Altana ogrodowa, która zachwyca wyglądem i funkcjonalnością- proj. MAKA.STUDIO

Altana ogrodowa, która zachwyca wyglądem i funkcjonalnością- proj. MAKA.STUDIO

Kto z nas nie marzy o własnej altanie ogrodowej, w której mógłby spędzać każdą wolną chwilę? To miejsce sprzyjające spotkaniom z bliskimi oraz relaksowi na świeżym powietrzu… Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że estetyzuje krajobraz ogrodu, szczególnie jeśli wygląda tak jak ta zaprezentowana w dzisiejszym wpisie. 

Altana ogrodowa jak ze snu

Za projektem tej altany ogrodowej stoi biuro projektowe MAKA.STUDIO. Motywem przewodnim realizacji jest modny beton architektoniczny oraz przeszklenia, które nadają lekkości całej aranżacji. Praktyczności dodaje możliwość zmiany ułożenia ścian systemowych oraz zwijana roleta znajdująca się na „suficie” konstrukcji. Cała altana ma 35 m2, czyli mniej więcej tyle, co niejedna kawalerka. Marzenie, prawda?

Jak urządzić wymarzoną altanę? Co wziąć pod uwagę?

Ważną częścią altany są oczywiście meble ogrodowe, które powinniśmy wybierać wedle gustu. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku dedykowane na zewnątrz, możemy wykorzystać i w altance. W tym projekcie znalazło się miejsce na duży stół z krzesłami. To doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy często lubicie zapraszać gości na garden party. Stylowym dodatkiem, który na pewno sprzyja wyciszeniu i odprężeniu, jest zwieszany fotel, który wprawiamy w ruch z każdą zmianą pozycji. 

 

altana ogrodowa
proj. MAKA.STUDIO

Oświetlenie outdoorowe sprawcą nastrojowego kliamtu

Inną kwestią jest oświetlenie zewnętrze, które pełni nie tylko oczywiste funkcje po zmroku, ale też bardzo często jest sprawcą nastrojowego klimatu. W tym przypadku również mamy wiele możliwości. Mogą to być modne girlandy, lampy zwieszane, a nawet podłogowe. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcecie uzyskać. Proponuję tylko, aby zwracać uwagę na barwę światła – im bardziej naturalna, czyli wpadająca w ciepłe tony, tym lepiej. Temat oświetlania outdoorowego szerzej omawiałam w tym wpisie

Płytki, czyli jak zrobić solidną podstawę?

Bardzo istotną kwestią, która dotyka nie tylko budowy altany, ale ogólnie projektowania ogrodów czy tarasów, są oczywiście płytki zewnętrzne. Na co zwrócić uwagę? Ania Paczuska – Product Manager w Internity Home w Warszawie – mówi o tym, że powinny to być przede wszystkim płytki gresowe, antypoślizgowe. Warto również zwrócić uwagę na metodę montażu. Z doświadczenia wiem, że mniej czasochłonnym i kosztochłonnym rozwiązaniem są płytki, które można ułożyć bezklejowo. Ta metoda polega na układaniu płytek o 2 cm. grubości na plastikowych mocowaniach, trawie, piasku lub żwirze. ​Jeśli jednak zdecydujemy się na płytki klejone​ w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych​, to ze względów technicznych nie powinniśmy wybierać dużych formatów– podpowiada Anna Paczuska.

Jakie płytki na podłogę w kuchni wybrać?

Płytki ułożone metodą bezklejową | proj. MAKA.STUDIO
Płytki ułożone metodą bezklejową | proj. MAKA.STUDIO
proj. Hola Design
proj. Hola Design

Nie sposób nie zwrócić uwagi również na sam wygląd płytek oraz ogólną harmonię naszego domu i ogrodu. Nie mogą to być dwa oddzielne byty. Ania Paczuska podpowiada, że jeśli zdecydowaliśmy się na płytkę gresową, na przykład w salonie, to możemy wybrać dokładnie ten sam model na taras, balkon lub do altany. Zdarza się, że producenci oferują grubszą wersję tego samego gresu, który można ułożyć bezklejowo. Dzięki temu udogodnieniu z łatwością dobierzemy pasujące do wykończenia naszego domu płytki, które będziemy mogli zastosować w dowolnym miejscu naszego ogrodu – przekonuje Ania. 

Jak widzicie, należy wziąć pod uwagę naprawdę wiele kwestii, ale ta realizacja jest najlepszym przykładem tego, że gra jest warta świeczki! 

 

Altana ogrodowa | proj. MAKA.STUDIO
Altana ogrodowa | proj. MAKA.STUDIO

Płytki, które możesz zastosować na zewnątrz

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków