Mikrotrendy to niszowe podejście do nowych zjawisk, które skupiają się wokół wąskiego grona odbiorców. Mogą zostać szybko zapomniane lub wręcz przeciwnie – przerodzić się w makrotrendy. Te małe zmiany, mają jednak umiejętność szybkiego zakorzeniania się w masowej świadomości, a co za tym idzie zyskiwania sporej popularności w krótkim czasie. W dziedzinie wnętrz, mikrotrendy można opisać jako dodatek do bazy jaką są dominujące tendencje, obejmujące szerszy kontekst projektowy. Mikrotrendy najczęściej dotyczą elementów dekoracyjnych – są to detale, które wprowadzają nową jakość do przestrzeni, często stając się jej punktem fokusowym. Nasza redakcja prześledziła najsilniejsze tendencje pojawiające się w świecie wnętrz oraz na targach i wyłoniła sześć mikrotrendów, które umocnią swoją pozycję w tym roku i z pewnością pozostaną z nami w 2024.
Najpopularniejsze mikrotrendy w dekoracjach wnętrz | TOP 9
1. Fotele, obok których nie przejdziesz obojętnie
Pierwszym mikrotrendem, który dość silnie daje o sobie znać, są fotele o bardzo designerskiej i nietuzinkowej formie. Taki mebel ma niezwykłą umiejętność stawania się punktem fokusowym aranżacji. Ponadto wprowadzenie ciekawego fotela do wnętrza, pozwala na szybkie odświeżenie przestrzeni bez większych zmian. Funkcjonalne, stylowe, wygodne i tapicerowane materiałami łatwymi w utrzymaniu czystości – takie są fotele będące w mikrotrendach 2023.
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
2. Odważne wzory
Świat wnętrz, przez najbliższe 24 miesiące wypełnią duże, odważne i barwne wzory. Monochromatyczne i minimalistyczne aranżacje, będą wypierane przez maksymalizm ubrany w nasycone, mocne kolory. Będziemy poszukiwać kreatywnych rozwiązań z elementami zabawy. Jednocześnie nie oznacza to, że całkowicie zapomnimy o klasycznych rozwiązaniach – będziemy reinterpretować znane motywy ikony w nowy sposób.
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
3. Zrównoważony design i wnętrza w stylu slow
Zrównoważona produkcja nie jest nowym zagadnieniem, jednak nadal słabo zakorzenionym w świadomości ogółu. Ten rok przyniesie rozwiązania, dzięki którym cyrkularny design stanie się bardziej zrozumiały i praktykowany. Nie oznacza to jedynie ponownego wykorzystywania wyprodukowanych już przedmiotów, ale też wybieranie długotrwałych rozwiązań i trwałych mebli wykonanych lokalnie z dostępnych materiałów.
Nordyckie echa i przytulny minimalizm w krakowskim mieszkaniu
Ostatnio dodane
4. Metaliczne dodatki
Dekoracje i elementy wykończenia z metalu zyskują na popularności. Zwłaszcza aluminium jest chętnie wykorzystywane, a to przez wzgląd na swoje właściwości. Metal ten może być poddawany recyklingowi i nie różni się jakościowo od tego, uzyskanego z wytworu pierwotnego. Flagowym produktem Internity Home, wykonywanym właśnie z aluminium są oprawy oświetleniowe SternLight.
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
5. Kinkiety
Lampy ścienne nieoczekiwanie przeniknęły do świata wnętrz. Kinkiety nie są jedynie kolejnym źródłem światła, ale ważną częścią wystroju i dopełnieniem stylu wnętrza. Designerskie formy lamp, wykonanych z trwałych materiałów będą pojawiać się w projektach przez najblizsze 2 lata.
Kinkiet w łazience | Przegląd najciekawszych produktów i projektów
Ostatnio dodane
6. Grzybobranie
Inspirowany naturą mikrotrend ma szanse stać się prawdziwą gwiazdą 2023 roku – jednak z pewnością nie zachwyci każdego. Motyw grzybów w dekoracjach i elementach wystroju zaczął pojawiać się w 2021 roku i nieoczekiwanie stał się dominującym tematem w projektowaniu, a grzyby przeniknęły do prac nawet wysokiej klasy designerów i artystów. Okazuje się, że nie trzeba być mikologiem, by docenić prostą formę grzyba, a wprowadzenie go pod postacią dekoracji to subtelny ukłon w stronę ekscentryczności.
Zanim pojawią się wszędzie, pojawią się tutaj – raport trendów Pinteresta 2023