Styl angielski - 5 pomysłów na nadanie wnętrzu brytyjskiej elegancji | Internity Home
Styl angielski - 5 pomysłów na nadanie wnętrzu brytyjskiej elegancji

Styl angielski – 5 pomysłów na nadanie wnętrzu brytyjskiej elegancji

Styl angielski we wnętrzach nawiązuje do podmiejskich i wiejskich rezydencji z okresu wiktoriańskiego. Wyróżnia go zamiłowanie do elegancji, luksusu, wysokiej jakości materiałów i obecność licznych wzorów oraz faktur. Królują tutaj stylizowane meble, estetyka shabby chic, motywy kwiatowe na ścianach i tkaninach, a przede wszystkim atmosfera domowego ciepła i przytulności. Klimat tradycyjnych brytyjskich wnętrz nie przypadnie do gustu minimalistom, gdyż opiera się na zasadzie „więcej znaczy więcej”. Jednak to, że dominuje tutaj kontrolowany przepych, nie oznacza wcale, że styl ten pozbawiony jest elegancji. W końcu wywodzi się z wnętrz klas wyższych i arystokracji. Naszą kolejną podróż po europejskich stylach, odbędziemy własnie do Anglii i zainspirujemy Was pięcioma, najbardziej charakterystycznymi elementami tamtejszych domów. Przekonajcie się jak za ich sprawą nadać swoim wnętrzom brytyjskiego sznytu.

1. Tapety i tkaniny we wzory

Najbardziej charakterystyczne dla angielskiego stylu jest śmiałe łączenie wzorów. Pojawiają się one na każdej powierzchni, pod postacią tapet, zasłon, poduch dekoracyjnych, narzut, czy dywanów. Najczęściej są to motywy botaniczne i geometryczne. W obrębie jednego pomieszczenia, a nawet jednej powierzchni, można odnaleźć całe spektrum najróżniejszych wzorów. Podczas ich zestawiania ze sobą najważniejsze jest, by występowała na nich ta sama kolorystyka oparta na dwóch lub trzech barwach. Jeśli nie jesteście, aż tak odważni jak Anglicy, zdecydujcie się na jeden wzór, który znajdzie się na poduchach dekoracyjnych i zasłonach. Wzorzystą tapetą możesz pokryć tylko jedną ze ścian, a efekt nadal zostanie osiągnięty.

styl angielski
Tkaniny cenionej brytyjskiej marki Harlequin, znajdziesz w salonach Internity Home.

Jak zaaranżować okna, by uzupełniały styl wnętrza | Inspiracje i tkaniny

styl angielski
Tapety Cole & Son to przykład angielskiego stylu.

styl angielski
Podczas odważnego łączenia wzorów, ważne jest by opierały się one na tej samej kolorystyce.

2. Łazienka w wiktoriańskim stylu

Styl wiktoriański jest obecny w angielskich wnętrzach od lat 30. XIX wieku. Jego początki, największa popularność, a następnie ekspansja na Europę i Amerykę Północną, przypada na okres długich rządów królowej Wiktorii. Rozwój gospodarczy i prosperity kraju, miało swoje odzwierciedlenie również we wnętrzach, które były pełne wysokiej jakości materiałów, pięknych masywnych mebli, sztukaterii i złoceń. Stylistyka ta przez lata była dominująca na terenie Wielkiej Brytanii i nadal adaptowana jest do współczesnych wnętrz, szczególnie salonów kąpielowych, w których prezentuje się wyjątkowo pięknie. Najczęstszymi elementami łazienki inspirowanej stylem wiktoriańskim jest wanna wolnostoąca na dekoracyjnych nóżkach, umywalki na ozdobnych stelażach, stylizowana armatura oraz ciemne drewno. Uzupełnieniem takiej aranżacji są metalowe elementy, np. żeliwne grzejniki, kute karnisze czy wieszaki na ręczniki.

styl angielski
Współczesna łazienka zainspirowana stylem wiktoriańskim.

styl angielski
Łazienka inspirowana stylem wiktoriańskim w nowoczesnym wydaniu. | Proj. Mana design

3. Styl angielski – sofa chesterfield

Sofa typu Chesterfield, wywodząca się z terenów Wielkiej Brytanii, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mebli na świecie. Dzięki tapicerce z najwyższej jakości tkanin, pikowaniu z guzikami, niskiemu oparciu i wysokim dekoracyjnym podłokietnikom, sofa stała się obiektem pożądania wielbicieli dobrego stylu. Wywodzący się z klubów dla dżentelmenów mebel, z biegiem czasu dostosowywano do współczesnych potrzeb, ale nadal pozostaje klasyczny i z łatwością można go dostosować do każdej aranżacji. Jeśli szukacie ponadczasowego mebla, który nigdy nie wyjdzie z mody, sofa typu chesterfield będzie znakomitym wyborem. 

Jeśli chcesz spersonalizować swój wymarzony mebel, salony Internity Home są idealnym miejscem, by to zrobić. Nasi specjaliści pomogą Ci w wyborze rodzaju i koloru tkaniny, najlepiej pasującej do projektu i Twoich potrzeb. Większość mebli tapicerowanych z naszej oferty, można również wykonać w tkaninie powierzonej, więc ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Sofa typu chesterfield w projekcie Bartka Włodarczyka.

4. Domowa biblioteczka

Żaden angielski dom nie jest kompletny bez półek wypełnionych książkami oraz przytulnego kącika do czytania. Właśnie czytanie jest jedną z najbardziej popularnych form spędzania czasu przez Anglików, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Natomiast domowe biblioteczki traktowane są nie tylko jako zbiór lektur, ale też dekoracja wnętrza i jeden z elementów określających styl angielski. Najbardziej powszechne jest pokrywanie całych ścian półkami, które wypełniają książki, dekoracyjne podpórki oraz pamiątki.

Biblioteczka w projekcie Colombe Design; fot. PION
styl angielski
Angielskie wnętrze z domową biblioteczką. | Źródło: www.architecturaldigest.com

styl angielski

5. Kominek

Ostatnim elementem, bez którego nie możne obejść się prawdziwie angielskie wnętrze, jest kominek. Palenisko nadaje wnętrzom przytulności i rodzinnej atmosfery, która charakteryzuje styl angielski. Oczywiście nie zawsze musi on spełniać swoją pierwotną rolę. Możemy stworzyć ozdobne obramowanie, nawiązujące do wyglądu kominka, a zamiast paleniska postawić świeczki, które również stworzą wyjątkowy klimat. Górną część warto wykorzystać jako półkę, na której znajdą się kwiaty, ramki ze zdjęciami lub bibeloty.

Aranżacja w stylu angielskim organizowana jest wokół kominka.
styl angielski
Kominek może spełniać funkcję jedynie dekoracyjną.
Kominek w projekcie Mana Design

>>Poznaj inne europejskie style w pigułce:

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków