Pomysł na kuchnię - TOP 10 projektów polskich architektów
proj. Kształt Rzeczy, zdj. Foto&Mohito

Pomysł na kuchnię – TOP 10 projektów polskich architektów

W dzisiejszym wpisie znajdziecie 10 przeróżnych aranżacji, za którymi stoją polskie pracownie architektoniczne. Każda z nich miała inny pomysł na kuchnię, jednakże każda jest godna uwagi ze względu na zastosowane rozwiązania i bardzo dobre osadzenie w panujących trendach. Zapraszamy do świata inspirującego piękna.

 

proj. Kształt Rzeczy, zdj. Foto&Mohito
proj. Kształt Rzeczy, zdj. Foto&Mohito

 

1. Biała kuchnia ze złotymi akcentami

Pierwsza propozycja, za którą stoi pracownia JT Grupa, to niebanalny pomysł na kuchnię. Z tego względu, że jest połączona z salonem, architekci bardzo zadbali o jej stronę wizualną. Podstawę aneksu stanowią dolne szafki kuchenne z białymi frontami. Projektanci dobrali do nich kontrastujący czarny blat. Jednakże o wyjątkowości tej kuchni stanowią niestandardowe rozwiązania, do których na pewno możemy zaliczyć mosiężną zabudowę, czyniącą w pomysłowy sposób honory górnych szafek. 

Tłem dla tej pięknej złotej konstrukcji są marmurowe płytki. Dzięki dużemu formatowi udało się uzyskać jednolity rysunek kamienia. Mocnym punktem aranżacji jest wzorzysta podłoga

 

pomysł na kuchnię
Pomysł na kuchnię JT Grupa

 

2. Gdy trend urban jungle spotyka się z historią

Kolejny projekt kuchni opiera się przede wszystkim na dialogu starego z nowym. W efekcie powstała nietuzinkowa aranżacja, od której wprost nie możemy oderwać oczu. Choć nie widać tego na poniższym zdjęciu, centrum tego wnętrza stanowi piękny okrągły stół, który mógł poczuć się jak w domu tylko w towarzystwie wytwornych krzeseł. Meble z historią wprowadzają do projektu wyjątkowy klimat i czynią go jedynym w swoim rodzaju.

W niedalekim sąsiedztwie mini jadalni znajduje się aneks kuchenny stworzony z klasycznych mebli z drewna z ozdobnymi frezami, które wzbogacono industrialną konstrukcją. Oprócz funkcji estetycznych stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania. Nie sposób nie wspomnieć o tapecie w tropikalny wzór, która prezentuje swoje wdzięki na ścianie nad blatem. Ten zupełnie inny element stanowi ciekawą odskocznię dla retro estetyki i sprawia, że wnętrze staje się bardziej nowoczesne.

 

Urban jungle we wnętrzach – trend nie tylko dla odważnych

 

pomysł na kuchnię
Pomysł na kuchnię: Colombe Design

 

3. Pomysł na kuchnię w industrialnym klimacie

Przed Wami kolejny nietuzinkowy pomysł na kuchnię, która znajduje się w klimatycznej kamienicy w samym centrum Warszawy. Arch. Monika Pniewska wykorzystała wszystkie plusy tego miejsca. Tłem dla aneksu kuchennego jest oryginalna, ponad 100 – letnia cegła w czarnym kolorze, która doskonale koresponduje z szarą betonową posadzką. 

Co ciekawe meble kuchenne są wykonane z płyty OSB. Ich surowy charakter jeszcze bardziej podkreśla loftowy wystrój. Aneks od części salonowej oddziela minimalistyczna wyspa. O dobry klimat w kuchni zadbają industrialne projektory zamocowane na szynoprzewodzie. 

 

pomysł na kuchnię
proj. Monika Pniewska One Design

 

4. Pomysł na małą kuchnię

Mała kuchnia również może być urządzona z pomysłem a poniżej doskonały tego przykład. W tym mieszkaniu przeznaczonym na wyjem o powierzchni 32 m2 kuchnia stanowi serce domu. Warto zwrócić uwagę, że pomimo ograniczonej powierzchni, jest wyrazem najgorętszych trendów. Architekci z DWAconcept zdecydowali się na szare meble kuchenne. W roli łącznika górnych i dolnych szafek występuje majestatyczny marmur a kroku dotrzymuje mu równie elegancka złota bateria. Całość dopełniają sztukaterie, piękne welurowe krzesła oraz płytki naśladujące drewno.  

 

proj. DWAconcept, zdj. Niewformie
proj. DWAconcept, zdj. Niewformie

 

5. Czarna kuchnia z charakterem 

Przed Wami aneks kuchenny w mieszkaniu o metrażu niespełna 22 m2. Pomimo niewielkiej powierzchni architektka zdecydowała się na czarne meble kuchenne. Zamiast górnych szafek pojawiła się mini galeria, która sprawia że kuchnia wygląda bardziej jak salon. To eklektyczne wnętrze zbudowane na zasadzie kontrastu jest połączone z jadalnią oraz częścią sypialnianą. Pomimo występujących tu różnych stref funkcyjnych mieszkanie jest bardzo spójne. Białe tło i ograniczona ilość detali sprawia, że wnętrze jest bardzo lekkie w odbiorze. To doskonały dowód na to, że czarna kuchnia ma prawo bytu również w bardzo małych mieszkaniach.

 

5 sposobów na czarną kuchnię | Prezentujemy najciekawsze projekty

 

pomysł na kuchnię
Czarna kuchnia | proj. Nadia Mitłosz

 

6. Biała kuchnia 

Przyszła kolej na białą kuchnię. Jak wiemy jest to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań. W poniższej propozycji, której autorami są architektki z WZ Studio, zastosowano w całości białe meble z delikatnym frezowaniem. Uzupełnia je biały marmurowy blat. Na ścianie znalazła się piękna arabeska. Elementem przełamującym monochromatyczną estetykę jest wzorzysta podłoga. 

 

Dobrym rozwiązaniem w kuchni są meble pod zabudowę do samego sufitu. To nie tylko zwiększa ilość miejsca do przechowywania, ale też pozwala uniknąć czyszczenia trudnych powierzchni.

 

17 zaskakujących błędów, czyli czego byśmy nie powtórzyli w aranżacji domu

 

pomysł na kuchnię
proj. WZ Studio

 

7. Szara kuchnia

Równie popularnym ostatnimi czasy rozwiązaniem jest szara kuchnia. W poniższym projekcie architektka wykorzystała proste w formie fronty w matowym wykończeniu. Kontrastują z nimi metaliczne elementy, takie jak uchwyty oraz mosiężna armatura. Lekkości projektowi dodają otwarte półki, na których z łatwością wyeksponujemy ulubione elementy. Całość uzupełniają „meble po dziadku”, które właściciele zastali w mieszkaniu.

 

Jeśli Twoja kuchnia łączy się z innym pomieszczeniem, w którym są deski podłogowe / parkiet, dla otrzymania harmonijnego i przestronnego wnętrza, możesz je zastosować również w kuchni, jednakże przy samym aneksie warto ułożyć płytki, które są odporniejsze.

 

proj. KW Studio, zdj. PION
proj. KW Studio, zdj. PION

 

8. Minimalizm po polsku

Jednym z ciekawszych pomysłów na aranżację kuchni jest pójście w estetykę minimalizmu. Niekwestionowanym mistrzem w tej dziedzinie na polskim podwórku jest pracownia MAP. Poniżej znajdziecie jeden z ciekawszych projektów ich autorstwa. 

Aranżacja ta udowadnia, że minimalistyczna kuchnia wcale nie musi być nudna. W tym przypadku głównym bohaterem jest zielona zabudowa kuchenna. Dzięki temu, że jest to naturalna barwa, którą możemy zaklasyfikować do palety kolorów ziemi, projekt jest bardzo stylowy i elegancki. Całość dopełnia wszechobecna biel (kolor minimalistów), a żeby nie było zbyt surowo w projekcie pojawia się ciemne drewno, które ociepla aranżację.

 

proj. MAP
proj. MAP

 

9. Francuski szyk

Główną inspiracją dla tego projektu były francuskie kamienice. Nie bez powodu na podłodze znalazła się drewniana jodełka a kolorem uzupełniającym projekt jest wyrafinowane złoto. Nieco niestandardowym rozwiązaniem, które chciałam Wam pokazać, to granatowe meble kuchenne, które pięknie korespondują ze złotymi dodatkami. Na ścianie nad blatem architektka postawiła na delikatną mozaikę z mini heksagonów. Te wszystkie elementy przyczyniły się do stworzenia ultra kobiecej kuchni. 

 

pomysł na kuchnię
proj. Miśkiewicz Design

 

10. Mini kuchnia z wykorzystaniem drewna

Na koniec ponadczasowe rozwiązanie, jakim jest drewniana kuchnia. Co ciekawe, do niedawna najpopularniejszym gatunkiem był miodowy dąb, obecnie to orzech ma swoją dobrą passę. W poniższym projekcie architekci zestawili drewno z czernią. Stylizację przełamują złote elementy oraz marmurowa ściana nad blatem. Ciekawym pomysłem było wprowadzenie do projektu subtelnego różu. Te wszystkie elementy sprawiają, że kuchnia pomimo swoich niewielkich rozmiarów imponuje dużym wyczuciem stylu i przytulnością. 

 

proj. ZAZA Studio
proj. ZAZA Studio

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków