Sypialnia powinna być nie tylko oazą naszej prywatności, ale przede wszystkim relaksu i wyciszenia. Z tych względów bardzo ważne jest, aby szczególnie zadbać o jej aranżację, która z jednej strony będzie cieszyła oko, z drugiej stanie się odpowiedzią na nasze potrzeby. W dzisiejszym wpisie zdradzę kilka cennych wskazówek dotyczących aranżacji właśnie tego miejsca, a także postaram się Was zainspirować, przedstawiając najpiękniejsze projekty sypialni. Zapraszam!
Aranżacja sypialni – krok po kroku
,,Czyste sumienie jest najlepszą poduszką do spania”…
…przyznam, że chciałam, aby ten wpis zaczynał się od słów wypowiedzianych przez Marka Hłasko. Oczywiście nie mają one nic wspólnego z aranżacją, ale w dobitny sposób pokazują, że najczęściej projekt wnętrza wcale nie jest kluczowy dla jakości naszego snu.
Jednak istnieje element, który ma realne przełożenie na to, jak śpimy. Mowa oczywiście o materacu. Odpowiednio dobrany działa jak najlepszy eliksir na nasze ciało i duszę. Jak zatem wybrać odpowiedni? Najbardziej wskazane jest oczywiście przymierzanie i testowanie. Zwróć uwagę na jego grubość i twardość, ponieważ to kluczowe cechy jeśli chodzi o zapewnienie najlepszego podparcia dla naszego kręgosłupa. Ponadto warto wiedzieć, z jakich warstw składa się materac oraz z jakich materiałów został wykonany. Materace luksusowych marek mają również dodatkowe funkcje, takie jak np. hipoalergiczna warstwa czy regulacja temperatury.
Proste zasady, które warto poznać przed aranżacją sypialni
► Stawiaj na ciepłe, stonowane kolory, które wprawiają w dobry nastrój i pomagają w wyciszeniu. Pomimo trendu na mocne barwy we wnętrzach, warstwo stawiać na nieśmiertelną klasykę. Idealnie sprawdzą się ponadczasowe szarości, beże, kość słoniowa, biel oraz brązy. Bazową tonację warto przełamać pastelami lub mocniejszą plamą koloru wprowadzoną w detalach.
Tak samo jak z ilością kolorów, nie można przesadzać z ilością wzorów w aranżacji sypialni. Jeśli jednak boisz się nudy, możesz postawić na grę różnymi teksturami.
►Zadbaj o odpowiednie wykończenie ścian i podłóg. W sypialni dobrze sprawdzają się panele 3D, tapety, fototapety oraz sztukaterie, za pomocą których możemy wyeksponować wybrane elementy. Inną ciekawą propozycją są lamele, tynk strukturalny, albo panele tapicerowane, które doskonale zdają egzamin na ścianie za łóżkiem. Nie zapominajmy, że również sufit, często nazywany ,,piątą ścianą” stanowi duże pole do popisu jeśli chodzi o dekorację wnętrza.
Tapicerowane panele ścienne – chwilowa moda czy rozwiązanie na lata?
Jeśli chodzi o wykończenie podłogi w sypialni to pierwszym najlepszym wyborem będą drewniane deski (warstwowe możesz stosować na ogrzewanie podłogowe lub lite). Możliwości układania, np. w sposób tradycyjny lub w jodełkę, stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Tańszą alternatywą jest podłoga z paneli laminowanych. Inną możliwością jest zastosowanie wykładziny, która zachęca nie tylko przyjemną strukturą, ale też ma dobre właściwości akustyczne.
Jak dobrać odpowiedni dywan do wnętrza?
► Kluczem do sukcesu jest wprowadzenie do aranżacji dużej ilości miękkich materiałów, które sprawią, że sypialnia stanie przytulna i przyjemna w odbiorze. Nie bójmy się zatem tapicerowanych zagłówków, dekoracyjnych poduszek i pledów. Pięknie sprawdzą się także tapety tekstylne.
► Zadbaj o odpowiednią oprawę okien, która ma wpływ nie tylko na ostateczny design wnętrza, ale odpowiednio dobrana zwiększa komfort życia. Shuttersy, rolety, żaluzje czy zasłony potrafią nas ochronić przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i rażącymi promieniami słońca o poranku więc nie możemy tego aspektu nigdy bagatelizować!
► Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Podstawowa kwestia to szerokość – gdy sypialnia jest zaaranżowana dla jednej osoby jego szerokość powinna wynosić minimum metr, jeśli dla dwóch osób – min. 160 cm. Druga kwestia to wysokość łóżka, która powinna wynosić min. 50 cm. Jeśli chodzi o jego design, to należy go jak najbardziej dopasować do stylu wnętrza. Ważna jest także jego funkcjonalność. Zastanów się czy wolisz chować pościel do szuflady czy bardziej preferujesz przykrycie jej tylko narzutą. Wszystko zmienia postać rzeczy, gdy mamy małą sypialnię / mieszkanie, wtedy nawet gdy nie lubimy chować pościeli do schowka, to i tak może się przydać na inne rzeczy.
► Nie bagatelizuj roli światła, które jak wiecie potrafi z wnętrza wyciągnąć wszystkie walory i jednocześnie ukryć pewne niedociągnięcia czy mankamenty. Jednakże to nie wszystko – musimy zadbać o barwę światła i rozmieszczenie opraw. Odpowiednie do sypialni jest ciepłe światło, które wprawia nas w odpowiedni nastrój i tworzy przyjemny klimat. Jeśli chodzi o ilość punktów światła, oprócz oświetlenia głównego, ważne są dodatkowe lampy, które najbardziej przydatne są po obu stronach łóżka. Możesz postawić na długie zwieszane lampy, kinkiety (na rynku mamy obecnie mnóstwo tych designerskich, regulowanych), albo tradycyjne lampki noce. Dodatkowe oświetlenie będzie pomocne nie tylko podczas zwykłych codziennych czynności, jak czytanie książek przed snem, ale też stworzy nastrojowy klimat.
► Trochę zasad feng shui nie zaszkodzi, które między innymi mówią o tym, że łóżko nie powinno być umiejscowione vis-a-vis drzwi wejściowych. Pamiętajmy również o tym, że w przypadku dwuosobowego łóżka, dojście powinno być umożliwione z dwóch stron. Ponadto mówi się o tym, aby nie montować nad łóżkiem żyrandoli, albo luster. Oprócz tego, niezwykle ważne jest to, co widzimy przed sobą, leżąc w łóżku. Najlepiej więc, by naprzeciwko było okno lub wyjście na taras, a jeśli nie ma takiej możliwości – ściana z ciekawą tapetą lub kolorem, które wprowadzi nas w stan odprężenia (np. zieleń).