Mała łazienka z wanną - niemożliwe? Obalamy 3 najpopularniejsze mity
mała łazienka z wanną
proj. Studio Projekt

Mała łazienka z wanną – niemożliwe? Obalamy 3 najpopularniejsze mity

Architekci wnętrz udowadniają, że mała łazienka nie wyklucza wanny. Wystarczy dobre rozplanowanie przestrzeni, odpowiednio dobrane produkty i kreatywność – wtedy mała łazienka z wanną nie stanowi żadnego problemu. Choć jeszcze do niedawna królowała opinia, że jeśli mamy niezbyt imponujący metraż to jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest prysznic (najlepiej z odpływem liniowym), tak obecnie coraz bardziej się od tego odchodzi. Jest wiele patentów na aranżację prywatnej oazy wellness (nawet jeśli miałaby mieć 4×4), o których opowiem w dzisiejszym artykule. Tym samym rozprawię się z najpopularniejszymi mitami! Zapraszam!

 

mała łazienka z wanną
Mała łazienka z wanną | proj. Studio Projekt, zdj.: Fotomohito

 

Mit numer 1: Jak mała łazienka to tylko prysznic

Utarło się, że jeśli mamy małą łazienkę, to jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na prysznic, a o wygodnej wannie, która jest jednym z najlepszych sposobów na relaks, możemy zapomnieć. Nic bardziej mylnego! Współczesne projekty łazienek prezentowane przez architektów mówią zupełnie co innego!

Realizacje, które znajdziecie poniżej, dają mi pewność, że w 99% łazienek, znajdzie się miejsce na wannę. Na rynku jest ogrom rozwiązań, typu: wanna narożna lub do obudowania na przykład piękną mozaiką, albo w rozmiarze XXS (najmniejsze modele mają już od 80 cm szerokości i 100 cm długości).

 

Decydując się na wannę w małej łazience, musisz zadbać nie tylko o wygląd wnętrza, ale też o ergonomie. Jak? Wystarczy zachować minimalne odległości pomiędzy podstawowym wyposażeniem. Swobodny dostęp do wanny w małej łazience zapewni przestrzeń o wymiarach co najmniej 70 x 100 cm, do umywalki 70 x 100 cm, a do miski wc – 80 x 60 cm.

 

proj. Katarzyna Kraszewska
proj. Katarzyna Kraszewska
Wanna XXS w projekcie arch. Jacka Tryca
Wanna XXS w projekcie arch. Jacka Tryca
proj. WZ Studio
proj. WZ Studio
proj. Żaneta Strażyńska
proj. Żaneta Strażyńska
proj. Jacek Tryc
proj. Jacek Tryc
Mała łazienka z wanną
Mała łazienka z wanną
Narożna wanna w małej łazience | proj. Dziurdzia Projekt
Narożna wanna w małej łazience | proj. Dziurdzia Projekt
proj. LOFT Magdalena Adamus
proj. LOFT Magdalena Adamus
proj. LOFT STUDIO arch. Irena Lang
proj. LOFT STUDIO arch. Irena Lang
proj. TIKA Architektura
proj. TIKA Architektura
Mała łazienka z wanną
Mała łazienka z wanną | proj. WZ Studio

 

Dokonując zakupów wyposażenia łazienki w naszych showroomach (Internity Home i Prodesigne), stworzymy w cenie jej projekt! Projekt ma formę porady, która obejmuje dobór armatury pod kątem stylistyki i ergonomii, wybór płytek (kolorystyka, styl, wielkość) oraz wizualizację z możliwością nanoszenia na niej zmian. Kliknij, żeby zobaczyć adresy >>

 

Mit numer 2: Albo wanna, albo prysznic

Drugim popularnym stereotypem dotyczącym aranżacji, nie tylko małej łazienki, jest przeświadczenie, że musimy wybierać między wanną a prysznicem. „Mądre” rady mówiące o tym, że jeśli lubisz szybkie i orzeźwiające rozwiązania – wybierz prysznic, a wannę wtedy, gdy lubisz relaks na najwyższym poziomie, możesz wyrzucić do kosza.

Przecież każdy z nas ma coś, i z jednego typu, i z drugiego. Ja na przykład latem preferuję chłodny prysznic, a nie wyobrażam sobie zimy bez aromatycznej kąpieli w wannie pełnej piany. I gdybym miała sugerować się powyższą regułą, nigdy nie mogłabym się ostatecznie zdecydować. Dlatego wybrałam opcję „2w1”, czyli wannę ze szklanym parawanem, dzięki któremu podczas brania szybkiego prysznicu, woda nie chlapie po całej łazience. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest przewieszenie przeznaczonego do tego materiału (osobiście nie przepadam za tym pomysłem, ale jak wiadomo – 0 gustach się nie dyskutuje).

 

Łazienka w stylu hygge

 

Wanna ze szklanym parawanem w małej łazience | proj. WZ Studio
Wanna ze szklanym parawanem w małej łazience | proj. WZ Studio
mała łazienka z wanną
proj. FORMEA Studio

 

Mit numer 3: Wanna wolnostojąca jest zarezerwowana tylko do dużych łazienek

Zapewne większość myśli, że wanna wolnostojąca jest rarytasem, na który mogą sobie pozwolić jedynie posiadacze dużych salonów kąpielowych. Oczywiście – wanna wolnostojąca najlepiej prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach. Wtedy możemy ją zainstalować w samym centrum łazienki i to prezentuje się naprawdę luksusowo.

Ale kto powiedział, że wanna wolnostojąca musi stać na środku? Architekci pokazują, że swobodnie możemy ją zainstalować przy jednej ze ścian, do tego bateria podłogowa i jesteśmy urządzeni.

Jeśli ktoś z Was zdecyduje się na wannę wolnostojącą pomimo małego metrażu, polecam wziąć pod uwagę wystrój vintage. Wanna na nóżkach w stylu retro zazwyczaj charakteryzuje się bardziej kompaktową formą niż te w nowoczesnym wydaniu. Ponadto ma owalne kształty, które doskonale sprawdzają się w małych wnętrzach. Dodatkowo, wanna na nóżkach doda aranżacji pożądanej lekkości. Nic, tylko brać! 🙂

 

Mała łazienka z wanną potrzebuje optycznego powiększenia. Na plus zadziałają lustra, wysokopołyskowe powierzchnie, duża ilość oświetlenia oraz jasne kolory.

 

Wanny wolnostojące czy przyścienne? – sprawdź na co zwrócić uwagę

proj. Mili Młodzi Ludzie
proj. Mili Młodzi Ludzie
proj. Odwzorowanie
proj. Odwzorowanie
proj. Odwzorowanie
proj. Odwzorowanie
proj. Finchstudio
proj. Finchstudio
proj. HOLA Design
proj. HOLA Design
proj. JMW Architekci
proj. JMW Architekci
mała łazienka z wanną
proj. Pracownia Wielkie Rzeczy

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków