Łazienka dla rodziny - jak stworzyć komfortową i praktyczną przestrzeń

Łazienka dla rodziny – jak stworzyć komfortową i praktyczną przestrzeń

Rodzinna łazienka, jako pomieszczenie wspólne musi odpowiadać na indywidualne potrzeby wszystkich domowników. Jej aranżacja powinna stworzyć dla każdego z nich prywatną i komfortową przestrzeń. Kompleksowe podejście do projektu łazienki opiera się na dbałości o każdy szczegół, zarówno praktyczny, jak i wizualny. Czego nie może zabraknąć we wspólnej łazience? Jak ją urządzić, aby była przestrzenna? Czy wielkość łazienki wystarczająco wpływa na jej funkcjonalność, czy może zależy ona od przemyślanej aranżacji? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć wspólnie z marką Geberit, która specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach do łazienek. 

Łazienka dla rodziny
Rozwiązania do łazienki marki Gaberit.

Wąska łazienka to nie problem | Projektantka podpowiada jak ją urządzić

Komfortowa i praktyczna łazienka dla rodziny

Duża łazienka to wyzwanie! Rodzina przed przystąpieniem do jej realizacji powinna dobrze przemyśleć swoje potrzeby i oszacować budżet. Metr kwadratowy łazienki to najdroższy metr w mieszkaniu, dlatego należy rozsądnie wykorzystać możliwości pomieszczenia. Spory metraż nie oznacza wcale, że do rozplanowania wnętrza można podejść z mniejszą uwagą niż w przypadku małej powierzchni. Duża łazienka, odpowiadająca na różnorodne potrzeby, musi być w pełni funkcjonalna. Ze względów praktycznych, gdy przestrzeń na to pozwala, warto rozważyć wydzielenie osobnej toalety. Można z góry przewidzieć dwa pomieszczenia lub odgrodzić strefę WC od strefy umywalek niską ścianką działową.

Łazienka dla rodziny
Łazienka dla rodziny . | Projekt wnętrz: 4 kąty a stół 5 Pracownia Projektowa Ewelina Białobrzewska

Wykorzystaj potencjał powierzchni

Przestronna łazienka daje możliwość zastosowania obszernej, komfortowej wanny. Dokonując jej wyboru, powinniśmy zawęzić krąg poszukiwań, czyli określić pożądany kształt i wymiary. Po wybraniu konkretnego modelu, warto sprawdzić, jak wanna ma wyprofilowane dno. Jeżeli wielkość pomieszczenia na to pozwala, można zaplanować w łazience zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową. Gdy nie ma miejsca na dwie strefy kąpielowe, alternatywą może być wanna z funkcją prysznica.

Proj.: Klu Studio; fot.: Migdał Studio

Aranżując dużą łazienkę, warto również poświęcić czas na staranny dobór umywalki – odpowiednio dużej i funkcjonalnej. Jeżeli w łazience przewidujemy tylko jedną umywalkę, niech będzie długa, nawet do 120 cm, z możliwością zastosowania dwóch baterii, bądź dwukomorowa. Praktycznym rozwiązaniem jest zaplanowanie dwóch umywalek. Wówczas poranna i wieczorna toaleta przebiega znacznie sprawniej. W dużej łazience efektownie będą prezentowały się umywalki nablatowe. Łatwo dopasować do nich praktyczną i estetyczną szafkę podumywalkową.

Dwie umywalki w łazience, czy to dobre rozwiązanie?

Łazienka dla rodziny
Długa umywalka to idealne rozwiązanie dla dużej rodziny.

Łazienka dla rodziny – wyposażenie ma znaczenie

Rodzinna łazienka, z której korzysta kilka osób, wymaga od użytkowników żelaznej dyscypliny. Warto zastosować w niej rozwiązania wpływające na swobodę użytkowania. W części WC dobrze jest postawić na urządzenia sanitarne podwieszane na stelażach. Ułatwiają utrzymanie łazienki w czystości, ponieważ umożliwiają łatwiejsze i szybsze sprzątanie podłogi. W trosce o higienę warto wybrać modele WC bezkołnierzowe i zdecydować się na ceramikę z powłoką antybakteryjną lub ułatwiającą czyszczenie.

Proj.: STUDIO KONTENT | fot @max_zielinski

Łazienka dla rodziny to miejsce, w którym utrzymanie ładu zapewniają praktyczne meble z dużą ilością miejsc do przechowywania. Przestrzeń funkcjonalna powinna bazować na przemyślanej strukturze, a nie dużej ilości mebli. Nawet jeśli łazienka jest duża, jej przestrzeń należy wykorzystać optymalnie. Warto zaplanować szafkę nad stelażem, zabudować wnęki, zwłaszcza we wnętrzu o nieregularnym kształcie. Szafka pod umywalkę niech będzie podwieszana, wygląda wówczas lżej i nowocześniej. Im w łazience więcej zamkniętych szafek i pojemnych szuflad, tym lepiej. 

Proj.: Studio Brzask; fot.: Magdalena Szpyruk, Paulina Kuszneruk

Wyszukane detale podkreślają ideę aranżacji

Duża łazienka daje właścicielowi wiele możliwości zaplanowania przestrzeni i pozwala puścić wodze fantazji. Można pokusić się o zastosowanie ciemnych barw z jasnymi dodatkami – armaturą, dekorami, meblami lub zdecydować się na pastele. Duże pomieszczenia lubią kontrastowe zestawienia i geometryczne wzory. W palecie ciemnych barw nie może zabraknąć butelkowej zieleni i kobaltu, które doskonale komponują się z modnym lastryko. W zestawieniu z podłogą z drobinkami kamienia świetnie prezentują się także złoto i pudrowy róż. Bardzo popularne jest obecnie łączenie lastryko z pastelowym różem, zielenią, kolorem żółtym, niebieskim czy pomarańczowym. Modne barwy i wzory, wśród nich m.in. motywy marmuru i patchworku, warto wykorzystać do podkreślenia podziału dużej łazienki na poszczególne strefy funkcjonalne – wyróżnić je wspomnianym odmiennym kolorem lub ornamentem. Aranżując rodzinną łazienkę, nie można pominąć istotnych dodatków: wieszaków na ręczniki (w liczbie takiej, by każdy z domowników mógł mieć własny), dopasowanych do stylu wnętrza akcesoriów, jak: mydelniczki, dozowniki do mydła, kubeczki (najlepiej ceramiczne). Trzeba pamiętać też o takich usprawnieniach, jak choćby baterie wyposażone w perlatory, które pomagają oszczędzać wodę. W przypadku dużej rodziny ma to ogromne znaczenie. By realizacja dużej łazienki zakończyła się sukcesem, trzeba zadbać o każdy detal.

Proj.: Zuzanna Kuc (ZU Projektuje); Zdjęcia: Marta Behling, Pion Poziom

Źródło: materiały prasowe Geberit 

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Marcin Jaczewski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków