Mała łazienka w bloku – duże wyzwanie? Niewątpliwie tak jest, jednakże z pomocą architekta, projektanta wnętrz czy chociażby eksperta zatrudnionego w salonie łazienek, jesteśmy w stanie wykreować nie tylko piękną przestrzeń, ale przede wszystkim funkcjonalną. Co ciekawe, coraz częściej możemy spotkać się z możliwością wykonania rzutu łazienki w salonie z wyposażeniem. Na przykład w naszych showroomach (Internity Home i Prodesigne), projekt łazienki otrzymujemy gratis przy zakupach na co najmniej 5000 złotych. Jednak zanim przejdziemy do rzeczy, warto solidnie się zainspirować oraz sprawdzić, jakie rozwiązania szczególnie dobrze odnajdą się przy mniejszym metrażu łazienki. Kubki w dłoń i zaczynamy!
Mała łazienka w bloku nie musi być biała
Totalnie nie dziwi mnie fakt, że najbardziej polecanym kolorem do łazienki jest biel, albo beż. Co więcej, nie mam nic przeciwko stosowaniu tych barw w tym pomieszczeniu. Są subtelne, łagodne, wpisuje się w prawie każdy styl, a co najważniejsze – optycznie powiększają wnętrze.
Jasna ceramika optycznie powiększy łazienkę
Jednakże, jeśli ktoś ma ochotę na inny kolor, chociażby szarość, nie widzę najmniejszego problemu. Wtedy wystarczy po prostu wszystko dobrze ograć. Możemy wybrać, na przykład szarą ceramikę o wysokim połysku, która świetnie odbija światło. Wybierając szafkę łazienkową w tym kolorze warto postawić na połyskujący front.
Z każdej sytuacji jest wyjście, a małą łazienkę wykończoną innym kolorem niż biały, uratujemy:
- dużą ilością sztucznego światła;
- naturalnym światłem wpadającym przez okno;
- wysoko – połyskowymi fakturami;
- powierzchniami z tak zwaną głębią (kamień lub drewno);
- trójwymiarowymi powierzchniami, na przykład na ceramice (słyszeliście o płytkach 3D?)
Płytki do małej łazienki
Ceramika z fantazją
W małej łazience w bloku lepiej nie szaleć z ilością wzorów i wielkoformatowymi płytkami. Im prościej, tym lepiej. Jeśli jednak chcielibyśmy wprowadzić doń wzór, na przykład modny tropikalny, albo patchworkowy, nic nie stoi na przeszkodzie. Trzeba to jednak zrobić z głową. Mam dla Was dwa ciekawe rozwiązania:
- jednolitą ceramikę aplikujemy na ścianach i posadzce a wzorzyste płytki pojawiają się tylko na wybranym elemencie ściany (wybierzmy jakieś strategiczne miejsce, na przykład strefę umywalkową, wc, albo prysznicową);
- na ścianach niech pojawią się jednokolorowe płytki, natomiast podłoga niech zachwyci pięknym wzorem!
Wzór na sukces
Istnieją inne ciekawe alternatywy dla stricte wzorzystych płytek. Pierwsza z nim to ceramika drewnopodobna, która nie dość, że pięknie się prezentuje, to jeszcze nadaje głębi wnętrzu, co wpływa na optyczne powiększenie łazienki. Przy tym warto dodać, że im naturalniejszą imitację drewna wybierzemy (z sękami, przebarwieniami, pęknięciami), tym lepszy efekt uzyskamy. Następną zaletą takich płytek jest to, że doskonale łączą się z polecaną do małych pomieszczeń białą ceramiką, ale również z szarą, na przykład imitującą modny beton architektoniczny.
TOP 5: kolekcje płytek drewnopodobnych
Wybrane płytki drewnopodobne dostępne w naszych showroomach
Drugą alternatywą są ścienne płytki metro w białym lub czarnym wybarwieniu w połysku. Te tradycyjne kafelki pięknie odbijają światło. Dzięki temu, że coś się dzieje na ceramice za sprawą tego w jaki sposób odbijają światło, łazienka nie jest, ani nudna, ani przesadzona. Nadal mamy poczucie prostoty i harmonii, ale jednak z pazurem.
Płytki "metro" to doskonała propozycja do kompaktowych wnętrz
Zabawa formą
Ciekawym elementem, który na pewno wzbogaci aranżację małej łazienki w bloku są płytki o niestandardowym kształcie. Możemy postawić na arabeskę, heksagony, albo modną jodełkę (chevron). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą różne formy. Inną ciekawą możliwością jest znana i lubiana mozaika. Jej biżuteryjne wykończenie na pewno wzbogaci aranżację przestrzeni kąpielowej.
Płytki w jodełkę, czyli przepis na nietuzinkowe wnętrze
Nie daj się wkraść nudzie!
W małej łazience estetyka podąża za funkcją
Jeśli nasza łazienka nie będzie urządzona według zasad ergonomii, to nieważne jak będzie piękna – i tak nie będziemy zadowoleni z efektu. Koniec końców, przecież mamy z niej korzystać a nie siedzieć i się jej przyglądać.
Sprawę utrudnia fakt, że nieważne czy ktoś ma łazienkę o wielkości naszej całej kawalarki, czy właśnie przysłowiową „2×3″… i tak każdy musi w niej pomieścić wszystkie niezbędne elementy, które sprawią, że pomieszczenie będzie spełniało podstawowe funkcje. Warto podkreślić, że to nie sztuka wszystko upchać. Poszczególne elementy, ze względu na wygodę, powinny znajdować się w odpowiednich odległościach od siebie.
Do podstawowego wyposażenia sanitarnego zaliczamy: miskę wc, umywalkę, wannę lub prysznic. Z innych elementów, które również najczęściej znajdziemy w tym pomieszczeniu, możemy w miarę możliwości zrezygnować, na przykład z pralki, na którą czasami znajduje się miejsce w kuchni czy z szafki na środki czystości, albo ręczniki.
Wyposażenie łazienki skrojone na miarę potrzeb małego wnętrza
Najczęstszym dylematem w przypadku małych łazienek jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Najprościej jest po prostu zadać sobie pytanie, czy wolimy szybki, orzeźwiający prysznic czy relaksującą kąpiel. Wbrew pozorom, to powinno być dla nas najważniejszym wyznacznikiem, ponieważ jeśli chcemy, to w prawie każdym, nawet najmniejszym, pomieszczeniu powinno znaleźć się miejsce na wannę…
Mała łazienka z wanną – obalamy 3 najpopularniejsze mity
Propozycje naszego stylisty
Jeśli jednak zdecydujemy się prysznic, warto dobrze przemyśleć, gdzie go umiejscowimy oraz w jakiej formie. Jeśli nasza łazienka w bloku ma jakąś wnękę, to warto tam zaaranżować strefę kąpielową. Innym odpowiednim miejscem na brodzik jest wybrany kąt, bowiem prysznic narożny zajmuje zazwyczaj mniej miejsca. Czego unikać? Prysznic nie powinien znajdować się na przeciwko drzwi, ponieważ to niepotrzebnie daje wrażenie zagracenia i bardzo małej, wręcz klaustrofobicznej przestrzeni. W tym miejscu najlepiej, gdyby znalazło się okno lub umywalka z lustrem.
W małej łazience doskonale sprawdzą się lustra (najlepiej bez ram). To one zdublują pomieszczenie i sprawią, że będzie wyglądało na co najmniej dwa razy większe.
W naszych showroomach znajdziesz wyselekcjonowane produkty najlepszych brandów
W małej łazience w bloku doskonale sprawdzi się minimalistyczny brodzik, który bardzo niewiele wystaje ponad poziom podłogi. Ultra nowoczesnym i minimalistycznym rozwiązaniem jest odpływ liniowy. Te same płytki na całej podłodze, włączając w to obszar prysznica, sprawiają że łazienka stanie się bardziej przestronna.
Innym ciekawym pomysłem, który docenią przede wszystkim osoby niepotrafiące wybrać pomiędzy wanną i prysznicem, jest rozwiązanie „2w1”. Tradycyjną wannę należy jedynie doposażyć specjalnym parawanem, który umożliwi szybki prysznic bez rozchlapywania wody po całej łazience.
Jaka miska wc do małej łazienki?
Istotną kwestią jest również wybranie odpowiedniej miski wc. Do małej łazienki w bloku warto wybrać miskę ustępową, którą montuje się na stelażach ukrytych w ścianie. Takie rozwiązanie uwalnia podłogę. Ponadto nie widać mało estetycznych instalacji oraz zbiornika na wodę. Jeśli nie wykonamy stelaża sięgającego do sufitu, to nad nim możemy wygospodarować półkę, która będzie na wagę złota szczególnie w małych pomieszczeniach. Najmniejsze miski ustępowe mają 46 cm długości. Do tego należy doliczyć stelaż (ok 12 cm).
Jeśli ubolewasz nad tym, że w Twojej łazience brakuje miejsca na bidet, możesz zdecydować się na toaletę myjącą.
Nasze propozycje produktów
,,Kropka nad i” w aranżacji małej łazienki
Istotną rolę w aranżacji nie tylko małej łazienki, ma projekt oświetlenia. Nie zapominajmy o tym, że w łazience, oprócz głównego punktu światła, powinny znaleźć się również to dodatkowe. Z ich pomocą nie tylko będziemy mogli wyczarować pożądany klimat we wnętrzu, ale też wyeksponować wybrane elementy (na przykład ciekawą fakturę płytek) oraz dodamy przestronności wnętrzu. W łazience doskonale sprawdzą się oprawy wpuszczane, natynkowe, kinkiety, a także listwy ledowe.
Oświetlenie do łazienki
Oprócz dobrego projektu oświetlenia, warto postawić na jakieś designerskie smaczki. W tak małym wnętrzu najlepiej, gdyby taka rzecz spełniała nie tylko funkcję estetyczną, ale też funkcjonalną. Takim elementem może być na przykład grzejnik, który przecież powinien znaleźć się w każdej łazience więc dlaczego by nie postawić na jakiś fantazyjny, nieco wyszukany model?
Grzejniki dekoracyjne, czyli funkcjonalność i design w jednym