonale pasuje do klimatu mieszkań w kamienicy. Mimo iż to doskonały duet, nie powinniśmy się ograniczać do stosowania tego kierunku tylko w przypadku, gdy mieszkamy w zabytkowym miejscu, bowiem styl paryski sprawdza się w każdym rodzaju zabudowy. W kamienicach styl francuski jest po prostu bardziej autentyczny i łatwiejszy do zaaranżowania, bowiem mamy cudowne, naturalne płótno do wykreowania klimatycznego miejsca w tym stylu.

 

W poniższym mieszkaniu zlokalizowanym w zabytkowej kamienicy udało się uratować jedynie piękne żeliwne grzejniki.

 

styl francuski
proj. Anna Maria Sokołowska, zdj.: Fotomohito

 

Styl francuski we wnętrzach – kompendium wiedzy

Elegancki styl francuski, choć wywodzi się z baroku, mało ma wspólnego z przepychem. Oczywiście znajdziemy tu mnóstwo elementów, które mogłyby wskazywać na zamiłowanie do luksusu, takie jak złoto czy marmur, ale dzięki upodobaniu tego stylu do symetrii oraz przytulności, wszystko jest na tyle wyważone, że mieszkanie urządzone w tym klimacie nikogo nie powinno onieśmielać.

 

Z czym łączyć marmur, żeby nie wyglądał przaśnie?

 

proj. we do design
proj. we do design

 

Z nutą finezji

Wbrew pozorom styl francuski lubuje się w prostocie, którą jednak zawsze przełamuje nuta finezji. Prostym przykładem jest podłoga, która w mieszkaniach urządzonych w tej estetyce zawsze jest drewniana (przynajmniej w pokojach), jednakże nie są to zwykłe deski. Sposób ułożenia w jodełkę francuską lub węgierską jest wisienką na torcie, która decyduje o wytwornym klimacie miejsca.

 

Elegancja od podstaw, czyli deski podłogowe Charme Parquet

 

proj. Miśkiewicz Design
proj. Miśkiewicz Design

 

Przestrzeń… i jeszcze więcej przestrzeni

Styl paryski najlepiej odnajduje się w dużych przestrzeniach. Lubi dużą ilość światła, najlepiej tego naturalnego wpadającego do środka przez duże okna. Rzecz jasna, nie każdy dysponuje takim mieszkaniem. W takim przypadku również możemy dać się wykazać temu stylowi, stawiając na otwarte przestrzenie.

 

proj. Marcin Mackiewicz (Viscato)
proj. Marcin Mackiewicz (Viscato)

 

Wrażenie dużej przestrzeni dadzą nam jeszcze jasne kolory, w których styl francuski bardzo się lubuje. Mowa o nieśmiertelnych beżach, szarościach i bieli. Przy tym jednak muszę zaznaczyć, że ostatnio wcale nie jest to takie jednoznaczne, bowiem moda na welur, który doskonale sprawdza się w mieszkaniach urządzonych w tym klimacie oraz na mocne kolory, sprawia że architekci i projektanci wnętrz coraz częściej pozwalają sobie na drobne, tudzież większa odstępstwa.

 

10 najciekawszych połączeń we wnętrzach

 

styl paryski we wnętrzach
Projekt mieszkania w kamienicy w Lublinie | proj. Justyna Wasiluk Home And Wood

 

Styl francuski to nie tylko klasa, szyk i elegancja – to również przytulność

Aby wnętrze w stylu francuskim można było uznać za skończone, nie możemy zapomnieć o pożądanej przytulności, którą osiągniemy dzięki stosowaniu różnego rodzaju tekstyliów. Pamiętajmy tylko o tym, aby wybierać produkty, na przykład tkaniny, bardzo wysokiej jakości. To pomoże nam uniknąć kiczu a wyczaruje pożądaną atmosferę.

 

proj. Anna Koszela
proj. Anna Koszela
proj. Nasciturus design S.J.
proj. Nasciturus design S.J.

 

W dążeniu do przytulności pomogą nam również piękne tapety, które z powodzeniem możemy stosować w stylu paryskim. Najbardziej pożądane modele to te o teksturze tkanin. Jeśli chodzi o wzór, to najlepiej sprawdzi się motyw kwiatów, albo charakterystyczne dla tego kierunku pionowe pasy.

 

Ciekawym elementem dekoracyjnym, który doskonale sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w stylu paryskim są tapicerowane ściany a także okazałe zagłówki. W poniższym projekcie, zagłowie wykonano z zastanych w starym mieszkaniu drzwi skrzydłowych. Robi wrażenie, prawda?

 

proj. Anna Maria Sokołowska, zdj.: Fotomohito
proj. Anna Maria Sokołowska, zdj.: Fotomohito

 

Meble do wnętrz w stylu francuskim

Tutaj warto wspomnieć o tym, że omawiany w dzisiejszym wpisie styl ma dwie odmiany. Pierwszą z nich jest delikatny, lekko podstarzały styl prowansalsko-rustykalny, w którym królują subtelne, jasne kolory, pobielane (czasami nawet specjalnie postarzane, na przykład za sprawą przetarć) meble oraz pastele pod każdą postacią. Drugą formą jest styl ludwikowski, pełen przepychu, elegancji, wytwornego charakteru i luksusu.

Niezależnie od tego, w którym kierunku pójdziecie, w tym stylu warto stawiać na obłe formy, które sprawiają, że wnętrze jest bardzo eleganckie a przy tym nienachalne. Innym elementem, który szczególnie dobrze sprawdzi się w drugiej odmianie stylu paryskiego, są frędzle, które powoli wracają do łask, na przykład przy lampach, albo welurowych pufkach ze złotymi cokołami.

 

Mieszkanie w stylu francuskim | proj. Monika Pniewska
Mieszkanie w stylu francuskim | proj. Monika Pniewska

 

Podczas aranżacji wnętrza, nie tylko w stylu francuskim, staraj się patrzeć na daną rzecz jako źródło pamięci (mowa tu oczywiście o zastanych przedmiotach lub tych z rynku wtórnego). Najlepiej jeśli są to artykuły bardzo wysokiej jakości, a najczęściej tak jest, bo skoro przetrwały próbę czasu i na dodatek pięknie się zestarzały, na pewno nie są byle czym. Takie przedmioty, na przykład meble mogą opowiedzieć nam historię danej rodziny, albo być sentymentalną pamiątką. W takich przypadkach nie przykładaj dużej uwagi do samego stanu wizualnego mebla czy też jego stylu, bowiem tutaj liczy się zupełnie co innego.

 

proj. Agnieszka Pudlik
proj. Agnieszka Pudlik

 

Smaczki we wnętrzach urządzonych w stylu paryskim

Styl paryski, nie tylko w architekturze, ale też na przykład w modzie, kojarzy nam się z elegancją, szykiem i ponadczasowością. Zadbajmy o to, aby wnętrze urządzone w tym klimacie, jak najwierniej odzwierciedlało te cechy. Pomogą nam w tym drobne detale, które ostatecznie złożą się na piękną całość. Mowa o eleganckich żyrandolach (jeśli masz duże mieszkanie, nie bój się używać tych o dużych gabarytach, może nieco przesadzonych).

 

proj. Anna Koszela
proj. Anna Koszela
proj. Anna Koszela
proj. Anna Koszela

 

Innym elementem, który wpłynie pozytywnie na aranżację w tym stylu są gipsowe sztukaterie czy też różnego rodzaju ozdobne listwy, gzymsy i rozety. Te elementy są bardzo charakterystyczne dla kierunku, który dzisiaj omawiamy, dlatego nie wolno o tym zapominać. Przysłowiową „kropką nad i” będzie kominek (najlepiej w większej ilości niż jeden). Kiedyś pełniły one bardzo znaczącą rolę (ogrzewały mieszkanie), dziś wystarczy jeśli będą ładnie wyglądały. 😉

 

mieszkanie w stylu francuskim
proj. lummo.

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków